Eseménydús nap március 21. Kun Béláék a hatalmat gleichschaltolták. Az apartheid rendfenntartói halomra lőtték a menekülő fekete nincsteleneket Sharpeville-ben. (Gondolom, ha gondolták volna, hogy ebből antirasszista világnap lehet, nem teszik.)
Akad azért, ahol ünnepelhetnének. Irán például névnapot. De a névnap ünneplése rómkat. szokás. Innen terjedt el például a létező szocializmus alkohollal felpancsolt brigádmindennapjaiban is. Az adaptáció nagyban segített felállítani a tételt, hogy az alkoholbeteg gyáron belüli munkanélküli, a legvidámabb gyáron belüli munkanélküli.
1935. március 21-én a muszlim naptár szerint 1314. év első napján Perzsia új neve hivatalosan is Irán lett. A teheráni kormány felszólította a vele diplomáciai kapcsolatban álló államokat, hogy a továbbiakban így nevezzék az országot. A Perzsia elnevezés az ország déli részén fekvő régió elnevezésből ered, amit Pars vagy Fars néven illettek. Az országnév görög és római közvetítéssel terjedt el Európában és a kolonizált világon.
A közjogi aktusnak az irániak mindennapi életében kevés szerepe volt, mert a derék helyiek már régóta Iránnak nevezték a területet, ahol éltek. A hivatalos névváltoztatásnak főleg külpolitikai oka és jelentősége volt.
Reza Pahlavi sah az 1920-as évek közepén lovagolt be Perzsiába. 1925-től teljhatalmú uralkodóként vezette az elmaradott államot, ami a brit és a szovjet érdekszféra határán feküdt. Politikája középpontjában a modernizáció állt, no meg az iszlámellenesség és az ellenzékiek egész pályás letámadása. Nem hiába volt példaképe Kemal Atatürk.
A nagyhatalmak árnyékában a sah új szövetségest keresett. A megszülető Harmadik Birodalom megfelelő partnernek látszott, mert a térségben nem rendelkezett gyarmatosító múlttal.
És mit jelent az, hogy Irán farsi nyelven? Árják földje. Uccu neki! A sah gyorsan átkeresztelte országát, hivatalosan is. Erre mondhatnánk, hogy ez igazi potyemkin-keresztelő. Egy egész muszlim országot, érdekből, de nem eredménytelenül. 1936-ban Hjalmar Schacht birodalmi gazdasági miniszter személyesen látogatott Teheránba, ahol kétoldalú gazdasági megállapodást kötöttek a felek. Kőolajért cserébe a németek vasutat, fegyvergyárat építettek.
1941-ben a britek és a szovjetek megszállták Iránt. A sah saját fia javára lemondott a trónról és elhagyta az országot. Száműzetésben hunyt el 1944-ben Johannesburgban. A háború után az ifjú sah mindkét elnevezést – Irán és Perzsia – hivatalosnak nyilvánította. Hatalmát az iszlám forradalom döntötte meg 1979-ben. Azóta az ország hivatalos neve: Iráni Iszlám Köztársaság. A Perzsia elnevezés főleg történelmi, irodalmi és tudományos kontextusokban él tovább.
Kedves Irán, alias Perzsia! Boldogabb névnapot!