Egymillió munkahely a mezőgazdaságban – Föld és Jövő I.
2010. március 11. írta: Elpet

Egymillió munkahely a mezőgazdaságban – Föld és Jövő I.

  Vannak a világnak olyan országai, amelyek bőséges természeti erőforrásokkal rendelkeznek. A természet olyan bőkezűen láthat el adományaival egy népet, hogy azoknak kitermeléséből és eladásából gondtalanul megélhet. A nyersanyag-eladások sok ország számára járadékszerű jövedelmet biztosítanak.

  Sokak szerint a magyar termőföld is ilyen erőforrás, melynek helyes kihasználása biztosíthatná számunkra a megélhetést. Népszerű gondolat lehet ez, mert az ipari termelésben észlelhető lemaradásunk felülírására ad reményt, szükségtelenné téve a korszerű ipari technológia beszerzéséhez szükséges, külföldről érkező tőke feltételeinek való megfelelést. Egy, a jobboldal jobbszárnyán elterjedt nézet szerint, ha a mezőgazdaság biztosíthatja megélhetésünket, szükségtelen lenne a nemzetközi trendekhez való igazodás, melyet sokan minden problémánk forrásának tekintenek.

  Játsszunk el a gondolattal, mi lenne, ha a sokszor emlegetett 1 millió munkahelyet a mezőgazdaságban próbálnánk létrehozni! 2007-ben a magyar munkavállalók 4,7%-a dolgozott a mezőgazdaságban. Ez a 3.906.000 munkavállalóra számítva mintegy 186 ezer fő. Egymillió fővel való növekedés azt jelenti, hogy a mezőgazdaság által foglalkoztatottak számát közel hatszorosára növelnénk. Ez az 1.200 ezer fős mezőgazdasági munkavállalói létszám az ily módon 5 millióra növekedett össz-foglalkoztatás 24%-át tenné ki, amely jóval felülmúlná az 1990-es 17%-os értéket. 

  Érdekes a gondolat, mely a magyar mezőgazdaságban látja a munkaerőpiaci expanzió lehetőségét. Utánanéztem néhány adatnak, és kiszámoltam néhány, talán jellemző számot, amelynek segítségével közelebb juthatunk a dolog megítéléséhez.

  Vizsgálódásom módszeréül az ökölszámok elvét használom fel. Jellemző számok megválasztásával nagyságrendi becslést végzek, igyekezvén a számokat a végeredményt illető sejtésemmel ellenkező irányban megválasztani olyankor, amikor az értékeket bizonyos határok között kell kijelölnöm.

  Magyarország mezőgazdasági termőterülete 5,93 millió hektár. Ebből szántó 4,8 millió hektár, gyep 1,1 millió hektár, gyümölcsös 0,3 millió hektár.

  Válasszuk a búzatermelést vizsgálódásunk alapjául! Magyarországon a búzatermelés régi hagyomány, a magyar földdel, mint Európa éléskamrájával kapcsolatos asszociációk első ízben a búzát juttatják eszünkbe. Emellett a búza jól tárolható, a zöldségfélékhez képest kevéssé romlékony, a világpiacon értékesíthető termény, amely ily módon tetszőleges árura konvertálható.

  Termeljünk hát gondolatban 4,8 millió hektáron búzát! A hektáronkénti 4 tonna termés közepes hozamnak számít, számoljunk 5 tonnával. Értékesítsük a búzát egy közepesnek számító európai áron, magyar pénzre átszámítva 42.000,-Ft/t -ért. Ez a teljes vetésterületre számítva 1.008 milliárd Ft árbevétel.

  Fenti összeg a hazai GDP 2009-es értékének (26.095.000.000.000 Ft ) nagyjából 4%-a.

  Ha a magyar minimálbér járulékokkal növelt havi költségét 100 eFt-nak, éves költségét 1.200 eFt-nak veszem, akkor fenti összeg 840 ezer fő minimálbérét tudja fedezni. Ha az árbevétel összegéhez hozzáadjuk még a mezőgazdasági támogatások 2009-es évre szóló 258 milliárd forintos összegét, valamivel 1 millió fő fölé jutunk.

  Nagyon durva becslés ez. Ilyen vetésszerkezet, hogy 100% búza, nincs, nem volt, és nem lesz. A becslés nem veszi figyelembe az állattenyésztés és gyümölcstermesztés lehetőségeit. Bizonyára alkotható olyan termelési szerkezet, amelyben a vetésterület lehetőségeit jobban, jövedelmezőbben lehet kihasználni. Más szempontból eltúlozza a jövedelemtermelés lehetőségeit. A fenti jövedelmi becslés abban az esetben lenne igaz, ha az árbevételt nem terhelnék igen jelentős költségek, és amennyiben a termelő minden esetben megkapná az európai piaci árat. Ám az árbevételből jelentős anyag- és géphasználati költségeket kell fizetni, melyek jelentősen csökkentik a jövedelem fedezetét. Az európai és világpiaci árat szinte lehetetlen elérni többek között a magyar búza szállítási nehézségei miatt (a búza fekete-tengeri kikötői ára 2009-ben 31.000 Ft/t, amit 7-8000 Ft/t szállítási költség terhel).

  A becslés tehát korántsem pontos. Ám nagyságrendi közelítésre alkalmas, és sejteti, hogy a mezőgazdaság Magyarországon korántsem ad korlátlan lehetőségeket a foglalkoztatás és jövedelemtermelés bővítésére. Legyen bár szép nemzeti emlékezet és hagyomány a régi Magyarország, mint Európa éléskamrája, a valóság ma már más. Ábránd, hogy Magyarország a termőföldből, mint erőforrásból el tudja tartani magát.

  Jelenleg 200 ezer ember dolgozik a magyar mezőgazdaságban, tartja fenn magát és az ágazatot nagy küzdelmek árán.  Helyzetüket javítani mindannyiunk érdeke. Okos politikával és az erőforrások jobb kihasználásával talán növelhetjük azok számát, akik a mezőgazdaságban találnak megélhetést. Ám úgy gondolom, hogy tömegeket irányítani erre a területre azt jelentené, hogy rengeteg embert rögzítünk bele egy alacsony jövedelmi szintű, nyomorúságos helyzetbe, ahol nemigen van kitörési lehetőség. Nem nagyon hiszem, hogy egy ágazatban, amely 200.000 embert nehezen tart el, olyan változást lehetne végrehajtani, hogy milliós tömegnek adjon biztos megélhetést.

  Még valami. Sokan Oroszországot tekintik a magyar mezőgazdaság korlátlan  felvevőpiacának. Nos, a hazánknál több mint 170-szer nagyobb területű, a Föld legnagyobb feketeföld termőterületét magában foglaló, jelenleg is jelentős gabonaexportőr Oroszország gabona tekintetében például nem felvevőpiacként, hanem konkurensként szerepel mezőgazdasági külkereskedelmünkben. Medvegyev elnök a szentpétervári Világ Gabona Fórumon az orosz gabonatermelés fejlesztéséről, és a termőterületek mintegy húszmillió hektáros bővítésének lehetőségéről beszélt. És ha ezt elhatározták, akkor valószínűleg véghez is fogják vinni.

  Mindezek mellett a mezőgazdaság Magyarországon az egyik legfontosabb kérdés. Legközelebb erről írok majd. 

A bejegyzés trackback címe:

https://mandiner.blog.hu/api/trackback/id/tr741826381

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

winettou 2010.03.11. 08:30:51

Csak, hogy árnyaljuk a képet:
1ha termőföld, ha spárgát termesztenek rajta fenntart egy 4 fős családot...
Persze ezzel sem lehetne kiszámolni az egész képletet, de azért csak búzával számolni, az egy kicsit erős, már-már csúszik...

egy nik a sok közül 2010.03.11. 08:40:33

Úgy látom,

akár én is vezethetném az országot.
Hiszen ez elég nyilvánvaló, hogy

1. Mo. egyetlen nyersanyagforrása a termőföld, a munkáskéz, meg a szellemi potenciál.

2. Értékteremtő munkába a sok szakképzetlen munkaerőt csak a mezőgazdaság révén lehet bevonni.

Én az energiatermelés felől jutotam el ide. Nincsenek zúgó folyóink, kőolajmezőnk. Energiát a termőföld ésa mezőgzadaság segítségével kellen megpróbálni előállítani:

BIOGÁZ.

Nem bioetanol, meg hőerőműben eltüzelt biomassza, mert az - rendre - nagyon könnyen tönkretenné az élelmiszertermelést, illetve könnyen vezethetne a maradék erdeink kiirtááshoz.

A biogáz viszont csak anaerob környezetben gyorsan és jól rothadó anyagokból termelhető nagy mennyiségben: mezőgazdasági tevékenység hulladékaiból, élelmiszeripari melléktermékekből.

Valamint: már Antallék eladták a cukoriparunkat, lemondtak a cukorgyártásról. Ez viszont nem jelenti azt, hogy _korlátozott méretű területen_ cukkorrépátermesztést folytassunk bioetanol előállítása céljából.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 08:42:05

Gyere Elpet

gründoljunk mezőgazdasági energiaipart!!!

vero · http://anal0g.blog.hu/ 2010.03.11. 08:45:03

mindig svájc jut eszembe: úgy tudtak etalonná válni a világban, hogy mellette parasztok maradtak(maradhattak).
svájc rulez!

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.11. 08:46:43

hát ez egészen verejtékszagú lett.
akik magyarföldeltartegymilliót hívek, nem egybefüggő búzamezőről álmodnak, ezt meghagyják az ukránoknak. inkább sok hozzáadott munkával termeszthető, nagyobb értékű terményekről. és gondolom beleszámolják, a gazdaboltok hálózatát, a mezőgazdasági hitelintézetek, a gépkarbantartók, a kereskedők, a raktározók embereit, és talán a feldolgozói hálózatot is. így azért, ha reálisnak fogadjuk el a nem tömegtermelés, hanem minőségi mezőgazdasági termelés lehetséges kertmagyarország álmát, akkor közelíthet az egymillóhoz a szám. kicsit jobban, mint a fidesz azonnali jelentős adócsökkenést a választások után szövege és aztán a mostani csökkentsünk azonnal, hat év alatt. :)

indiai kenderrel, ópiummal mik lennének a számok? :)

egy nik a sok közül 2010.03.11. 08:47:40

@vero:

egyszerű a magyarázat

hímsoviniszta világunkban érdeks kulturális motívuma, hogy
egy ffi nem ffi zsebóra és zsebkés nélkül

sváj jó érzékkel kiszolgálta az uralkodó GENDER réteget :)

egy nik a sok közül 2010.03.11. 08:49:16

@Grift:

támogatom a kenderliberalizációt

legyen jövedéki termék és építsenek az árába extra TB-kompenzációs százalékokat

dr. Sigmund Fraud 2010.03.11. 08:51:35

"szükségtelenné téve a korszerű technológia beszerzéséhez szükséges, külföldről érkező tőke feltételeinek való megfelelést"
Ráadásul az erről ábrándozók nagyvonalúan figyelmen kívül hagyják, hogy technológiai lemaradásunk a mezőgazdaságban hasonló léptékű mint az iparban, és a modernizálás tőkeigénye itt is hatalmas.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 08:55:55

@dr. Sigmund Fraud:

viszont van bőven segélyes meg kamurokkant

MEZŐGAZDASÁGI KÖZMUNKAPROGRAMOT NEKIK!

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2010.03.11. 08:59:25

@Grift: Szépeket ír. De el is kell adni ám a megtermelt nagyobb értékű terményeket. Ez a fő gond. Tipikus, hogy egy termény népszerű lesz, divatba jön, egyre többen termelik, és egy pár év múlva rájuk rohad az egész termés.
Meg nagyon nagy a globális verseny, pl a pritamin paprikát annyiért veszik át négybe felvágva, mint 1990-ben. Beindultak a bosnyákok, spanyolok, marokkóiak. Jobb idő van, hamarabb ültetik ki, locsolni itt is kell, stb,stb

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2010.03.11. 09:00:53

@egy nik a sok közül:
mezőgazdasági szakmunkára sokan alkalmatlanok alkalmatlanok.Pl. a metszés megtanulása bizonyos IQ szint alatt reménytelen.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.11. 09:02:54

@Őrnagy Őrnagy:
persze, persze, én csak azt fordítottam le, amit az egymillió magyart a magyar földre dolog hívei mondanak. a megvalósíthatósággal kapcsolatban vannak, és erős, kételyeim.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 09:03:54

@Őrnagy Őrnagy:

rendgteg olyan mezgazdasági munka van amihez nem kell szakértelem

csak meg kell egyszer muattni és néha ránézni, hogy jól csinálja-e

egy nik a sok közül 2010.03.11. 09:07:15

@Őrnagy Őrnagy:

1. mezőgazdasági védővámok

2. hazai piacra kell termelni

3. takarmánynövénytermesztést és állattartást se felejtsük el

elGabor · http://doom-doom-doom.tumblr.com/ 2010.03.11. 09:14:43

@egy nik a sok közül: "hímsoviniszta világunkban érdeks kulturális motívuma, hogy egy ffi nem ffi zsebóra és zsebkés nélkül"

Nem is szeretnék olyan világban élni, ahol egy férfit teljes értékű férfinak tartanának zsebóra és zsebkés nélkül. :)

elGabor · http://doom-doom-doom.tumblr.com/ 2010.03.11. 09:17:32

@egy nik a sok közül: "hímsoviniszta világunkban érdeks kulturális motívuma, hogy egy ffi nem ffi zsebóra és zsebkés nélkül"

Nem is szeretnék olyan világban élni, ahol egy férfi a zsebórája és zsebkése nélkül teljes értékű férfinak számít. Én nem adnék szavazójogot olyannak, akinek nincs meg mindkettő. :)

(Ha dupla, a blogmotor és Gyurcsmány a hibás)

egy nik a sok közül 2010.03.11. 09:23:33

@elGabor:

a saját feledékenysége okán szükségessé váló utólagos kiegészítés megtételének vágya miatti rekommnetet ne fogja a blogmotorra
:)

az egyenesség nagyobb ffierény mint a zsebóra és a zsebkés
:)

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2010.03.11. 09:41:49

@egy nik a sok közül:
Maga szerencsétlen.
1.Az EU belépéssel lemondtunk a vámpolitikánk alakításáról+ ha mi védőmávot vezetünk be akkor más is ellnünk.
2. Annyi kaját nem tudunk felenni, megmondta Vona is , hogy itt 30 millió embernek lehetne kosztot adni. vagy hízlalni akarja a lakosságot?
3. Abban nem vagyunk versenyképesek, kivétel szürkemarha, de az nem tömegtermelésre való.

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2010.03.11. 09:43:44

@egy nik a sok közül:
Amelyik munkához nem kell szakértelem az meg gépesíthető. Droiddal végeztetve versenyhátrány.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 09:49:21

@Őrnagy Őrnagy:

Már vártam, hogy valaki ugorjon a védővámra. :)

Meg lehet találni - ahogy más eutagok is megtalálták - azokat az adminisztratív intézkedéseket, mely védővám nélkül

szorítja ki a külföldi terméket a belföldi piacról.

bz249 2010.03.11. 09:51:14

@egy nik a sok közül: Tudja fiatalember Magyarorszag fo problemaja, hogy:

- nincs korszeru ipara
- nincseneke sajat nyersanyagai (most a foldet hagyjuk ki, ipari nyersanyagunk nincs)
- es jatekpenzzel fizetunk

Vagyis, ha korszeru iparcikket, nyersanyagot vagy felkesz termeket akarunk vasarolni, akkor valami olyat kell adni, amit masok elfogadnak. Ez lehet kemenyvaluta (de ugye, ha nem szerzunk ujat akkor ez elfogy) vagy valamit exportalni kell.

A masik lehetoseg, hogy nem importalunk semmit, de akkor ghanai eletszinvonalat lehet biztositani. Ha elotte hodoltatjuk a totokat es kiverjuk az olaht Erdelybol, akkor talan osszejohet az eszak-koreai is.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 09:54:44

@bz249:

Tudja fiatalember(?) az első két problémájának megoldása a területi revízió.

Ha azt el tudja intézni, akkor a harmadik is megoldhatóvá válik.

Azt ki mondta, hogy exportálni nem kell???????????!!!!!!!!!!!!!

bz249 2010.03.11. 10:03:27

@egy nik a sok közül: akkor viszont nem belfoldi piacra termelunk.

Egyebkent ugye tudja, hogy a teruleti revizioval valamivel tobb nyersanyagunk lenne (korszeru ipar tovabbra se), de meglepo modon az ottani nyersanyagok legnagyobb reszet is kitermeltek. Energihordozobol pl. egyedul Csehorszag es Lengyelorszag van pluszban szennel, oszt ennyi. De az meg nem revizio lenne.

rajcsányi.gellért (ergé) · http://mandiner.blog.hu/ 2010.03.11. 10:03:59

Tanulságos cikk, köszönjük. Ahogy Elpet írta, ennek ellenére meg kell erősíteni a mezőgazdaságot, de nem 1910-et írunk már.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 10:12:03

@bz249:

korszerű ipar korszerű ipar

ha már it van a lehetőség a mezőgazdaságra, akkor

a BIOTECHNOLÓGIA nem elég korszerű ipar?

és nem kell hozzá részecskegyorsító meg tokamak reaktor se rádiócsillagászati távcső

egy nik a sok közül 2010.03.11. 10:13:01

@bz249:

csak export VAGY belföld létezik?

az ÉS az nem opció?

PG989 2010.03.11. 10:13:55

Ez a megközelítés nagyon felszínes. A búzánál vannak jóval inkább munkaigényesebb és emiatt jobban jövedelmező mg-i ág is. A Jobbik pontos szándékait nem ismerem, de szerintem ez az 1 millió munkahely nem nagy túlzás, ha fejlett, munkaigényes mg-t veszünk, amire sokoldalú feldolgozóipar támaszkodik. Az USA GDPjének is töredékét adja a mg, de ha nem lenne számos iparág alapanyag nélkül maradna. Egyes számítások szerint 10-15% a hozzájárulása áttételesen a GDP-jükhöz, úgy hogy extenzív termelést folytatnak.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 10:17:28

@rajcsányi.gellért (ergé):

"nem 1910-et írunk már"

viszont majdnem ott tartunk

elindulni meg csak onnan lehet, ahol épp állunk

bz249 2010.03.11. 10:21:11

@egy nik a sok közül: namost, ha a mezogazdasaggal akarjuk kihuzni a szarbol az orszagot, akkor a belfoldi fogyasztas nem szamit. Ugyanis nem oldja meg azt a problemat, hogy az emberek hutoszekrenyt, plazmatv-t es kocsit akarnak venni. Ilyeneket meg magyar tulajdonu ceg nem gyart, sot meg a szemet multik is csak a folyamat egy reszet telepitettek ide. A belfoldi fogyasztas szinten nem oldja meg azt a problemat, hogy se olaj, se gaz, se szen nincs a foldben nalunk (legalabbis annyi, amennyi a sajat szuksegletunket biztositana). A bionafta meg nem holnaputan lesz megoldas, ha egyaltalan.

Vagyis exportalni kell. Valamit, amit megvesznek tolunk. Ebben a folyamatban a belfoldi termeles csak egymas hajanak a fesulese. Nem jatszik, lenyegtelen, nincs.*

*a dolog szigoruan ebben a kornyezetben ertelmezendo. Enni kell, hajat fesulni is kell, sot annal jobb, minel ugyesebben csinaljuk. De Magyarorszagot a belso fogyasztas nem tudja felviragoztatni. Mert nagy az importkitettsegunk es puha a penzunk.

egy nik a sok közül 2010.03.11. 10:32:10

@bz249:
"Mert nagy az importkitettsegunk es puha a penzunk. "

szóval csak muszáj lesz az a revízió...

blás.hun2010=murderer 2,3-atm thief 7 year (törölt 2010.03.11. 10:33:12

Városi gyerek csak búzát látott még életében.Azt is csak egyszer.
Egyébként búza termeléssel okoskodni azért sem jó, mert relatíve kevés munkaerő kell hozzá.

Sajnos gyenge ,felszínes poszt.Mint ha ez is az elmúlt 8 év mezőgazdaság ellenes, ballib mantráit szeretné csak erősíteni.
Vagy a szerző egyszerűen csak beszopta ezt a negatív lejárató kampányt.

Termeljünk laptopot,lenyomjuk kínát meg tajvant.

Azt tudjátok ,hogy a rendszerváltás előtt ki volt az USA második legnagyobb almasűrítmény beszállítója?

Gaiaman · http://lehetmas.hu/176 2010.03.11. 10:36:30

Ez most nem pártkomment, csak szakmai okoskodás.
A cikk ott hibázta el a számításokat, hogy csak szántóföldi növénytermesztésről ír, miközben ennek a mezőgazdasági ágazatnak a legalacsonyabb a foglalkoztatási képessége (kertészet emberi munkával vs. automata traktorok). Másrészt a birtokstruktúra, és a földtulajdon viszonyok dimenzióját is figyelmen kívül hagyta (kisparaszti birtok monokulturás nagybirtok).
Ha ezekben a dimenziókban sikerül érdemi változást eélrni egy új földtörvénnyel, a mezőgazdasági támogatási rendszer átalakításával és a helyi piacok felpörgetésével, a munkajogi szabályozások deregulálásáva,l akkor ha nem is 1 millió, de többszázezer munkahely teremthető méga mezőgazdaságban.

Ha a mandiner ad lehetőséget, szívesen leírom, miként és hogyan képzeljük el ezt az LMP-ben

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2010.03.11. 10:47:02

@Gaiaman: érdekes szavak egy liberális párt támogatójától :DDD
Szerintem érdekes lenne, ha leírnád. Esetleg konkrét link?

szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2010.03.11. 10:56:49

a búza nagyon rossz példa
kivéve ha nem egymillió marokszedő idénymunkáján töprengünk...
a megoldás erre, ha van, csakis a kertészet lehet.

táltos 2010.03.11. 10:58:37

@egy nik a sok közül: viszont van bőven segélyes meg kamurokkant

MEZŐGAZDASÁGI KÖZMUNKAPROGRAMOT NEKIK!

HIába, ha a saját udvarukat és kertjüket nem képesek megművelni, inkább irány a Tesco a krumpliért, hagymáért stb.

táltos 2010.03.11. 11:01:49

A mezőgazdasági kultura újbóli elterjesztésével nem csak a jobbszél kampányol ám, hanem az LMP is ebben a témában nyomul.
Ha belegondolunk talán van is értelme a dolognak, ha az falusi iskolákban tanítanák a kertművelést stb.(nem tudom, hogy ez ma van-e még). Legalább a minimális saját szükségletet elő lehetne teremteni és nem lenne annyi éhező gyerek és nem rázná meg az embereket a kerítsébe vezetett áram, mert lenne saját krumplija és uborkája:)

drkovax 2010.03.11. 11:04:20

@bz249: Nono. Ghánának (afrikai mércével) nem csak a focija nagyon jó, az életszínvonala sem rossz. Mindenesetre messze jobb, mint Észak-Koreának ...
(Ghánát más megfelelőre cserélve a megjegyzés viszont teljesen jogos)

bz249 2010.03.11. 11:07:21

@drkovax: a CIA factbook* szerint egy hangyanyit jobb Eszak-Korea, de akkor Eszak-Korea helyett Albaniat valasztom.

*viszont a CIA factbook lopimplit sem er

drkovax 2010.03.11. 11:10:28

@bz249: Az átlagolt számok és az átlagos javakhoz való hozzáférés esélyének eloszlása miatt az a hangyányi plusz az egyedek szemszögéből nézve fényévnyi különbség, de Ghána javára ...

Gaiaman · http://lehetmas.hu/176 2010.03.11. 11:17:55

@Őrnagy Őrnagy: Az LMP-t liberalizmussal vádolni a vidékfejlesztési programja miatt, elég maoista magatartás volna. :)

Vidék blog:
videk.blog.hu/

12 pont:
lehetmas.hu/upload/10/10/201002/lehet_mas_a_videk.pdf

papika 2010.03.11. 11:18:38

Na most ha valaki 90-ben a Villányi ÁG termelési adatai alapján kiszámolta a borászat jövedelemezőségét, az igencsak
meglepődhet, ha ma Villányba látogat.

Kenguru 2010.03.11. 11:21:10

"Válasszuk a búzatermelést vizsgálódásunk alapjául! Magyarországon a búzatermelés régi hagyomány, a magyar földdel, mint Európa éléskamrájával kapcsolatos asszociációk első ízben a búzát juttatják eszünkbe."

A magyar buza meg a monarchia idehejn volt versenykepes, de akkor meg mienk volt a Vajdasag, ami a legjobb termoeterulet az egesz karpat-medenceben.

A 30-as evekben az amerikai(!!!) buza mar bozven vert arban es minosegben minden magyar gabonat.
A hollandok pedig mar akkor sokkal jobb termesatlagokat produkaltak a kapasnoveneyeknel.

Egyebkent tobb posztolonak igaza van, a nagy elomunkaigenyu agazatok fele ekene eldinulni.
Ezek jelenleg is eltartanak dolgidoben kb 300 000 jhelenleg fekete munkast.

Az o munkajukat lehetne legalizalni, igaz csak egesz alacsony adokulcs mellett.

A mezogazdsasagnak a videki legkepztettlenebb emberek fogalakozatasabn lehetne nagy szerepe.
Ettol jolet nem lesz, de laglabb elindulok a munkaalapu tarsadalo fele.

Evvan.

Alfőmérnök 2010.03.11. 11:24:23

@szamárfül: Biogazdálkodás? Én ugyan nem hiszek benne(úgy értve, h nem vásárolok ilyen termékeket), de Nyugat-Európában van rá kereslet.

Az egy milla nekem soknak tűnik, de a 200e meg kevés. A helyzeten nem javítani kell, hanem újra kell éleszteni, mert szét lett verve. 90 előtti adatok nincsenek vhol?

Refuse/Resist! 2010.03.11. 11:26:46

Nos, lenne néhány meglátásom:

1. A búza, mint a mezőgazdasági termelés értékbecslése nagyon-nagyon durva alábecslés. Tipikusan olyan termék, ami nagyfokú gépesítettség, kevés emberi munka (és sok támogatás) mellett éri meg.
2. Ma a lehetőségeinkhez képest nincs rendes élelmiszeriparunk sem, de azért 2004-ben 116 000 főt. Itt kapásból számolhatunk +200 000 főt.
3. A fokrendszer visszaállításával lennének legelőink, az öntözés is nagyjából megoldott lenne. A kiépítés elég sok közmunkát igényelne, ez sokaknak segítene visszaállni egy munkás életmódra. (a közmunka nyilván a segélyezés drasztikus szigorításával/lecsökkentésével együtt működik)
Hal lenne bőven, ami ha jó minőségű, nyugaton jó áron eladható. Lenne legelő is bőven, ami újból jövedelmezővé tenné az állattartást.
4. A fokrendszert a középkorban gyönyörűen fenntartották 2 milliós népesség mellett, ami kb. 1 milliós dolgozó embert jelent. A gépek sok emberi munkát kiváltanak, de ma 10-szeres termésre van szükség. Ezzel együtt is valószínűleg enyhe túlzás az 1 millió plusz munkás.

+1 Ha valódi jövedelemtermelő munka folyik a mezőgazdaságban, akkor az magával hozza azt is, hogy egy csomó szolgáltató munkahely létesül a fizetőképes kereslet hatására.
+2 Nyugaton a jó minőségű illetve bio termékekért 2-3-szoros árat is elkérnek. Ezzel számolni kell. Nyilván meg kell vívni a politikai harcot a francia, spanyol, holland stb. lobbi ellenében. Szabadpiaci szempontból viszont tényleg nem lennénk rossz helyzetben, ha kihasználnánk az ország adottságait. Ugyanis a nyugati biokaják a horribilis áraik mellett is sokszor igen pocsék ízűek.
+3 Lassan lehet, hogy Kína lesz a legfontosabb felvevőpiac. Nagy haspókok, nem sajnálják a pénzüket, ha jó minőségű ételről van szó.

Alfőmérnök 2010.03.11. 11:31:17

@Refuse/Resist!: "A búza, mint a mezőgazdasági termelés értékbecslése nagyon-nagyon durva alábecslés. "
Elpet jobbik-ellenes propagadacikket írt, ez nyilvánvaló. De vitaindítónak nem rossz.

Refuse/Resist! 2010.03.11. 11:37:12

@Alfőmérnök: árnyékbox, mint vitaindító?
Jó, végüli valahonnan el kellett kezdeni.
Amúgy nem jó egyik szélsőségbe se esni, pl. nyilván nem lesz holland szintű a GDP-nk akkor sem, ha maximálisan kihasználjuk a lehetőségeinket.

tistedur 2010.03.11. 11:43:07

@Refuse/Resist!: és a fokrendszerrel együtt visszaerdősíted az alföldet, és megint elérjük azt a szintet, hogy az alföld területének 2/3-a árvíz járta lesz?

Alfőmérnök 2010.03.11. 11:44:14

@Refuse/Resist!: Persze, és az 1 milla munkahely nekem is túlzásnak tűnik, mint fentebb is írtam.
De a mezőgazdaságot nem azért kell felhozni, h a GDPje magas legyen az országnak. Az egy gazdasági mutató, lehet h nem is a legjobb. A magyar lakosság simán el tudna élni itthon termelt élelmiszerekből. Nem hiszem, h a jólét alapja a banán, az ananász meg a tengeri hal, meg a téli ízetlen "paradicsom".

Alfőmérnök 2010.03.11. 11:53:14

Különben érdekes, hogy a 91es kiadású Heyne-könyvemben még csak GNPről van szó.

Refuse/Resist! 2010.03.11. 11:54:53

@tistedur: A fokrendszer a török idején ment tönkre, egyrészt nem volt, aki fenntartsa, másrészt így akadályozták a törököt a mozgásban, lehetett bújdosni stb. Előtte nem volt mocsár.
@Alfőmérnök: Nyilván, egyrészt jóléti kérdés. Másrészt nem mindegy, hogy segíj van csak, vagy értelmes munka.

tistedur 2010.03.11. 12:09:25

@Refuse/Resist!: akkor te minek nevezed azt a területet, amin több héten/hónapon keresztül víz van?

borsikm 2010.03.11. 12:39:30

Az 1 milliós szám (24%-a a dolgozóknak) mindenképpen túlzás, de nézzünk meg azért pár értéket ezzel kapcsolatban.

Lengyelország ~20%
Litvánia ~18%
Lettország ~16%
Görögo. ~15%
Portugália ~12%
Szlovénia ~10%

Ausztriában és Finnországban is 5% körüli dolgozót foglalkoztat a mezőgazdaság, és a magyarokkal ellentétben ezeknek csak elenyésző része nyomorog.

Tény, a legpengébb országokban 5% alatti arányokat találunk, dehát jelenleg nem hinném, hogy a németekhez, franciákhoz, hollandokhoz kéne mérjük hazánkat. Arról nem is beszélve, h egy, a miénkhez hasonló kiszolgáltatott (mert relative szegény, nulla haderejű) országban a MG stratégiai jelentősége sem elhanyagolható.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.03.11. 12:47:21

Inkább a mezőgazdasági termékek hazai feldolgozását kellene megoldani, mert a készterméket sokkal jobb áron tudod eladni (fajlagosan olcsóbb szállítással), mint a nyersanyagot. De hát itt az ellenkezője megy, lásd a cukorgyárak lerombolása...

Amőgy a cikk meglátása, hogy a mezőgazdaságban van keresnivalónk, nem rossz. De a búza pont nem munkaerőigényes növény, az nem szív fel egymillió munkanélkülit. Olyat kell keresni, ami munkaerőigényes, és feldolgozása is sok embernek ad munkát. tipikusan ilyen a cukorrépa (termelés-feldolgozás), melyet kapálni is kell, vagy a zöldségek.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.03.11. 12:53:12

@Droli: közben nézem a kommenteket, mások is leírták már a "búza-munkaerőigénye problémát" :-)

A mezőgazdaság felfejlesztése azért lenne nagyon fontos, mert felszívja a szakképzetlen munkaerőt. Tipikusan ezzel lehetne megoldani a "romakérdést" (nem a "mittudoménhányszázroma a közigazgatásba, hogy ott lógassa a seggét" programmal), mert ott lehetne munkát adni nekik.

Mindenesetre egy megfelelő termékválasztékkal (akár központilag meghatározva is, pl. mennyi hagymát, répát, búzát, kukoriát, napraforgót termeljünk, hogy ne verjük le túltermeléssel az árát!), és feldolgozóiparral jelentős jövője lehetne ennek a területnek.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 13:10:04

Számítási modellem elhanyagolásaira és korlátaira, túlzásaira és lehetséges hibáira a bejegyzésben felhívtam a figyelmet. Ha valakinek jól esik újra leírni, tegye.
A lényeg az, hogy a hazai termőföldnek van egy jövedelmezősége, amit nem lehet tetszés szerinti méretűre választani, van valahol egy határ, amit nem lehet átlépni. Ezt a jövedelmet, ha nagyon sok felé akarjuk szétosztani, annak kizárólag nyomorúság lehet az eredménye.

A jövedelmezőséget kiszámoltam egy gigantikus monokultúrára, ami persze abszurdum, de számokat ad eredményül, melyeken lehet vitatkozni. Bárki nyugodtan előterjeszthet más számokat.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.11. 13:13:35

@Elpet:
nem kell megsértődni, nem elegáns. melléfogott és kész. van így :)

bz249 2010.03.11. 13:16:33

@Elpet: felso korlatot kellett volna szamolni: mi van, ha egy gigantikus bioeper monokulturat muvelunk?

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 13:23:05

@Grift:

Nem sértődtem meg,továbbra is kíváncsi vagyok a számokat tartalmazó ellenvéleményekre.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.11. 13:26:24

@Elpet:
tudja, ez olyan, mintha a magyar ipar jövedelmezőségét úgy modellezné, hogy a teljes ipari termelést tízes csavaralátét gyártásra számolná. :)

Xor (törölt) 2010.03.11. 13:32:00

Látom sikerült összeszedni egy lakossági fórumról az "egymillió munkahely a mezőgazdaságban"-szöveget. Gratulálok, de a Jobbik programjában ilyen nincs. Ott ugyanis 1 helyen található meg az egymillió szó: "A hazai termelő- és feldolgozóipar felszámolása és privatizálása eredményeképp 1990 óta több mint egymillió munkahely szűnt meg."

A munkahelyteremtés résznél ilyeneket látok: "A vidéki munkanélküliség jelentős részére az újraélesztendő feldolgozó- és élelmiszeripar, valamint az alapanyagot nyújtó mezőgazdaság, azon belül is a kiváló minőség és a munkaerőigényes biotermesztés nyújt megoldást." Vagyis nem kizárólag a mezőgazdasági termelésben lehetne megteremteni a munkahelyeket.

Egyéb leletek a programból:
"a külgazdaság kelet felé nyitása"
"A magyar mezőgazdaság és feldolgozóipar megsínylette az orosz piacok elvesztését."
"Más európai országokkal ellentétben nem aknáztuk ki a dinamikusan bővülő kínai és indiai piac lehetőségeit."
"A magyar mezőgazdaság és feldolgozóipar terveink szerint beinduló minőségi árutermelése számára Oroszországban és Ázsiában meg kell találni a megfelelő és biztos felvevőpiacokat."
"Szorosabbra fűzzük diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatainkat az arab államokkal, hiszen a magyar élelmiszereknek és termékeknek Oroszország, valamint a Balkán mellett itt is komoly lehetőségei nyílhatnak."
Azt hiszem, ez elég cáfolat a "Sokan Oroszországot tekintik a magyar mezőgazdaság korlátlan felvevőpiacának." - tételhez.

Egyébként Orbán Viktor is beszélt valamit mezőgazdaságról, feldolgozóiparról és keleti piacokról, az nem baj? :)

Ha mindenáron jobbikfikázó bejegyzést akar írni, akkor inkább válasszon egy más témát a programból. :)
Egyébként örömmel olvasom a bejegyzéseit és kommentjeit, de ez szerintem nagyon mellé ment.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.03.11. 13:44:51

@Elpet: Nehéz számokat tartalmazó ellenvéleményt megfogalmazni, mert fogalmam sincs, mit történik, ha megjelenünk a világpiacon 20 millió tonna búzával :-) Azért az már mennyiség :-) Igencsak esne az ára.

Az elgondolásod jó, csak nem búzával, mert az nem annyira munkaerőigényes (az 1 millió emberből rengeteg lenne "kapun belüli munkanélküli", az meg nem vezet jóra. Az meg, hogy hogyan nézne ki ez a modell bővebb választék esetén, számolja végig az, akinek hat anyja van :-)))

(Kitétel: egy húszmilliós tanulmányírási ajánlat fejében nagyon szívesen megcsinálom, ez ma úgyis divat :-)

Alfőmérnök 2010.03.11. 13:49:21

@Elpet: "A lényeg az, hogy a hazai termőföldnek van egy jövedelmezősége, amit nem lehet tetszés szerinti méretűre választani, van valahol egy határ, amit nem lehet átlépni."

Ki állította az ellenkezőjét?

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 13:51:15

@Grift:

Nézze, az a helyzet, hogy lehet ilyeneket mondani: A magyar mezőgazdaság jövőjét a nagy élőmunkaigényű, magyar és világpiacon jó áron értékesíthető mezőgazdasági termékekre kell alapozni.

Olyat is lehet mondani, hogy az ipar jövőjét a nagy hozzáadott értékű, komoly szaktudást igénylő, kis nyersanyagfelhasználású, a magyar és nemzetközi piacon jó csereértéken elhelyezhető termékekre kell alapozni.

Szavak ezek, csak szavak. Ide megalapozottabb dolgok kellenének már.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 13:52:57

@Xor:

Azt akarod mondani, hogy más van a programban és mást mondanak a lakossági fórumokon?

Alfőmérnök 2010.03.11. 13:56:49

@Elpet: Ja, bezzeg ha fidesz programja nem elég részletes, az kóser, mi?

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:03:07

@rajcsányi.gellért (ergé): Értesz is valamit a mezőgazdasághoz, kisköcsög?

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:04:20

A Jobbikra azért van szükség a Parlamentben, hogy az ilyen Elpet és Rajcsányi-féle globálnyikeket ellehetetlenítsük a választások után!

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 14:12:51

@Droli:

A dolog bármely vállalat esetében úgy megy, hogy kitűzök egy konkrét célt. Ezt fogok előállítani vagy szolgáltatni, ennyibe fog kerülni, ennyi árbevétel lesz belőle.
De abból, hogy kellene csinálni valamit, amiről csak annyit tudok, hogy nagyon jó lesz, abból még nem volt nyereség, de még bevétel sem.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 14:15:45

@Alfőmérnök:

Sokan mondanak sokfélét. Én úgy érzem, hogy az egymillió fő új munkaerő a mezőgazdaságban - nagyon eltúlzott szám. Úgy gondolom, hogy a mezőgazdaságban megtermelhető jövedelmet nem célszerű nagyon sok felé aprózni, inkább az ipar fejlesztése felé kéne terelni a potenciális munkaerőt.

Viktus 2010.03.11. 14:17:40

Pár apróságot elfelejt a szerző.
1. A mezőgazdaság magával húz egyéb ágazatokat lásd. feldolgozóipar.
2. Lehet nem figyeli a világon bekövetkező változásokat a szerző lásd. globális felmelegedés -> termőterületek csökkenése -> élelmiszerhiány.

Lassacskán a mediterán térségben is fellép az élelmiszerhiány nyáron Barcelonába már most hajón kellett vízet vinni.
Az indiai kútak száradnak ki a Gangesz vidékén is csökken a terméshozam. Kínában szintén problémás lesz idővel az ellátás. Itt nagy létszámú munkaerő van velük igen nehéz versenyezni mivel elég olcsón dolgoznak viszont a laptop nem nagyon ehető.

Viktus 2010.03.11. 14:19:13

@Elpet:

Az egymillió erőteljes sarkítás. Nem kapálni megy egy millió ember, hanem magával húzna egyéb ágazatokat is.

bürger 2010.03.11. 14:21:44

A mezőgazdaságban eggyetlen profit van: Az Úniós földalapú támogatás - a többit felejtsük el.

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:22:04

@Elpet: Persze, mert az iparban dolgozol, és azt látod. Akik a mezőgazdaságban dolgoznak, azok meg azt látják. Megjegyzem objektív tény, hogy a mezőgazdaságot baszták szét a legjobban a rendszerváltás után, és előtte se maximális hatékonysággal működött (TSZek, stb.). Tehát a 200ezres szám jóval feljebb vihető, talán nem egy milláig, de ezt egy lakossági fórumról szedted, és ezzel dobálózol (bolsi módszer).
A potenciális munkaerő között meg főként a cigányok vannak, akiket ilyen munkára nagyon jól be lehet tanítani.

Egyébként meg milyen alapon feltétezed, hogy a Jobbik mögött nem állnak szakértők? Vagy csak a fidesz mögött állhatnak szakértők?

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:23:34

@bürger: Hát Te meg ki a faszom vagy?

Böff 2010.03.11. 14:24:54

Szerintem a bodzatermelésben van a jövő. Sokan klassz házakat és jó kocsikat vettek belőle :)

ekkerjoz 2010.03.11. 14:26:49

Nagy kár, hogy búza egyenértékben tetszett számolni, ha minden hektár termőföldet búzával vetnénk be, gyakorlatilag 15-20000 ember se kéne a mezőgazdaságba.
A különféle pártok egyelőre csak kampányban fráziskodnak, mint valami csodafegyvert emlegetik a mezőgazdaságot, néha fogalom nélkül.
Abból kellene inkább kiindulni, hogy jelenleg a forgalomba hozott tartós, féltartós élelmiszerek 35-40%-a import, és ezek éppen a jelentős termelési, feldolgozási, logisztikai igényű élelmiszerek, de még a napi termékekben (tej-kenyér-felvágott) is baszott nagy a behozatal.
Ha létezne korrekt statisztika ezekről, könnyű lenne utánaszámolni, mekkora munkaerőigénye van az import kiváltásának.
De a populisták csak azt tudják jó közelítéssel kalkulálni, hányan laknak vidéken, és azok közül mennyi a munkanélküli, így jöhet ki az egymillió munkavállaló.
Mi főleg mezőgazdaságból élünk, szántóföldi növényeket termesztünk, állatot tartunk, tenyésztünk, van gyümölcsös, megtaláltuk a piacunkat, nem feltétlen itthon.
Nehéz exportálni, olaszokhoz, franciákhoz lehetetlen, német nyelvterületre könnyebb, de jobban örülnék hazai piacnak.
A skandinávok, latinok védik a saját piacukat, nem feltétlen védővámmal, egyszerűen azzal, hogy saját bolthálózatuk van, passz.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.03.11. 14:29:25

@Elpet: Ez oké, persze, konkrét számok kellenek, csak szerintem rosszul számolsz. Nem veszed figyelembe például a búza árának esését, eladhatóságát, meg az olyan tőled független kockázatokat, hogy mi van, ha rossz az idő (pl. aratás idején esik), vagy más országban is túltermelés van - a mezőgazdaság bonyolultabb dolog annál, mint hogy "legyártunk egymillió csavart, ha esik, ha fú'"

Másrészről viszont az elgondolásod alapja nem rossz, viszont végigszámolni kicsit komplex - erre lennének a minisztériumi dolgozók, ezért fizetjük őket. Ezért tudok csak általánosságban beszélni a dologról, de az FVM igazán végigszámolhatná az összes lehetőséget - kockázatokkal együtt. Erre nekem nincs időm sajnos.

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:30:01

@Böff: Nem rossz a példa. :) A bodzapálinka aranyárban van. :) De nyilván ezer más példa van.
Egyedül a POLITIKAI AKARAT hiányzik(zott eddig, illetve ha a fidesz fő szárnyát továbbra is Elpetek és Rajcsányik fogják meghatározni, akkor továbbra is hiányozni fog:( ).

Baluka04 2010.03.11. 14:31:28

Tisztelt Urak!
Élvezettel olvastam a kommentjeiket arról, hogy hol kellene növelni a termelés mértékét.
Véleményem szerint is hatalmas nagy gond, hogy az elmúlt hósz évben az élelmiszer-, konzervipar (és csatolmányaik) komoly leépülésen mentek keresztül és biztos vagyok benne hogy van/lenne ebben keresnivaló.
Engem az eddig leírtakon felül komolyan érdekelne a hogyan is, azaz miképpen lehetne a véleményetek szerint egy tőkés gazdaságban a hatékonyabb, célirányos mezőgazdaságot megteremteni ill. miképpen lehet (a támogatásokon kívül - adók, hitelek ill vissza nem térítendő támogatások) a feldogozóipart erősíteni ill. újra megteremteni?

Mert a magyar kapitalistáink közül eddig nem sok indult ebbe az irányba (kivétel talán csak Csányi Sándor).

Baluka04 2010.03.11. 14:33:01

@Böff: csak arra kell figyelni, mikor változik a divat...
emlékszem, amikor a liba volt hatalmas divat és aki nem ébredt időben ráfázott.

yafet 2010.03.11. 14:34:29

1 millió szakképzetlen munkaerő röghözkötése.
Adjuk el az összes kombájn azt országban és máris 3 millió arató munkás kell évente 2 hónapra. És utána 1 hónap krumliszedés.

Nem korszerűsíteni kell, nem haladni a korral, nem a magasabb hozzáadott értéket teremtő ágazatokat versenyképessé tenni, hanem bevetni a fél országot, az embereket meg a földekre, konzervgyárakba, húsüzemekbe küldeni, oszt jó napot!
Néhány nagy földesúr és sok százezer jobbágy. Mert úgye földet, termelőeszközt nem ígértek!!!

Ha valaki dolgozott kétkezi munkásként a földeken, az biztos nem olyen sorsot szán a gyermekeinek....

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 14:36:01

Ez elég bölcsészre sikeredett.

A probléma gyökere a következő: Az a mezőgazdasági munka, ami élőmunkát igényel, az macerás, fárasztó és ez miatt gyakorlatilag megfizethetetlen.

Az, aki hajlandó volt dolgozni, az már rég otthagyta a falut, aki meg nem, az inkább éhendöglik/betör/megeszi a kutyát, a szomszédét is, minthogy dolgozzon.

Erre meg nem lehet várat építeni.

Falunk _nincs_ munkaerő. _nincs_

AnnaKarenina 2010.03.11. 14:37:04

Minőségi zöldség- és gyümölcstermesztésben biztosan jobbak az esélyek.

kozgaztanar 2010.03.11. 14:38:16

Páran már leírták, én csak megerősítem: ha foglalkoztatottságot jelentős mértékben akar vki (kormány) növelni, akkor ne tőkeintenzív, hanem munkaintenzív ágazatba kell önteni a zsét.
A mezőgazdaságon belül is vannak ilyen területek. Kertészet inkább, mint gabonatermelés, biogazdálkodás inkább, mint nagyüzemi, stb. stb. vannak munkaintenzív ágazatok a mezőgazdaságon kívül is: kézműipar, személyes szolgáltatások, stb.

De ha csak ezt nézzük, az nem elég. Ha ugyanis nem a piaci mozgások vezetik az ágazati struktúra alakulását (nem a keresletek mozgásához igazodnak a kínálatok), akkor torz struktúra alakulhat ki: hiába nyomom a pénzt a biogazdálkodásba, hogy vegye fel a munkaerőt (fel is veszi), ha utána a biotermék nem talál vevőre. stb-stb

bazd meg 2010.03.11. 14:41:16

Ti olyan hulyek vagytok hogy az mar faj;^) A sok okos otlettel tele van a padlas, egyszeruen nincs piiz semmire, felfogtatok???? Csovesek vagytok magyarok, ennyi;^)

Baluka04 2010.03.11. 14:42:31

@kozgaztanar: és akkor visszaértünk a cucilizmusba...

Xor (törölt) 2010.03.11. 14:42:52

@Elpet: Azt akartam mondani, hogy a lakossági fórumon elhangzó "AKÁR egymillió munkahelyet is teremthet" kijelentés azért elég bizonytalan volt ahhoz, hogy erre alapozva kiszámolja hány marslakót tudnánk etetni búzával. :)
Meg írtam mást is, rávilágítva a posztban levő hülyeségekre, de mindegy. Most a konzervatív gondolkodó imidzssel szemben nagyon jól hozza a nem gondolkodó, támadó üzemmódban felejtett pártdroid stílusát. Kár.

Void Bunkoid 2010.03.11. 14:44:40

@Droli: Wahahaha, kozpontilag meghatarozott termeles...te ujra felfedezted a tervgazdalkodast :)

Harom, vagy oteves tervek legyenek?

kozgaztanar 2010.03.11. 14:48:06

@Baluka04: Hát igen, nagyon vigyázni kell, hogy mire erősít rá az állam mesterségesen! Erre szoktam azt mondani, hogy 1) arra lehet, ami nem sülhet el rosszul pl.: alapkutatások, infrastruktúra, stb 2) ki kell mondani, hogy mi a szempont, mert a piaci hatékonyság csak egy a sok közül (bizony-bizony), így pl. lehet azt mondani, hogy a hagyományos termelési módok megőrzése fontos (kult. örökség, nemzeti vagyon része) ezért támogatom - és mellesleg munkaintenzív

Pumpui 2010.03.11. 14:49:08

Pol Pot erőltette, ezt az önfenntartó ország flasht, nincs szükség a külvilágra... Failed! :-)

Dr Kangörény 2010.03.11. 14:49:28

Az hiányzik még a nyakunkba, hogy többen foglalkozzanak mezőgazdasággal!

Így is rengeteg állami és uniós támogatást ölünk bele, mégsem jövedelmező, ki a fene tudná finanszírozni, a megnövekedő támogatási igényeket?

Arról nem is beszélve, hogy itt mindig panaszkodnak: elfagyott a termés, aszály miatt kiszáradt, elverte a jég, szétrohadt a belvízben, elöntötte az árvíz, stb.

Az elmúlt 20 évben mást sem csináltam, mint az általam befizetett adóból finanszíroztam a mások által elszenvedett károk állami megtérítését, a kárpótlástól kezdve a tiszai árvizekben elmosott házakon, a postbank konszolidáción keresztül mindent.

Alfőmérnök 2010.03.11. 14:55:46

@Kangörény_: Az ilyeneket, mint te rabszolgamunkára kéne fogni. Például a mezőgazdaságban.

sieddie 2010.03.11. 15:00:00

Hazai mezőgazdaság problémája sokrétű, de egy szóval versenyképtelen.
Bővebben:
Talajadottságok jók viszont csapadék eloszlás katasztrofális akkor esik amikor nem létszükség lsd ősz-tél nyáron legtöbbször aszály van.Ha tendencia folytatódik (hőmérséklet emlekedés,csapadék csökkenés) hagyományos termelése (gabonafélék) is öntözhető területeken hoz majd hasznot.Öntözés energia igényes folyamat, energia drágulás miatt egyre kevésbé válik hatékonnyá a termelés.Azok a területek fognak a világon helyzetbe kerülni ahol nem kell öntözés.
Technológia

Magyar fajták,technológiák fejlesztése leállt, amik vannak külföldi eljárások adaptálására irányulnak.Ennek következménye az, hogy külföldi cégek értékesítési politikája határozza meg a termelési színvonalat (értsd ha legkorszerűbb fajták nem jelennek meg, nem lehet magas színvonalú termelésünk sem).
Technológia fejlesztések irányvonala
A fejlesztések a munkaerő sporolására irányulnak lsd táblán emberi beavatkozás nélkül meg forduló traktorok,kombajnok.A gépek terület teljesítményének állandó növelése (egyre több ha óránkénti művelése) mind csökkentik a munkerő igényt.Ez a tendencia megfigyelhető a hagyományos kézi munkaerő igényes területeknél.Pl. szőlő betakarító gép, előmetsző gép,gally összeszedő gép.
Folyt.

Droli · https://soundcloud.com/drolimusic 2010.03.11. 15:01:03

@bazd meg: "Ti olyan hulyek vagytok hogy az mar faj;^) A sok okos otlettel tele van a padlas, egyszeruen nincs piiz semmire, felfogtatok???? Csovesek vagytok magyarok, ennyi;^) "

Ha mondjuk nem négyes metróra, sávolyi motorpályára, sokszoros áron épített autópályákra, BKV-s végkielégítésekre, korrupcióra menne az a pénzt, azt mondanám, igazad van. Azt az elképesztő pénzt, amit ezekbe a hülyeségekbe öltünk bele, lehetett volna akár másra is fordítani... késő bánat, tudom, de tanulni lehet belőle.

@Void Bunkoid: "Wahahaha, kozpontilag meghatarozott termeles...te ujra felfedezted a tervgazdalkodast :)

Harom, vagy oteves tervek legyenek? "

Na, most tegyük hozzá, a tervgazdálkodás nem ördögtől való dolog. Egy vállalat is tervez, megtervezi, hogy mennyi erőforrásra van szüksége, miből mennyit kíván gyártani, azt hogyan kívánja értékesíteni, és mindezt milyen költséggel. Igen, a kapitalizmusban. Akinek volt köze valaha is a mezőgazdasághoz, az tudja, hogy sajnos itthon a tervezés elmarad, így a következő ciklusok alakulnak ki: egyik év: mindenki búzát vet, sok a termény, lemegy az ára; másik év: az előző évi tapasztalatok miatt kevesen vetnek búzát, jól felmegy az ára; harmadik év: az előző évben jó volt a búza ára, erre megint mindenki azt vet, és ezért lemegy az ára... a teljes ezredfordulós mezőgazdaság erről szólt, búzaválságostól, kukoricaválságostól. Ez jó volt? Nem. Ennél már az is jobb lenne, ha valődi szakértők megterveznék, hogy miből mennyi az a maximális mennyiség, amit még érdemes termelni nagyobb árleverés nélkül, és erre lehetne feliratkozni... Nincs ebben semmi ördögi, ez egy állami segítség a gazdálkodóknak, hogy ne alakuljon ki túltermeléses válság, mert a gazdálkodónak nem feltétlenül van meg az eszköztára ehhez. Ugyanezt csinálják a piaci vállalatok is. De ez csak egy példa.

Pékszakállú Henceg 2010.03.11. 15:01:32

Nagyon szép fejtegetések vannak itt körbe-körbe, de ebben a velejéig rohadt PIACgazdaságban a legfontosabb, nem más, mint a PIAC maga. Magyarán, van-e FIZETŐKÉPES kereslet magyar kruplira, paprikára, paradicsomra stb.? Merthogy nem a búzatermelés lesz a kitörési pont a mezőgazdaságban, az is biztos.
Azzal is illik tisztában lenni, hogy az élő munkaerő a legdrágább minden iparágban, éppen ezért ahol lehet gépesítenek. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy A KÉPZETLEN MUNKAERŐ HALÁLRA VAN ÍTÉLVE! Bármennyire is nehéz ezt beismerni. Ma már a szalagon is középfokúval és technikusival rendelkező egyének dolgoznak. Éppen ezért inkább az oktatást helyezném előtérbe, ami hosszútávú megoldás, és addig páran éhenhalnak majd, de a sors kegyetlen....

heizer 2010.03.11. 15:02:29

Engem az az egy dolog zavar, hogyha bárki vidékfejlesztésről beszél, rögtön a mezőgazdaságban látja a megoldást. Pedig a vidék lakosságának legalább 50%-a városlakó, és ma már a falusiak között is nagyon kicsi azok aránya, akik közvetlenül a mezőgazdaságból élnek. (Ezt most nem ezen posztra értem hanem az általános politikai hozzáállásra.).

Természetesen nagyon fontos a mezőgazdaság, stratégiai ág, mely fenntartásához a jövedelmezőségénél nagyobb arányú társadalmi hozzájárulás szükséges, ez nem vitás számomra.
Az zavar, hogy általában a vidékfejlesztési programoknál, első a mezőgazdaság, második az autópálya meg a romák, aztán a gyógyvíz.... Az ipar (és kiemelten a mg-ra épülő feldolgozóipar) és a szolgáltatási szektor meg a sor végén kullog. Pedig ezek is vannak olyan fontosak a vidék fejlesztésében. Mért nem kampányol senki azzal, hogy minden 60000-nél nagyobb városnak legyen egy Audi gyár szintű, szuperfejlett technológiájú, nagy tömegeket foglalkoztató ipari üzeme, ipari parkja, szolgáltató központja (nem feltétlenül multikra kell it gondolni)?

Hangsúlyozva: a mg stratégiai ág, amit izomból fejleszteni kell. De leginkább kitalálni, hogy mit akarunk vele, és ezen stratégia mentén fejleszteni.

Más: többen említették a fokrendszert? A Kert-Magyarországhoz miért is nem passzolna ez? Mi is volna a baj pl. a Tisza visszaszabályozásával? Az hogy a Tisza vízhozamának 90%-a nem folyna ki az országból hasznosítás nélkül? Az hogy egy gyönyörű, erdős, kiterjedt tiszai ártérre félelmetes idegenforgalmi szektort lehetne építeni a nyílvánvaló mg előnyök (pl nagyüzemi édesvízi halgazdálkodás) mellett?

Hollandi · http://oranje.blog.hu 2010.03.11. 15:03:15

"Vannak a világnak olyan országai, amelyek bőséges természeti erőforrásokkal rendelkeznek. A természet olyan bőkezűen láthat el adományaival egy népet, hogy azoknak kitermeléséből és eladásából gondtalanul megélhet. A nyersanyag-eladások sok ország számára járadékszerű jövedelmet biztosítanak."
Ez kb. az olajkitermelőkre igaz, sokuk nem is tud a nagy-nagy jövedelmükkel mit kezdeni, csak elháborúznak felette.
Sajnos a cikk érdemi része is kbilyen színvonalú: olyan felületes baromság, amilyet sokat láthat magyar ember. A mezőgazdaságot nem csak szigorúan a termelőszektorra kéne érteni, ide kéne venni minden kapcsolódó tevékenységet, amit az ország jövedelmezően tudna végezni. És itt főleg a biotechnológiára, géntechnológiára gondolok. És igen, felül kéne vizsgálni a GMO politikánkat is, sőt nekünk kéne új vetőmagokat kitermelni. De továbbmegyek: olyan jövőbeli trendek is elképzelhetőek, ahol a gazdaságok termelnek energiát is, pl tehén- meg disznószarból. Csak nem ilyen begyepesedett módon kéne gondolkodni.

Pékszakállú Henceg 2010.03.11. 15:08:46

@batigol: "Mért nem kampányol senki azzal, hogy minden 60000-nél nagyobb városnak legyen egy Audi gyár szintű, szuperfejlett technológiájú, nagy tömegeket foglalkoztató ipari üzeme, ipari parkja, szolgáltató központja (nem feltétlenül multikra kell it gondolni)?"
Nagyon jó a felvetés, erre írtam én, hogy az oktatással kellene kezdeni a dolgot, hogy legyen kit foglalkoztatni a high-tech üzemekben. Csak a magyar oktatás még mindig nem a lényeget oktatja, hanem egy általános faszságot, ezért a tanulók java szétpuskázza az agyát, mire lediplomázik.

Hari R. Seldon (törölt) · http://pirateradio.blog.hu/ 2010.03.11. 15:13:50

Itt valami el lett számolva.
4.8 millió hektár 1.2 millió főre= 4 HA/fő

4*5*42eHUF=840 ezer HUF... ez kevesebb, mint 70 ezer HUF...

És ez csak az árbevétel. Ebből a költségek és az adó levonása után még ennyi se marad...

sieddie 2010.03.11. 15:14:01

Folyt.
Fajták fejlesztése

A vetőmag cégek abban érdekeltek,hogy minél nagyobb termés eredmény érjenek el egységnyi területről.Pl. Monsanto cég 20 éven belül meg akarja duplázni a kukorica fajták mostani hozamát.Ez erős kínálatot eredményez ami az értékesítési árak stagnálásában illetve csökkenésében realizálódhat.Erre lenne jó bioetanol program, de magyar kormány nem ad erre megfelelő mennyiségű pénzt, fontosabb a nyugdíjemelés.Gazdaságosságot akkor is megkérdőjelezi a termelési színvonal alacsony volta (termésátlag, valamint aszály miatt bekövetkező 60-70%-os ingadozás,erre gyárakat alapozni)
A támogatási rendszer nagy birtok alapú minél több föld annál több támogatás, teljesítmény növelés miatt egyre kevesebb emberre és gépre lesz szükség.USA-ban 1200 ha-os gazdaságot (szója kukorica napraforgó) 3 ember urasan ellát.
Termésnövekedés technológia fejlesztés azt eredményezi, hogy egyre kevesebb FIZETŐKÉPES! ország igényli az élelmiszer behozatalt.Pl. Brazilia a 60-as években "éhezett" most világ egyik legnagyobb baromfi exportőre.
A magyar gazdaság kiutja tudatos gazdaság építés, magyar érdekek védelme (ami 20 éve teljesen hiányzik, totál kudarc), valamint oktatás fejlesztése lásd Japán.

ZX 2010.03.11. 15:17:47

Mióta gépesíteni kezdett az ember, egyre kevesebb ember tud egyre több földet művelni. Akkor miért is kellene visszaterelni a népet a középkorba?
Minden közgazdász tudja, hogy a tercier szektorba kell munkát biztosítani a tömegeknek.
Vona már megint csak azért beszélt, hogy mondjon valamit, az nem számított, hogy az mekkora bődületes baromság. A szavazóik úgyis beszopják.

sieddie 2010.03.11. 15:25:37

A mezőgazdaságból nem lehet extraprofitot csinálni, mert egy társadalom jóléténék egyik fontos mérője, hogy olcsó az élelmiszer, nem hiába van szinte folyamatosan nyitva az agrárolló.Ezért hazai ipari termelés az alapja gazdagságnak.Versenyképes termelést meg minőséggel lehet elérni hosszú távon.Minőségi termelést meg képzett, fegyelmezett emberekkel lehet elérni illetve nagy arányú kutatás fejlesztéssel.Csodák nincsenek szociális dolgokra (nyugdíj,segélyek,állami alkalmazottak mbére) mint kutatás fejlesztésre, ez a máról holnapra való élés.Hogy lehet így nemzetközi, urambocsá' világraszoló sikert aratni bármilyen téren.
Falukon sőt a városokban nincs munka egyedül a fővárosban van.Mezőgazdaság agyongépesített, fürdőből lassan minden faluban van.Gyárak üzemek kellenének...

==T== 2010.03.11. 15:28:26

Mezőgazdaság + kapcsolódi gépipar, vagyipar, szállítás és egyéb szolgáltatások + élelmiszeripar. Így már kijöhet az 1 millió.

Valahol olvastam nemrég, hogy a hollandok pl. fele ekkora termőterületen a jelenlegi magyar GDP durván harmadának megfelelő értéket hoznak létre. Bár kétlem, hogy azok az áruk minőségileg túl magas fokon állnának, de rámutat, hogy kellően belterjes és tudatos gazdálkodással + hatékony agrármarketinggel és agrárkülpolitikával igen komoly tartalékok vannak a magyar földben.

==T== 2010.03.11. 15:29:31

@ZX: A tercier szektor nem állít elő új értéket, az csak felszívja a munkanélküliek tömegét és elszív erőforrásokat a termelő szférától.

Refuse/Resist! 2010.03.11. 15:30:15

@sieddie: "csapadék eloszlás katasztrofális"
Ezért kell ártéri gazdálkodás/fokrendszer.
@ZX: a tercier szektorból hogy lesz exportcikk? (a turizmust kivéve)

sieddie 2010.03.11. 15:30:25

ZX?
Mire gondolsz?Azt látom, hogy sehova nem kell igazából ember lsd elektronikus ügyintézés,műtétet végző robotok,gépeket szerelő gépek,automata fejőházak,automatikusan fékező, sávban tartó kocsi (Honda).Email, elektronikus levelezőlap (20 év és a postának lőttek), online újságok (terjesztők nyomdászok kuka)

Alfőmérnök 2010.03.11. 15:30:27

@ZX: @==T==: Jól nyomjátok fiúk, valamire Elpetnek is kell vernie a faszát!

lüke 2010.03.11. 15:31:30

rengeteg a pontatlanság ebben
magyarul, pongyola módra
a szakértők szerint is- s a gépgyártó lobby is ennek termel:)- csak 1,nagyüzemben lehet gazdaságosan termelni
ennek minden magyar koncepció ellentmond
2, éléskamra> csak volt a klasszikus kézi vezérlésű mg.-ban
3, az EU-ban nincs mg. lobbynk
(mint A, Fr E országoknak)
4,a cukorrépa termesztést már Dimény Imre min./majd prof. úr a KGST nyomására be akarta szüntetni,kubai nádcukorral pótolni.Apám megakadályozta, bár ez az állásába került.
90 után privatizálták a cukorgyárakat.Ma az EU fizet azért Ausztriának és Mo.nak ,ha megszünteti a répatermesztést
5, ammennyiben a mg politikai és nem szakmai kérdés, s nem kap EU+ állami támogatást,
valamint a magyar paraszt nem fog össze:
termelő szövetkezetbe!
úgy a versenyképességünk a nullával egyenlő

ZX 2010.03.11. 15:33:48

@==T==: Szerinted a turizmus és egyéb szolgáltatások nem nyújtanának kellő embernek munkát?
Mondok egy példát, Németországban vagy svájcban hogy mentették meg a mezőgazdaságot. Összekapcsolták a turizmussal. Az ember elmegy egy alpesi faluba valami panzióba, és a tulaj földjén megtermelt javakat eszi, sőt még a munkába is beszáll. Csak nálunk a falusi turizmus még ott tart, hogy falun van egy kiadó szobám, azt nesze!

Alfőmérnök 2010.03.11. 15:35:10

@==T==: Bocs, az előző nem neked szólt, hanem @sieddie: -nek.

ZX 2010.03.11. 15:37:39

Mellesleg ha már turizmus, nagyon nem vagyunk tisztában az értékeinkkel, és erre a kolleganőm Ausztrál ismerőse döbbentett rá, hogy a világ másik feléről is mennyien jönnek ide, merthogy mennyi mindent tudunk nyújtani amit más országok nem, és mi még csak nem is tudunk róluk.

Tündér_Lala 2010.03.11. 15:38:56

Az 1 millió munkahely a mezőgazdaságban valószínűleg túlzás. De...
A tervezésre pedig (legalább nemzetgazdasági szinten) igenis szükség volna. Fel kell mérnünk, hogy milyen erőforrásaink vannak, ezeket milyen módon, milyen termelési ágakban tudnánk a legjobban hasznosítani. A célt ami az emberek foglalkoztatása és érték előállítása hogyan tudjuk a legrövidebb időn belül elérni.
(Hozzáteszem rövidtávon akár a profitráta időleges beáldozásával is, mert a segély fizetésénél, a kis nyereséghozamú termékelőállítás is jobb, mind az emberek mentáslis állapota szempontjából, mind nemzetgazdasági szinten. A segélyeket pedig inkább a termelés támogatására, a beruházások finanszírozására kellene fordítani. Jelenlegi bajaink egyik fő oka, hogy minden becsukott és megszünt, ami egy bizonyos profitszintet nem tudott garantálni. Most pedig abban a helyzetben vagyunk, hogy a semmiből kell új ágazatokat elindítani, ahelyett hogy a régi, már meglévő kapacitásokat fejleszettük volna tovább prfitábilis szintre.)
A későbbiekben pedig újból létre kell hozni a feldolgozó ipart, amely a terményeket magasabb feldolgozottsági szintre hozza, amelyet később nagyobb nyereséggel adhatunk el.
Azt gondolom, hogy itt legfeljebb elviekben gondolkodhatunk (kellő szakismeret híján), mert egy működőképes rendszer kidolgozása olyan szakember komoly gárdát feltételez (Pénz és adóügyi, szociálpolitikai, támogatáspolitikai és persze szakirányú termelési kultúrákhoz értő, a területek fejleszthetőségét figyelembe vevő szakemberek elkötelezett munkája kell ehhez.)

sieddie 2010.03.11. 15:41:27

@Refuse/Resist!: Milyen ártér?Egy Kaba Püspökladány,Ács,Bábolna-n?Nyáron?Amikor a hajók se tudnak menni a folyóinkon?

sieddie 2010.03.11. 15:43:42

@Refuse/Resist!: Meg vizet ki kell juttani a földre.Légköri aszály is van azt meg esőszerű öntözéssel lehet enyhíteni ahhoz energia kell...

Charme 2010.03.11. 15:54:07

nem én vagyok Oli bácsi, de megmondom a frankót. Kb. 2-3 éve egyre erősödő kereslet van a piacon az értékes, információkkal kiegészített termékek iránt. Ez van az iparban (lásd manufaktúrák felfutása) és ez van a mezőgazdaságban is. Tudom, mert ebből élek. A kereslet nagyobb mint a kínálat. DE. Mi kell hozzá? Jó termék és brutális értékesítés. A mezőgazdaságban a megoldás sztem a helyi piacok kialakítása, mert agyrém, hogy az üllői háziasszony nem az alsónémedi termelőhöz kopogtat, hn a tescoban vesz paradicsomot. A megoldás valószínűleg okoskártyákon keresztüli ügyfélkapcsolatok kialakítása fogyasztók és termelőket integráló értéesítési szervezetek között. Oszt jónapot.
Minőség kell és kommunikáció. Igen van sokszázezer munkahely a mezőgazdaságban és más ágazatokban is. A kereslet elhagyta a kínálatot, nem az "Zembereknek nincsen pénze"! muhahahha, méghogy nincs, muhahahha! Na sziasztok

sieddie 2010.03.11. 16:08:41

@Charme:
Ez nem frankó hanem megfelelő en átgondolt érv.Helyi piacok 1ha kukorica szerényen számolva 15 sertés takarmánya egy évben egy falu határa 5000 ha minimum 75000 sertés legyenek faluban 5000-en az tizenöt sertés fejenként.Látható hogy helyben nem lehet eladni csak a nagyvárosokban ahol nincs elég terület megtermelni az élelmiszert.Ezért zsák utca ez...

sieddie 2010.03.11. 16:17:12

Az érv másik gyenge pontja,hogy eladjam mezőgazdasági termékemet, ahhoz az kell, hogy ne a mezőgazdassággal foglalkozzon,egy vidéki falun meg nem tolonganak, akik mást csinálnak.Jó turizmus is van, de az is szezonális tavasz-ősz, télen nem nagy élmény egy domboldalon csúszkálni, főleg úgy hogy száz évben egyszer van tartós hó,ergó rákényszerülnek másra is.

uninterested 2010.03.11. 16:19:05

www.agroland.hu/?hir=5762

Ha elolvasod a cikket, akkor azon is érdemes elgondolkodni, hogy egy kis invesztálással ( értem itt öntözés )
akár 9 t/ha is elérhető, így majdnem dupla annyi embernek adna munkát, de sajna Mo.-on hála a inkompetens vezetésnek, csak kiengedik az országból a vizet, ahelyett, hogy öntöznének vele.
Nem öntözünk -> kevesebb termés, csökkenő talajvízszint, kevesebb munkahely
Pedig amit eddig kifizettek aszálykárokra már fél Mo.-ot lehetne öntözni.

vagyok59 2010.03.11. 16:19:12

Szerintem a kiindulás ott hibás, hogy nem számol azzal, a mezőgazdasági termelés valójában sokkal komplexebb annál, minthogy y ember megtermel x tonna búzát. Egy családi gazdaság alapból eltart 5-15 embert, alkalmi jelleggel akár 50-et is és ez utóbbiakat éppen a legszegényebb csoportokból. Ugyan alacsonyabb színvonalon, de termelési teljesítménye jóval több ember megélhetését biztosítja, mint értékarányosan átszámítva pld. a multi, vagy a nagygazdaság. Magyarul értelmetlen kivetíteni ezt mondjuk a búzára, vagy akár a paradicsomra. Éppen azért kellett volna a kisgazdaságokat fejleszteni, mert a kisebb terményeredmény mögött jóval több ember áll, a kisebb bevételből arányaiban jóval több ember él meg.

Az ipari jellegű mezőgazdasági termelésre nyilván igaz a poszt.

hegyilany 2010.03.11. 16:21:08

Háááát, a drága blogger úr szemmel láthatóan nem konyít a mezőgazdasághoz, szántót is tán csak képen látott.

A búzatermelésnél szinte csak munkaigényesebb ágazatok léteznek a mezőgazdaságban. Ha egymilliónak nem is, de a mostaninál jópárszor több munkavállalónak adna a megélhetést a mezőgazdaság, ha a hangsúlyokat máshova helyeznénk. A gyümölcs- és zöldségtermesztés, állattenyésztés, biogazdálkodás preferálása, a termelési és értékesítési szövetkezetek létrejöttének ösztönzése sok százezer ember megélhetését tudná biztosítani. Még az olyan, versenyképesnek ritkán tekintett ágazatok, mint a tejtermelés is jövedelmező lehet, amit mostanában a "vastehenek" (tejautomaták és mozgóárus furgonok) elszaporodása is jelez.

vagyok59 2010.03.11. 16:27:34

@Charme: Egyetértek. Kb. fél éve átálltunk mi is a minőségi magyar termékekre, ma már eszembe nem jutna multitól húsárut, mézet, tejet, vajat, gyümölcsöt, zöldséget venni, pedig fél éve heti program volt a multi.

A probléma a forrás, jóval strapásabb így beszerezni a termékeket. Hidegben kell vásárolni, néha nagy sorok vannak, nincs minőségi tanúsítvány, úgy kell kitapasztalni kitől érdemes vásárolni.
Tejautomatáról olvastam, de látni még nem láttam, pedig az is jó lenne.

Egy üzlethálózat szerintem rengeteget segítene. Nem hiszem, hogy 500-1000 kiskereskedő nem képes építeni a város határain kívül egy nagy csarnokot, ahol kizárólag minőségi magyar árukat árulnak. (Láttam ilyet Békéscsabán, a Csabai kolbászfesztiválon, de az csak 2 napos).

hegyilany 2010.03.11. 16:36:46

@Elpet: Ángyán József és munkatársai úgy tizenöt évvel ezelőtt javasolták azt, tudományosan és gazdaságilag is megalapopozottan, amire itt sokan utalgatnak (élőmunka-igényes ágazatok, fokgazdálkodás, feldolgozóipar, szövetkezetek). A politikacsinálók megsimogatták a buksijukat, és vidáman nyomták tovább a búza-kukorica-sertés szentháromság támogatását... A józan ész sosem fogja legyőzni a lobbistákat ebben a velejéig korrupt és önző társadalomban.

Alfőmérnök 2010.03.11. 16:45:23

@hegyilany: Te is jártál a gödöllői 8as előadóba? :)

sieddie 2010.03.11. 16:45:56

@uninterested:
Öntözni nem öntözni?Közgazdasági kérdés..Ha nem hoz több nyereséget mint amennyibe kerül (üzemanyag,javítás,karbantartás,mb.bér)+ kockáztatom hogy búza fuzáriumos lesz (emaitt eladhatatlan, vagy csökkent árú), akkor miért is.Ha növelem termés eredményt változatlan kereslet mellett csökkentem az árakat.Magas árat csak kevés mennyiségben rendelkezésre álló termékeknél lehet elérni.(Marshall kereszt).Alapvetően az a baj,hogy olyan alacsonyra süllyedtek az árak,hogy nagyon kevés rajta az elérhető haszon.pl. egy búza te példádnál 10t/ha- t terem (m.o.-n) számoljunk 35 ezer ft/t árral ami szintén irreális jelne pillanatban. Az haonként 350 ezer ft árbevétel egy kombájn kerül 40 millióba, hány hektárt kell búzából elvetnem hogy ki tudjam fizetni.350 ezerrel is számolva is 100 ha-t de 350 ezerből lejön a vetőmag növényvédőszer,üzemanyag,szállítás költsége.Mo-n ez a szám 350 helyett 200 at ha eléri....

mondokvalamit 2010.03.11. 16:55:33

Vajon az üzletek miért vannak tele a környező és távolabbi uniós országok élelmiszereivel? Mert mi hagytuk, hogy a növénytermesztésünket és állattenyésztésünket és a kapcsolódó feldolgozó ipart leépítsék.
Nem kétséges, hogy a mg. húzóágazat lehetne, megfelelő feldolgozóiparral.
Az élelmiszer ipari késztermékek exportja hatalmas lehetőség. Jó minőségű alapanyag termelésére adottak a lehetőségeink. Termőföld, víz, napsütés stb. A külföldi befektetők alig várják a pillanatot, hogy termőföldet vehessenek. Centralizált irányítást a mg. termelésnek! Áz adó kedvezmenyéket pedig ne a kereskedelmi láncok, hanem feldolgozó iparba befektetők kapják!

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 16:58:11

@hegyilany:

Két dolog van itt, amit külön kéne választani.

Az egyik a prémium kategóriájú élelmiszertermelés, amit nagyon is kívánatos lenne fejleszteni, és ennek valóban lehet munkahelyteremtő hatása több szinten is.

A másik a tömegfoglalkoztatás kérdése, amit szerintem nem a mezőgazdaságban kell megoldani, hiszen a tömegtermelés éppen az alacsony munkaerő-felhasználásra alapozza gazdaságosságát. Tömegmunkaerőből nem lesz prémium kategória.

hegyilany 2010.03.11. 17:05:20

@Elpet: Ez bizonyos ágazatokra igaz, másokra kevésbé. Képzetlen munkaerő is állíthat elő értékes terméket (jellemzően pl. a zöldségtermesztésben). Nagyon sok múlik az értékesítés módján. Minél kevesebb kézen megy át és minél kevesebbet utazik az élelmiszer, annál kedvezőbb áron jut a fogyasztóhoz. Márpedig a hazai fogyasztó árérzékeny (és lusta is, sajnos ezen nehezebb változtatni).

Amíg a szlovák tej ára kétharmada a hazaiénak, addig nem fogják azt leemelni a polcról. Viszont, ha kitesznek az ábécében vagy a buszmegállóban egy tejautomatát, ahol a szlovák UHT tej áráért friss hazait lehet csapolni, akkor azt választja vásárló.

hegyilany 2010.03.11. 17:06:08

@hegyilany: Mármint a hazai tejet nem emelik le a polcról.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 17:06:36

@mondokvalamit: Magyarországon nincs munkaerő.
Magyarországon munkanélküliség van.

vagyok59 2010.03.11. 17:12:33

@Elpet: Valójában mindkettőre szükség van.

El kellene ismerni, hogy létezik "megélhetési" mezőgazdaság és ide természetbeni támogatást, kedvezményt adni. Oktatás, magok, fólia, munkaerő alkalmazása, egyebek. Még mindig előnyősebb ez, mint a kocsmák támogatása. Alacsony termelési menyiség (ami nem is olyan nagy baj), főleg a környékre termel.

Ezek mellett, sőt éppen ezekből véve az utánpótlást könnyebben is kialakulhat a prémiumkategóriájú élelmiszertermelés.

vakablak 2010.03.11. 17:15:47

Nekem van egy ötletem egy olyan mezőgazdasági (vagy ilyen jellegű) termelésre, aminek volna egy pár figyelemreméltó jellemzője. Ilyenek:

- Óriási élőmunka-igény, nem gépesíthető sehol a világon
- Annyira egyszerű és könnyen megtanulható munkafázisok, hogy gyakorlatilag a munkaképes, képzett férfitól a hosszú ideje munkanélküli, teljesen képzetlen, otthonülő mihasznán keresztül a nyugdíjas öregekig bárki végezheti, sőt, a gyerekek is besegíthetnek
- Gyakorlatilag nulla beruházás szükséges
- Nyersanyagigénye megújuló forrásból fedezhető házilagos (vidéki, nem városi) körülmények között is
- Egyéb előállítási anyagigénye minimális, a szükséges pár eszköz otthoni tárgyakból vagy akár hulladékból is összeeszkábálható: a termelés harmadik világbeli körülmények között is megoldható (és van is rá számos példa)
- Energiaigénye nulla vagy közel nulla
- A végtermék könnyen szállítható
- Nem termel semmiféle szemetet, különösen nem veszélyes hulladékot
- A végtermék luxuscikk. Gyártható az alapanyag, köztes termék ill. esetleg a végtermék is (azaz meghonosítható a hazai feldolgozó-ipar is)
- Világpiaci kereslet van rá. Feldolgozó ipar szerte Ny-Európában
- Komoly mo.-i hagyománya van, de mindenfajta termelés megszűnt
- A termesztésre/termelésre EU-támogatás van (jelenleg ilyen irányú tevékenység miatt nulla alany veszi igénybe Mo.-on)
- Visszafogott szintű termelés folyik az EU-ban a következő országokban: Görögo., Olaszo., Franciao., Spanyolo., de EU-szerte behozatalra szorul a feldolgozó-ipar

Már csak meg kellene mondanom, hogy mi ez a dolog, ugye? :)

Battenfeld 2010.03.11. 17:19:50

Vessetek meg ezért az eretnek gondolatért, de ha már mezőgazdaság, akkor legalizálni kéne a marihuána termesztést, fogyasztást, etc. Persze megnövekedne a drogfüggők száma, de szerintem egy próbát simán megérne. Csak győznénk elszállásolni a sok drogturistát.

vakablak 2010.03.11. 17:21:38

Ja, egy pár dolgot kifelejtettem:

- Becsléseim szerint elvben akár százezres (ill. talán ennél nagyobb) embertömeg is végezhetné
- A termelés „skálázható” a termelőegységeken belül, azaz lehet kicsiben és lehet nagyban is végezni. A nagybani termelés természetesen igényel beruházást is (pl. csarnok), a kicsiben termelés otthon is elvégezhető (ez a tradicionális mód), így a bedolgozóknak nem kell utazgatniuk sehova
- Az alapanyag-termelés természetes gátja, hogy csak szezonálisan végezhető (tavasz-nyár, ősz eleje). Egy esetlegesen meghonosítandó, az alapanyag-termelésre épülő feldolgozó-ipar természetesen szezontól függetlenül is működhetne. Ettől függetlenül az alapanyag is eladható.
- A szállítás-értékesítés ésszerű módon valamilyen jól kimódolt szövetkezeti formát igényel

vagyok59 2010.03.11. 17:21:53

Aztán ha a próba nem sikerül, kezelhetjük a rengeteg drogfüggőt, e mellett bármikor várhatjuk az USA bombázásokat.

sieddie 2010.03.11. 17:21:58

Úgy látom nagyon elmegy elméletbe dolog.A mezőgazdaság azért van bajban egy részt alacsonyak a felvásárlási árak ezért van 10 millió sertés helyett 3.A másik sokszor ki se fizetik az árát vagy egy évre rá.Konzervpiacon is ez van, az egyik nagy gyár konzervben fizetett, a másik ellen felszámolás indult.Többi meg csökkenti a termelést,árat és 120 napra fizet úgy hogy a gazdáknak megfizetni kell mindent a törlesztést üzemanyagot,munkabért.Lehet itt okoskodni, hogy szakértelem meg prémium.Nyereség kell különben tönkre fognak menni a vállalkozások mint ahogy tönkre is ment mert nem tudnak hasznot realizálni.Értékesítés nemcsak nemzetközi szinten, de hazai szinten is kiesett a kezünk közül.Nemzetközi szinten nem vagyok tényezők, ezért foghatunk össze bárki-bárkivel nem vagyunk tényezők.

Battenfeld 2010.03.11. 17:28:23

@vagyok59: A drogfüggők problémája valóban kényes kérdés. Bombázás az USA részéről az EU-ban? Lol. Hollandiát sem bombázzák, de még az afganisztáni mákföldeket se szórták meg napalmmal..

mondokvalamit 2010.03.11. 17:31:15

@kolbászoszsömle: Előbb utóbb éhes lesz a munkanélküli és mindjárt átalakul munkaerővé.

Tündér_Lala 2010.03.11. 17:34:06

@vagyok59: Egyet értek. Lépcsőzstes építkezésre van szükség. A nullából nem lesz azonnal nagy profitot termelő üzemegység.
Vissza kell szoktatni az embereket a munkára, ehhez támogatást biztosítani. (Már jobban járunk, mint most, hogy nem érdemes leszedni a megtermett terményt és ott rohad a földön, miközben az emberek segélyen tengődnek.)
Ebből a lépcsőből tovább lehet lépni, támogatásokkal magyasabb jövedelmezőségű termelés felé.
(A felvásárlási viszonyok megváltoztatása.A termelés biztonság érdekében öntözési lehetőség újbóli megteremtése és adóztatásának megszüntetése.)
Az élelmiszer feldolgozó ipar újbóli kiépítése.

blacklord 2010.03.11. 17:36:47

Hmmmm. Szerintem azért lenne itt lehetőség, de nyilván nem 1 millió embernek. Minőségi gyümölcsöt-zöldséget kéne termelni (amilyennel tele voltak a piacok még a rendszerváltás környékén), és magas áron továbbadni. Tudsz róla, hogy a Michelin-csillagra aspiráló magyar éttermek többek között Párizsból szállíttatják az alapanyagot? Azért ez mégiscsak nonszensz... Ez se lenne a Bölcsek Köve, de szerintem bőven van benne tartalék.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 17:45:58

@mondokvalamit: Nem. Komolyan inkább éhen hal.
Vagy elmegy dolgozni, aztán a legnagyobb dologidőben megunja, meg sztrájkba lép.

A jelenlegi foglalkoztatási törvény mellett egyszerűen nem lehet felvenni embert, mert nem lehet kirúgni.

Azt kell látni, hogy idénymunkák vannak és kb. az év felében, harmadában nincs szükség arra, hogy kapirgáljanak.

Elvileg ki lehet termelni az egész évi megélhetéshez szükséges pénzt is, de iszonyú megbízhatatlan a magyar munkaerő, és kurvára tisztában van a jogaival.

hegyilany 2010.03.11. 17:46:43

@blacklord: Nem is beszélve a minőségi hústermelésről... Az extenzív/legeltetéses állattartást ráadásul még az EU agrárpolitika is támogatja.

lüke 2010.03.11. 17:53:34

3.7 Arbeitskräfte in land- und forstwirtschaftlichen Betrieben ... 3.8 Anteil der Landwirtschaft*) an den Erwerbstätigen in der EU 2008 ...
www.agrarnet.info/netautor/napro4/wrapper/media.php?id... -
voila:)
hány ember kell :)ill van a mg-ban

pluto111 2010.03.11. 17:58:58

@vakablak: Tippelnék valamilyen füszernövény? Sáfrány?

Valószinüleg a cikkben emlitett 1 millió ember erős túlzás, de plusz 200-300ezer embert biztos el tudna tartani a mezőgazdaság + a hozzá kapcsolódó könnyüipar (kisüzemi tejtermékek, sajtgyártás, húsfeldolgozás, lekvárok , savanyúságok, stb) .

Viszont fontos volna hogy az emberek is megváltozzanak. Pl. ne vegyék meg az import zöldségeket gyümölcsöket (kivéve ami nem terem itt) tejterméket, húsárukat a boltokban. Inkább tessék lemenni a piacra és bevásárolni magyar termelőktöl. Jelenleg fákon rohad a gyümölcs aztán tacskoban meg import izetlen vackokat árulnak döntően.

Államnak meg rendbe kéne tenni a termék felvásárlások visszáságait. (elképesztően alacsony felvásárlási árak, nem fizetés).

pluto111 2010.03.11. 18:11:18

Tudtommal még a gombatermesztésben vannak komoly potenciálok. Használaton kivüli borospincékben simán kivitelezhető. Állam kis támogatással sok embert munkához jutatthatna: képzés, esetleg induló befektetés támogatása valamilyen formában.

vakablak 2010.03.11. 18:19:07

@pluto111: „füszernövény? Sáfrány?”

Nem. Selyemhernyó-tenyésztés, és az ebből kinyerendő selyemszál (grézs), mint a selyemgyártás alapanyaga. A hazai selyemipar 1971-ben szűnt meg, kapaszkodj meg, „a nagy élőmunka-igény miatt”. Ma már egész más a leányzó fekvése, mert komplett embertömegek ülnek otthon, néznek tévét, maszturbálnak, mittudomén.

A selyemhernyó-tenyésztés egyik alapanyaga a selyemhernyó-pete, ami viszont azonnal újratermelődik, gyakorlatilag elég egyszer beszerezni (és nem is drága). A másik alapanyag a szederfa levele (Morus alba), mely egy óriásira megnövő, igénytelen fa, korábban ezerszám álltak mindenütt, alig volt udvar, ahol ne lett volna. Mostanra ezeket sajnos kivágták, de csemetét mindenütt lehet (ráadásul dög olcsón) kapni, s kb. 1-2 évvel az ültetés után már elég levelet terem táplálékként. Az összes többi általam leírt paraméter is igaz, utánaolvashatsz a neten bárhol.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 18:43:38

Kérem szépen, a búza egyenértékkel számolt mezőgazdasági jövedelmezőséghez egy gondolat.

Tessék megnézni egy tipikus mezőgazdasági terület, Békés megye vetésszerkezetét.

209.85.135.132/search?q=cache:6nXeUVKLGVQJ:www.bekesmegye.hu/adat/dokumentumtar/hu338_tajekoztato-bekes-megye-agrar.doc+vet%C3%A9sszerkezet&cd=22&hl=hu&ct=clnk&gl=hu

Az összes mezőgazdasági terület gyep nélkül 398.696 ha.

Ebből őszi és tavaszi búza 126.279 ha, 31%, gabona és olajos magvak összesen 332.160 ha, 83%. Mind nagyüzemileg termelt növények, a termelésükkel szerezhető jövedelem becslésénél felfelé történő eltérést hoz, ha a legértékesebb búzával számolok. A számítás nagyjából reális lehet, a GDP 4%-át hoztam ki eredményként, ami a statisztikai eredményekkel egyezik.

statisztika.blogspot.com/2009/04/gdp-2008.html

A nagy értékű, munkaigényes termelésre alkalmas ágazatként említett zöldségtermelés 11.300 ha-on folyt, amely az össz terület 2,9 %-a.

A sokak által kívánatosnak tartott mezőgazdasági bővülés tehát azt kellene jelentse, hogy ezt a szerkezetet kéne gyökeresen átalakítani. Ennek lehetnek különböző módjai és különböző akadályai. Mindaddig azonban, amíg Magyarországon ez a realitás, addig csak a vágyak és remények kategóriájába tartozik a nagy létszámot foglalkoztató,minőségi élelmiszert termelő mezőgazdaság.
Ha jelenleg működő modellekre mutat rá valaki, és azt mondja, hogy ilyen és olyan módon kellene ezeket támogatni, és ettől ilyen meg olyan eredményt várok, az komoly tárgyalási alap. De az, hogy valaki el tudja azt képzelni,miként dolgoznak szorgos családok százai, ezrei a zöldségkertészetben, ez bármiféle realitás nélkül csak mutogatás a levegőbe. Lehet, hogy azért nem alakult így, mert az emberek nem akarnak ilyesmit csinálni. Inkább dolgoznak gyárban 8 órát, utána lezuhanyoznak, hazamennek és csinálnak bármit. Én még szinte soha, senkitől nem hallottam, hogy ej, de jó lenne falun élni és répát egyelni. Az ellenkező törekvésből láttam már sokat.

pluto111 2010.03.11. 19:04:56

@vakablak: az tényleg jó babra meló :)
(azt azért nem tudom tudnának-e a kinaikkal versenyezni, ott elég olcsón dolgoznak, az itteni 1 emberre jutó járulékköltségböl szerintem arra többen eléldegélnek, szállitása meg nem okoz problémát)

@elpet: de én már olyat hallottam hogy megszünt az állása és mezőgazdasági vállalkozásba fogott, és elég jó lett benne.

vakablak 2010.03.11. 19:20:59

@pluto111: Az valamit mégiscsak jelent, hogy az általam felsorolt dél-európai EU-tagországokban tenyésztenek selyemhernyót, úgy gondolom. Velük kell versenyképesnek lenni, nem a kínaiakkal. Ha megéri egy görög vagy spanyol gazdának selyemhernyót tenyészteni, akkor miért nem éri meg százezer szabolcsi munkanélküli romának?

Még akkor is volna ráció ebben, ha nem lehetne belőle meggazdagodni (mint ahogy valószínűleg nem lehet): munka ez is, és ezerszer jobb, értelmesebb és a társadalom számára hasznosabb dolog termelő munkát végezni, mintha ugyanezek az emberek segélyeken élnének több százezren, vagy akár értelmetlen és sok pénzbe kerülő közmunkán pepecselnének.

pluto111 2010.03.11. 19:56:57

@vakablak: Azért lehet dél-európai termelők nem kizárólag ezzel foglalkoznak pl. a szederfa termését is fel lehet dolgozni gondolom: lekvárnak, de pálinkát is biztos lehet főzni belőle. Egyébként a pálinkafőzést is támogatni kéne jobban. Sajnos adókkal együtt nehéz dolga van a termelőknek (gyümölcs volna csak rosszak a szabályozások, szórakozóhelyeken meg mindenki vodkát meg hasonló hülyeségeket iszik)

Alfőmérnök 2010.03.11. 21:12:20

Na mi van bbjnick, Dodó, stb., nem mertek beszólni a haverotoknak?

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 21:14:38

@pluto111: iszonyú íze van a szederből készült pálinkának.

A szedret amúgy a disznó sem eszi meg, csak ha kieresztik, és ő csácsoghatja fel a földről.

Alfőmérnök 2010.03.11. 21:26:16

"Míg a világ mezőgazdasága 1990 – 2000 közt 22 % - kal, az élelmiszertermelése 24 % - kal nőtt, ez alatt e két ágazat termelése nálunk 30 %-kal esett vissza. Ezen belül a szántóföldi növénytermesztés 30, az állattenyésztés 40 % – kal, a belső fogyasztás 24,5 % - kal csökkent. 1985 – 2003 közt a hazai állatállomány 66 % - kal csökkent, amire a két világháború veszteségei se adtak példát. 1990 – 2003 közt a mezőgazdasági kivitel és a foglalkoztatási arány részesedése 1/3-ra, a beruházások aránya több, mint a felére visszaesett. A nyers- és alapanyag – termelésre szorítás sikerének mutatója, hogy - már ez időszak alatt, tehát még uniós tagságunk előtt – az ágazat bruttó hozzáadott értékhez való hozzájárulása a negyedére (14,5 % - ról 3,7 % - ra) csökkent. ( Dorgai, 2004: 9. o.) Szerkezet – átalakítás, korszerűsítés helyett a mezőgazdaságban tőkekivonás történt, szakértői becslés szerint ezermilliárd Ft mértékben. Az ágazat iparszerű technológiáját felszámolva a termelés külterjessé vált."
www.arnyekkormany.net/?o=videkfejlesztes&a=foldtulajdoni-es-foldhasznalati-viszonyok-szerkezetmozgasa

pluto111 2010.03.11. 21:28:41

@kolbászoszsömle: Nem tudom nem probáltam csak tipp volt. Mondjuk leszedni azért elég macera lehet

Alfőmérnök 2010.03.11. 21:40:02

@pluto111: Macera, mert nem egyszerre érik be, hanem mondjuk 1 hónapon keresztül. De ha nemesítik, akkor egyszerre is beérhet. Erre külön tudomány van. Ugyanez a helyzet a bodzánál, a nemesített bodza termése egyszerre érik be. Amúgy azt is iszonyú melós leszedni, én próbáltam, viszont abból igen jó pálinka készül.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 21:54:14

@pluto111: ha megérik, leesik magától.
Le kell rakni nájlont, és lerázni.
De tényleg iszonyú íze van.
Már a pálinkának.
Sírva ittuk a haverjaimmal. Aztán üvöltve hánytunk.
Esküszöm, a Royal vodka meg a Tengerész rom különb ital.Szerintem egy finn is csak sírva inná meg.

A másik probléma az eperfa termésével, hogy a szemét nem egyszerre érik, hanem egész nyáron folyamatosan, és minden tele lesz léggyel meg muslicával.

Persze ez nem azt jelenti, hogy ez miatt kukába az ötlettel, csak azt hogy nem igazán van járulékos nyereség a termelés közben.

Viszont hosszútávon a faanyag értékes.

Alfőmérnök 2010.03.11. 22:13:10

@kolbászoszsömle: Lehet iható pálinkát csinálni eperből és szederből is. De: nem éri meg. Max szörpöt és lekvárt érdemes csinálni belőle. Itt is mondjuk a bio felé érdemes elmozdulni, arra talán van némi kereslet.

Ha Magyarország imidzsét ki kéne találni (és ki kell találni, anélkül nem lehet hosszútávú nemzetstratégiát kidolgozni), akkor először azt kéne figyelembe venni, hogy Magyarország egy
AGRÁRORSZÁG!!!

Miért ne lehetne Magyarország "hungaricuma" (ez halmozás, de mindegy) a MINŐSÉGI élelmiszer??? Az adottságaink megvannak hozzá, nem szabad hinni semmilyen számmisztikának, aki az ellenkezőjét állítja, vagy hazudik, vagy egy szánalmas barom.
Arról nem is beszélve, hogy ezen a területen a cigányokat is munkába lehetne állítani, hogy nonPC legyek.

pluto111 2010.03.11. 22:16:24

@kolbászoszsömle: :)
Egyébként valamire biztos lehet használni (ízre nem olyan rossz, pl. joghurtba, stb...)

pluto111 2010.03.11. 22:22:56

@Alfőmérnök: Egyetértek.
Még azt kéne elérni hogy meg is vegyék az emberek legalább itthon, még akkor is ha a multiban 10 ft-vel olcsobb a külföldi.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.11. 22:35:49

@Alfőmérnök: Gondoltam rá, hogy kimagozom, de inkább akinek két anyja van.
A cseresznyét egyszerűbb.

És igen! Amíg divat a biokaja, addig kellene arra ráállni és letartolni a piacot.
Nem beengedni a GM-et (nem azért mert veszélyes, vagy egészségtelen, vagy eszefütty, hanem mert a biobuzi megfizeti, ha nincs olyan a környéken sem), letetetni a traktort, a vegyszert, a műtrágyát, és kézzel (kapával) gyomlálni, meg szedni a krumplibogarat.

Aztán aranyáron eladni a cuccot.

Miközben erősen kommandózni főbelőni azt aki Chemotoxot tart a termőföld hat kilométeres körzetén belül.

Csak ezzel az a gond, hogy annak, akinek van traktorja, meg hetven hektárja, annak jobban megéri traktorozni, mint ezzel macerázni, valamint a szellőben lengedező búzaföld a városon jobban eladható szlogen, mint a hagymaföldön görnyedő koszoslábú.
Meg nincs munkaerő.
Én próbáltam embert szerezni gombára, de aki jött, abban sem volt köszönet (amikor dolgozni kellett, beteg lett), egyedül meg vállalhatatlan volt.

Az a fő probléma, hogy a magyar ember munkamorálja kritikán aluli.
Sosem volt magas. Ha megnézzük, hogy egy sváb falu milyen, vagy egy tót falu milyen, és ezt összehasonlítjuk egy magyar faluval, akkor nagyobb különbséget lehet felfedezni közöttük, mint egy magyar falu és egy cigány falu között.
Ez a szomorú igazság.
Erre viszont nem lehet várat építeni.

Refuse/Resist! 2010.03.11. 22:42:13

@sieddie: Utána kéne olvasni. Csókolom.

pluto111 2010.03.11. 22:43:45

@kolbászoszsömle: Ez az amin azért lehetne javítani adórendszer és támogatási rendszer rendbetételével.
(igenis akarjanak dolgozni az emberek)

Alfőmérnök 2010.03.11. 22:50:28

@kolbászoszsömle: "Ha megnézzük, hogy egy sváb falu milyen, vagy egy tót falu milyen, és ezt összehasonlítjuk egy magyar faluval, akkor nagyobb különbséget lehet felfedezni közöttük, mint egy magyar falu és egy cigány falu között."

Ez azért így túlzás. (Bár tény, h a tót és a sváb falvak rendezettebbek, mint a tisztán magyarok.)

A biogazdálkodás meg, én úgy gondolom, nem múló divat. Egyszerűen van a normális embereknek egy halmaza, akik nem szeretik magukat mindenféle szintetikus vegyszerrel mérgezni.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 23:38:12

Az a helyzet, hogy Magyarországon nyilván kevesen láttak még zöldségbetakarító gépet, pedig van, és használják másutt.
Tessék, például:

www.mcdonnallharvester.com/

Krumplit, répát, babot, borsót, fűszerpaprikát, uborkát, káposztát, még a konzervipari paradicsomot is be lehet géppel takarítani, a művelés egyéb munkáiról nem is beszélve. Többen úgy gondolják, ha megnövelnénk a zöldségfélék vetésterületét, több munkaerő kellene. Nos, ha megnövelnénk a zöldségfélék vetésterületét, a gazdák betakarítógépet vásárolnának, ahogyan most van kalászosokhoz, kukoricához stb. Ugyanis senki nem dolgoztat drága emberi munkaerővel, ha lehet gépesíteni is a munkát. Az asztalra kerülő paprikát, paradicsomot pedig kevés ember le tudja szedni. De a fejleszteni kívánt konzerviparban feldolgozandó borsót, zöldbabot, uborkát, paradicsomot nem kell kézzel betakarítani.
A sok kézi munka nem biztos, hogy jobbá teszi a feldolgozott mezőgazdasági terméket, de drágábbá biztosan. Azt mondani, hogy alkalmazzunk sok kézi munkát a zöldségtermesztésben pontosan ugyanazt jelenti, mintha azt mondanánk, arassunk kaszával, törjük kézzel a kukoricát, az asszonyok fejjék sajtárba a tejet.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 23:45:57

Az igényes kézi munkával készülő prémium termék az pedig az a kategória, mint a kézzel varrott cipő meg a hímzett blúz, igényes közönség számára készül, akik hajlandóak megadni az árát. Ezt a minőségigényt kell fejleszteni, ebből alakul ki termelő és fogyasztó egymást ösztönző viselkedése és az igényesség világa, nem pedig attól, ha mesterségesen keltett munkaerőigénnyel gazdasági menekültek százezreit zúdítjuk a falura és a mezőgazdaságra.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.11. 23:48:16

@Alfőmérnök: Falafelesedsz, határozottan falafelesedsz.

Alfőmérnök 2010.03.11. 23:57:24

@Elpet: ööö...tény, hogy ma valamin febasztam az agyamat, nem csak ezen a poston. Falafelnek asszem műtötték a kezét, igazoltan hiányzik.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 00:02:05

@Alfőmérnök:

Akkor neki jobbulást, neköd mög jó éjt, oszt békesség.

Alfőmérnök 2010.03.12. 00:16:59

@Elpet: ok. Bár továbbra is azt gondolom, h nincs igazad. Nem vagyok szakember, így most csuklóból nem tudlak megcáfolni, de beszélgettem már - nem egyszer - agrárszakemberekkel, akik teljesen más véleményen voltak. (amúgy szvsz a gdp-t be kéne tiltani, mint mértékegységet, de mindegy)

Bloodscalp 2010.03.12. 01:24:42

@Elpet: szerintem ezt ne folytasd, így és ebben a formában...a mezőgazdaságról neked csak könyvekböl és a tv-böl van fogalmad ugye?:)

ráadásul tetszettek az ilyen részek...

"Játsszunk el a gondolattal, mi lenne, ha a sokszor emlegetett 1 millió munkahelyet a mezőgazdaságban próbálnánk létrehozni! 2007-ben a magyar munkavállalók 4,7%-a dolgozott a mezőgazdaságban. Ez a 3.906.000 munkavállalóra számítva mintegy 186 ezer fő. Egymillió fővel való növekedés azt jelenti, hogy a mezőgazdaság által foglalkoztatottak számát közel hatszorosára növelnénk. Ez az 1.200 ezer fős mezőgazdasági munkavállalói létszám az ily módon 5 millióra növekedett össz-foglalkoztatás 24%-át tenné ki, amely jóval felülmúlná az 1990-es 17%-os értéket."

belekezdtél vmibe, és a 2009-es adatott összehasonlitottad az 1990-sel:) az szép:) másrészröl, figyelembe vehetnéd hogy egyetemesen nem lehet kijelenteni hogy xy ennyien dolgoznak mezőgazdaságban...idénymunkában sokkal többen-és többnyire feketén stb stb

szóval szerintem ezt neeeee erőltesd:)

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 07:23:18

@Alfőmérnök:

Nézd. én alapvetően azt gondolom, hogy a mezőgazdaságban a mostaninál lényegesen több embert nem lehet foglalkoztatni. Akárhogy is nézed, véges erőforrás, aminek jövedelmezőségét erősen kérdéses, hogy több munkaerővel jelentős mértékben lehet-e növelni. Az mindenképpen cél kell legyen, hogy a jelenleg mezőgazdaságban dolgozók biztonsággal meg tudjanak élni és a gazdálkodást fejleszteni tudják. A falusi munkanélküliség kezelésében is fontos szerepe lehet a mezőgazdaságnak, de ez sem kizárólagos, írtam már erről.

nyarspolgar.blog.hu/2010/01/19/uzem_a_falu_vegen

Azt pedig, hogy a régi szocialista ipari vidékek munkanélküliségét az emberek mezőgazdaságba irányításával lehetne megoldani, azt nagyon valószínűtlennek tartom, már szociológiai-kulturális okokból is.

Egyébként a világ zöldségtermelésében például más trendek vannak, amelyek nem éppen a földterületre alapozott tömegmunka irányába mutatnak.

www.lafent.com/cafe_blog/blog/?mb_id=hj5864&id=568

Ezt a Délvidéken már elkezdték, a Szerbiában élő magyarok már foglalkoznak vele:

magyarszo.co.rs/fex.page:2008-11-19_Hidrokulturas_novenytermesztes_A-tol_Z-ig_62.settoxhtml

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 07:37:23

Én a másik végéről közelíteném meg a problémát: pillanatnyilag az a helyzet, hogy munkaalkalmat kellene teremteni jó egymillió, javarészt képzetlen ember számára. És ez kényszer, mert ha nem történik meg, az beláthatatlan társadalmi következményekkel jár: bebetonozódik egy óriási, legalább 3-4 milliós nyomorszinten élő tömeg, amely így is, úgy is a társadalom "potyautasa" lehet csak, amelyet az egyre fogyó aktív rétegnek kell eltartania.
Éppen ezért szerintem nem az a fő kérdés, hogy mennyire rentábilis ezeknek az embereknek a foglalkoztatása, hiszen a legkevesebb hasznot hozó megoldás is jobb, mint a tétlen, segélyből és bűnözésből élő réteg fenntartása.
Ebből az alapvetésből kiindulva azt kellene inkább vizsgálni, hogy milyen területen lehet munkaalkalmat teremteni egymillió, javarészt képzetlen ember részére.
Miután az emberanyag alapján a magas technológiai szintű beruházások, fejlesztések nem reálisak (ezek amúgy is relatíve kevés fizikai munkaerőt igényelnek), marad a mezőgazdaság, ahol rengeteg élőmunka-intenzív elhelyezkedési lehetőség kínálkozik, a bio-gazdaságtól a selyemhernyóig, ahogy itt már rengeteg ötlet felmerült. (Természetesen ehhez alapvető stratégiai gondolkodás-váltás szükséges, gyökeres változás az eddigi szándékos vidék-pusztító irányvonallal szemben).
Ezért gondolom úgy, hogy nemazon kell töprengeni, hogy miért nem lehet megvalósítani egy ilyen tervet, hanem azon, hogy hogyan és mennyit lehet belőle realizálni. Mert minden egyes plusz munkahely eggyel kevesebb segélyen tengődő, morálisan lepusztult, reménytelen embert jelent.

(A másik lehetséges képzetlen munkaerőt felvevő piac az építőipar lehet - de ez megint egy külön történet, ám nem lehet megúszni ennek rendbetételét sem).

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 07:38:40

@Bloodscalp:

Én valóban nem a mezőgazdaságban dolgozom, de a gazdaság egyéb részein szerzett tapasztalataim alapján azért bizonyos nyilvánvaló dolgokat látok.

Többek között azt, hogy amennyiben egy véges erőforrásokkal rendelkező ágazat X ember megélhetését nagy küzdelmek árán tudja biztosítani, akkor nagy varázslat kell ahhoz, hogy 2X, 3X, ..., 5X ember megélhetését könnyedén biztosítani tudja. És szintén egyéb területen szerzett tapasztalataim alapján van okom feltételezni, hogy a varázslat nem abban áll, hogy irányítsunk több embert az ágazatba.

Nem mezőgazdasági szakkérdésekről, hanem egyszerű mérlegszempontú szemlélet alkalmazásáról van szó, aminek a törvényszerűségeit általában nem lehet megkerülni.

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 07:47:14

@Elpet: "hanem egyszerű mérlegszempontú szemlélet alkalmazásáról van szó"

Hát pont ez a baj...:o))

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 07:54:27

@Tehetetlen Dodó:

Ez teljesen a helyén van, ám ebben az esetben tudnunk kell, hogy szociális célú, nem pedig üzleti szemléletű foglalkoztatásról van szó. Nekünk viszont üzleti célú foglalkoztatásra is nagy szükségünk van, mert rengeteg kiadást kell finanszíroznunk.

A magyar gazdaság a `80-as évek végéig elég sokat szenvedett a minden cég számára kötelező foglalkoztatási kényszertől. Ezt nem kellene megismételnünk. Egyébként Németországban ismeretes az ún. Beschäftigungsgesellschaft fogalma, amit pontosan a munkanélküliség átmeneti jelenségeinek kezelésére találtak ki:

www.arbeitsratgeber.com/beschaeftigungsgesellschaft_0039.html

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 08:01:34

@Tehetetlen Dodó:

Nézd egy másik szempontból a dolgot.
Földet fogsz osztani több százezer embernek, vagy a jelenlegi gépesített gazdaságok tulajdonosaitól várod el, hogy a tevékenységüket ezentúl emberi munkára alapozva végezzék? Milyen egyéb lehetőség van? A mérlegszempontú szemlélet egyik megkerülhetetlen sarokpontja, hogy Magyarországon annyi termőterület van, amennyi.

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 08:16:46

@Elpet: Nem pusztán a termőterületről van szó és földosztást nem is emlegettem.
Alapvető szemléletváltásra van szükség.
Különösen az elmúlt 8 év során hihetetlen mértékű szándékos pusztítás zajlott a magyar vidéken, sokkal több kárt okozva a feltétlenül "szükségesnél", azaz sokkal több munkaalkalom pusztult el, mint "kellett" volna.
Egy gyökeres szemléletváltás és ahhoz kapcsolódó vidékstratégia eleve nagy változásokat hozhat.
Ami a gépesített nagy gazdaságokat illeti, azok tegyék csak a dolgukat, de meg kell szüntetni az a támogatási gyakorlatot, hogy indokolatlan előnyben részesülnek a kis gazdaságokkal szemben, hiszen pont ezek ellenérdekeltek a foglalkoztatás növelésében.
Szóval, szerintem számtalan lehetőség van,ha végre valaki komplex valójában, átfogó stratégia mentén kezdené el kezelni a dolgot.
(Érdekes lehet például Széles elképzelése, ő már régóta foglalkozik a vidék fellendítésének lehetőségeivel).

Bell & Sebastian 2010.03.12. 09:02:35

Azért lenne pár megjegyzésem a témához:

- a K+F hiányzik (csökkent)
- a kutatás/oktatás/felhasználás háromszög (tetraéder) megszűnt
- parlagon hagyott területek nőnek
- idénymunkát igénylő termelés nincs
- csomagolástechnika, szervezett reklám, piackutatás, új értékesítési csatornák keresése elégtelen
- protekcionizmus lokálisan gyenge
- mg. szövetkezetek hiánya (például.: Hangya)
- nyílt információs rendszer hiánya

Sorolhatnám napestig. Egyedül a termelők adósságcsapdába csalogatása virágzik, tulajdonképpen a bankjának dolgozik minden paraszt. Az üzemanyag árak is gyakran borítják az éves tervet, adórendszer kopasztja, pályázati rendszer korrumpálja, kvótarendszer manipulálja a szabad piacot. Egyedül a tárolás, nagybani kereskedelem és a fogyasztónak értékesítő hálózatok vágják zsebre a haszon nagyobb részét, gyakorlatilag nulla kockázatvállalással.

Nem tudom, milyen tanulságra van kihegyezve a poszt, de hibás bemenetből ritkán következik jó kimenet.

Antall József és népi zenekara atomjaira robbantotta a mezőgazdaságot, pedig elég lett volna (most az egyszer) a reform-szocialista (Pozsgay) által hirdetett munkavállalói részvény program átmeneti bevezetése a kedélyek lecsillapodásáig. Csak hát a zöldbáró veszélyre hivatkozva egyszerűbb volt a kótyavetye.

Hogy mi hiányzik? A szervező erő. Azaz valódi piac. Az EU kvázi-piac csak az alapítóknak előnyös. Majd az EU.2 -ben! :)

A magyar vidéken 5 millióan élnek. Amit nyomnak: Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged, Székesfehérvár, Kecskemét, érától függetlenül.

A falvakat le tömeg gyilkolták! Köpök az összes faszfejre, aki ebben részt vesz, Beleértve Kósa Lajost és Páva Zsoltot is! Ha nem Magyarországban gondolkodik, mi a faszt keres a parlamentben? Maradjon csak tanácselnök!

Még hogy nincs népi-urbánus ellentét?
Hogyne volna!
Elpet kolléga sem a legelők trágyaszagát szippantja be nap mint nap.

Refuse/Resist! 2010.03.12. 09:31:55

@Elpet: Ennek a mezőgazdasági felhőkarcolónak megnézném az energiamérlegét...
Majd ha harmadannyi lesz a napelemes áram ára, mint a szénből nyerté, sacc/kb akkor lesz értelme. Addig kb. annyi a gyakorlati jelentősége, mint egy Bugatti Veyronnak.
Ugyanis most ott tartunk, hogy a kajából csináljuk a kőolajat (legtöbb esteben agyhúgykő-díjas módon).

Bell & Sebastian 2010.03.12. 09:33:16

Kiegészítés

Tetraéder: egyetem, kutató intézet, mg. termelő egység, koordinátor-tervező (minisztérium)
12 csatornás információ áramlás

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.12. 09:40:09

összefoglalnám. eleven magyar vidék nélkül nincs magyar jövő. a magyar vidék a magyar mezőgazdaságot jelenti.
és ha a falusi gyerek inkább elmegy külországba autót lopni, vagy jobb esetben megtört autóval kereskedik, akkor ki kell lépni az euból, vámhatárok mögé kell húzódni, vissza kell állítani a közveszélyes munkakerülést.
a demokráciát fel kell számolni. a magyar bajra egy orvosság van, a jobboldali diktatúra.

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 09:45:07

@Grift: Így van.
Ezért is mondom: ez elsősorban nem gazdasági, hanem szemléleti kérdés.
Továbbmegyek: talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy ez a fennmaradásunk egyik kulcskérdése.

bz249 2010.03.12. 09:59:46

@Tehetetlen Dodó: @Grift: az a gond, hogy eztet mar probaltuk egyszer. Ugyanis amit itten leirnak a munka kedveert foglalkoztatott vattaemberekkel, azt ugy hivjak szocializmus. Legkesobb 1979-re totalisan becsodolt, csak meg 8-10 evet elvegetalt IMF hitelen.

Szoval ujralehet gondolni a segelyezesi kerdest. Sot ujra kell gondolni a segelyezesi kerdest. De eddig meg nem latom, hogy ez mivel jobb, mintha az egyik uzemben anyakat csavaroznak fel egy 6-os csavarra, a masikban meg lecsavarozzak rola.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.12. 10:09:34

@bz249:
nem, nem! a jobboldali diktatúrára ne tessen rányomni a baloldali veleszületett betegségeit! :)

bz249 2010.03.12. 10:10:51

@Grift: jelzem Franco Spanyolorszaga is csodbe ment

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.12. 10:15:44

@bz249: nehéz egyedül. :)
csődbe? talán kimerült egy kicsit a modell, de életképesen lépett tovább, és újból alkalmas egy metamorfózis utáni visszaállításra. jelzem, a cipész szocializmusa is a csőd felé halad:)

Alfőmérnök 2010.03.12. 10:21:31

@Elpet: Néhány apróság.
- nem lehet mindent gépesíteni
- a termőföldet nem lehet helyettesíteni semmivel (ezen a hidrokulturás biszbaszon jót nevettem. nyilván más az íze az így terlemelt növénynek)
- a mezőgazdaság nem csak növénytermesztésből áll (pl. állattenysésztés)

Emellett a gépesítés valóban sok munkahelyet vesz el, de nyilván akik kidolgoznának egy agrár- és vidékfejlesztési programot, azok ezzel számolnának. Gondolod, hogy a szakértők, akik egész életüket ezzel töltik, nem tudnak a szedőgépekről? (általában elég gyakorlatias gondolkodású emberek)
Nem fogom tudni most kiszámolni, hogy hány embert lehetne foglalkozatatni. De ha abból indulunk ki, hogy az ágazat
SZÉT LETT VERVE
akkor sacc-per kábé a dupláját minimum a mostaninak.

Bell & Sebastian 2010.03.12. 10:24:39

Elnézést az (amúgy jogos) indulatért, a mondanivalóm tartalma (dallama) nagyjából az lenne:
- az élelmiszer (és víz) stratégiai erőforrás
- a Viertes Reich -ben nem osztottak lapot
- beérik Trianon, a hitleri revízió
- a problémát még fel sem ismertük, nem hogy gyógyírt leltünk volna rá (alapprobléma az 5 milliónyi sors)

Alfőmérnök 2010.03.12. 10:33:05

@Bell & Sebastian: ez jó volt :)

Bell & Sebastian 2010.03.12. 10:34:22

@Alfőmérnök:

Nem kellene csak a főfoglalkozásúak számára redukálni a kérdést. Most is vagy dupla annyian szívják a vérét a magyar parasztnak, mint a becslésed. Azokkal együtt (külföldön) akiknek azért megy jól, mert a mieinknek rosszul.

Kering a mostani rendszerben (is) az a pénz valahol, csak meg kellene találni.
Utána meg felsrófolni.

civilkontrol 2010.03.12. 10:45:56

Elfogadva, hogy ez csak egy durva fejtegetés egyetlen nagy problémám lenne.

4,8 millió hektárt osztottál szét 1,2 millió ember között.
Ez kereken 4 hektár fejenként, amiből valóban lehetetlen megélni.

Én máshonnan közeliteném meg a kérdést. Meghatároznám, hogy ágazatonként mi az a minimum terület, amiből egy család kényelmesen meg tud élni. Ezt megszoroznám mondjuk 1,2-vel.

Aztán elkövetnék mindent, hogy az ekkora parcellákon valóban földdel dolgozni akaró emberek kerüljenek a nagytermelők helyett.

Lehet, hogy nem egymillió, de a jelenlegi szám biztosan szorozható ráadásul más ágakat is magával húzna ez a változás.

Alfőmérnök 2010.03.12. 10:51:51

@civilkontrol: "valóban földdel dolgozni akaró emberek"

Ez a kategória Elpet fejében nem létezik.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 11:21:41

@Alfőmérnök:

"a termőföldet nem lehet helyettesíteni semmivel (ezen a hidrokulturás biszbaszon jót nevettem."

Temesi a Por című regényében beszámol arról, hogy ifjúkorában megalkották a szubjektív materializmus filozófiáját, amelynek lényegét azzal a példával világította meg, hogy " a Tiszavirágban akkor is isznak, ha mi nem tudunk róla"

Attól, hogy te valamiről nem tudsz, attól a jelenség még létezik.

hubpages.com/hub/What-Is-Hydroponics

Ha ettél már holland paradicsomot, akkor valószínűleg ettél hidropónikus terméket.

Nekem ugyan nem kell, én eszem inkább télen fekete retket és megvárom a szabadföldi paradicsomot, de ahhoz a piacon kívül máshol nemigen jutsz hozzá.

Alfőmérnök 2010.03.12. 11:51:35

@Elpet: "Attól, hogy te valamiről nem tudsz, attól a jelenség még létezik."

Mondtam én, hogy nem létezik? Láttam a képet. Csak mi a fasznak oda, ahol van termőföld?

Bloodscalp 2010.03.12. 12:22:54

@Elpet: haláli vagy:)
hol merre találkoztál azzal hol nincs elég ember a mezőgazdaságban?

ha pedig egyre nagyobb területet akarnál megműveltetni másokkal:) -ez a mondat már önmagában fura, de kb ezt akarod...ahoz arányosan nagyobb gépi erőre van szükség, íróasztal mögül ilyenek ne állj neki okoskodni.

heima (törölt) 2010.03.12. 14:04:54

@Bloodscalp: hát mennyivel jobban megy a barcsi köpködőből az okoskodás!

Bloodscalp 2010.03.12. 14:35:32

ezt a barcsot honnan?

és te honnan "köpködsz"?

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 14:41:18

@bz249: Bocsánat, nem vattaemberekről beszéltem.
Átfogó vidékfejlesztési programról, gyökeres szemléletváltással, a lehetőségek kihasználásáról.
Ahogy például felétek kezelik a vidéket...

bz249 2010.03.12. 15:21:17

@Tehetetlen Dodó: elnezest csak annyi kulonbozo velemeny utkozik itt a poszt kapcsan. Minosegi mezogazdasagot es integralt videkfejlesztest lehet muvelni, viszont az nem fog felszivni egymillio embert.

Vagy lehet egymillio embert alkalmazni, de akkor el kell fogadni, hogy a dolog orbitalisan veszteseges lesz.

Tündér_Lala 2010.03.12. 15:39:13

@bz249: És ha leszámolod az egy millió segélyét és mégiscsak temelnek valamit ? Nemzetgazdasági szinten (és az emberek mentális állapotában) mégis jobban járunk.

bz249 2010.03.12. 15:46:51

@Tündér_Lala: A fo baj a segelyezettekkel, hogy nem kepesek a munkajuk reven annyi erteket eloallitani, ami fedezne a onfenntartasukat. Annyi a kerdes, hogy milyen szinu szalaggal kotjuk at a segelyt nekik.

Egyebkent a jelenlegi segelyezesi rendszer botranyosan rossz, mert ujratermeli a nyomort (sot!) es a segelyezettnek tul sok szabadideje marad bunozni.

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 15:48:11

@Tündér_Lala: Ezt mondom én is.
Kényszerhelyzetben vagyunk, abból kell kiindulni, hogy minden egyes ember nyereség, akit a munkanélküli tétlenségből újra bevezeteünk a munka világába, bármily csekély anyagi haszonnal járjon is.

Tündér_Lala 2010.03.12. 16:33:08

@Tehetetlen Dodó: Régebbi hozzászólásomban is ezt próbáltam mondani. Valahol el kell kezdeni a kilábalást.
Ma a nyereségszint amelyet egy vállakozásnak teljesítenie kell, az adók és járulékok kitermelése, az emberek fizetése (nettoban minimum 20%-kal több mint a segély), esetleges fejlesztések és a vállalkozó profitja.
Ebből ha munkahelyet akarunk teremteni akkor valamit - legalább átmenetileg - el kell vennünk / csökkentenünk kell. Ez lehet adó, járulék, támogatás amelynek forrása többek között a fizetendő segélyek pénztömege lehet legalább részben. Viszont az ország termékhez juthat - amelyet megeszik vagy elad - amelyért nem kell másnak fizetnünk. Másrészt az emberek munkához és bevételhez jutnak. Ez méltóságot és tartást ad nekik és rászoknak, hogy a pénzért tegyenek valamit.
A későbbiek során pedig fejlesztésekkel növelni kell a jövedelmezőséget új termékekkel , termelési módszerekkel stb.

Az lehetetlen, hogy úgy neveljünk sportolót, aki nem képes 2 métert átugrani annak az legyen a dolga, hogy lefekszik és enni kér. A magyar gazdaság valhogyan így viselkedik.

Tehetetlen Dodó 2010.03.12. 16:36:00

@Tündér_Lala: Igen, tudom.
Mi meglehetősen egy húron pendülünk ebben a témában (is)...

Tündér_Lala 2010.03.12. 16:40:29

@Tehetetlen Dodó: Egyébként persze, egyet értünk.

Xor (törölt) 2010.03.12. 17:23:05

Most olvasom a Fidesz-programot, van benne sok érdekesség: munkahelyteremtés a mezőgazdaság és feldolgozóipar fellendítésével valamint közmunkával, hazai piacra termelés és keleti piacok felé nyitás, csupa olyan dolog, amit az őrült, szélsőséges, oroszok által pénzelt Jobbik szokott mondani.

"Mi magyarok egyszerre vagyunk Európa részei és a Kelet határa, érdemes
ezért élnünk mindkét gazdasági övezet, kultúra előnyeivel. Új világgazdasági
nyitásra van szükségünk, ami a Kelet felé való nyitást is jelenti, megtartva
az Európai Unió tagjaiként élvezett előnyeinket. Kína, Oroszország, India
és a többi kelet-ázsiai gazdaság gyors fejlődésére is rá kell kapcsolni a magyar exportgazdaságot. Ez új piacokat nyithat a magyar mezőgazdasági termékeknek, a feldolgozóiparnak és a turizmusnak.
Az új 21. századi vasúti selyemút nyugati kapuja lehet Magyarország, ehhez
ki kell építeni a kínai-orosz közlekedési folyosóhoz szükséges magyar közlekedési utakat." 46.o.

MUHAHAHAHAHA! xD

Jó rettegést mindenkinek!

Bell & Sebastian 2010.03.12. 17:51:58

Már nem éltünk hiába, csak átment!
Ha van rá igény, miért is ne?

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 17:54:42

@Alfőmérnök:

Ohh, semmiség. Csupán többszörös (4x, 10x, 20x) terméshozamok, ilyesmi.

en.wikipedia.org/wiki/Hydroponics

(Higher Yields táblázat)

shopsite.isay.co.za/files/2009/02/build-it-yourself-hydroponics-special-offer.jpg

Nagyobb mennyiség, csökkenő fajlagos költségek, ilyen mellékes dolgok.

Meg ráadásul a termőterület függőlegesen bővíthető

yogizendude.com/wp-content/uploads/2009/05/vertical_farm.jpg

A termelés jellege közelít az ipari üzemekéhez:

www.asla.org/uploadedImages/CMS/Business_Quarterly/hydroponic.jpg

Ráadásul olyan országokban lehet zöldséget termeszteni, ahol alapból elképzelhetetlen lenne:

emiratesfarms.com/

abandi 2010.03.12. 18:11:55

Állítólag:
A humusz termelődése igen fürge: kb 60.000 év/centiméter!
Ezért is, sokkal célszerűbb a bármilyen zöldséget fólia alatt, csöpötötéses táptalajban termeszteni.
Nagyobb a hozam, független a honos talajtól!
Csak semmi íze, tápértéke, vitamin tartalma...
Nekünk:
Csak a mezőgazdaság lehet a kiutunk.
(hiába kerül 1tonna Suzuki 2MFt-ba...)

Alfőmérnök 2010.03.12. 18:25:48

@Elpet: És az ízük milyen? És honnan van a táptalaj? Vagy csak műtrágyát használnak? Akkor egye meg, aki kitalálta.

"Ráadásul olyan országokban lehet zöldséget termeszteni, ahol alapból elképzelhetetlen lenne:"

Ki a faszt érdekel? Itt elképzelhető, nagyon is, és sokkal hatékonyabban, mint most. Ezért kell fejleszteni, és akkor jóval több munkahelyet lehet teremteni. Ismét visszautalnék @Alfőmérnök: által idézett adatokra.
Tönkretették a mezőgazdaságot(igen, a szentséges Antall kormány kezdte), újra talpra kell állítani. Hogy hogyan és miként, azt döntsék el a szakemberek.

abandi 2010.03.12. 18:41:44

@Alfőmérnök:
Továbbá:
Állattenyésztés...legvégtermék:
Én ültem marhabőrös-szőrös kanapén, birkabőrös-szőrös szőnyegen...kocsiban.
Nem volt kellemetlen, sőt!

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 22:09:34

@Xor:

Tán a Jobbik kibérelte a keleti kereskedelmet? A világon mindenki kereskedik Kínával és Oroszországgal. Ezen nem volt mit kitalálni. A meleg vizet meg a kanálban a mélyedést sem találja ki senki. A Jobbik csak azt a kamut találta ki, hogy rajta kívül mindenki akadályozza az oroszokkal és kínaiakkal való kereskedelmet.
Vagy már tavaly tavasz előtt a Jobbik volt hatalmon, amikor állami és MFB támogatással megvalósult az a beruházás, amelyik nyomán tavaly október végétől magyar bacont szállítunk Oroszországba? Úgy emlékszem, hogy nem.

www.elelmiszer.hu/cikk.php?id=5507

Az oroszok sajnos korlátozták a magyar exportot, de aztán, nyilván a magyar külügy közbenjárására feloldották a tilalmat.

www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20090707-magyar-husfeldolgozo-vallalatok-feloldott-orosz-export-tilalim.html

Az Oroszországba irányuló magyar export növekedéséről szóló cikk 2003-ból

gazdasag.ma.hu/tart/rcikk/c/0/64865/1

Mit is talált ki a Jobbik?

Persze kellően fanatizált és tájékozatlan rajongóknak eladható, hogy a Jobbik az oroszországi export egyetlen esélye.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.12. 22:24:16

@Alfőmérnök:

Milyen az ízük? Szabvány ízük van. Olyan ízük van, amilyennek a világon mindenütt a tömegtermék paradicsomot ismerik és keresik a tömegvevők.
Csak azért említettem meg ezt az intenzív termelési technológiát, mert a mezőgazdasági termelés növelését célul kitűző törekvések az exportpiacokon esetleg vetélytársakkal találkoznak, akik másképp értelmezik a hatékonyság fogalmát, tehát a minél kevesebb munkaerővel elérhető alacsonyabb termelési költségekben keresik annak megvalósulását. És ebből kifolyólag esetleg olcsóbbak mernek lenni, a külföldi vevő meg az olcsóbbat választja. Akár a magyar vevő is, aki ezredikén, fizetés előtt a osánteszkóban a legolcsóbb kínai konzervzöldborsót merészeli megvenni.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2010.03.12. 23:57:32

@Elpet:

Lehet, hogy fentebb már valaki felvetette azokat a szempontokat, amiket most itt leírok (ha így történt, elnézést kérek), de annyira túlszaladtak a kommentek, hogy nem bírtam valamennyit végigolvasni:-)

Sok évvel ezelőtt olvastam egy tanulmányt egy folyóiratban, amiben a szerző a két világháború közötti, az érett kádárkori és a kilencvenes évek végi falusi Magyarországot hasonlította össze. Hiába töröm a fejem, nem emlékszem a forrásra - keresgéltem a Világhálón is különböző keresőszavakkal, hátha rátalálok, de, sajnos, nem sikerült. Pedig... No, ha valahol megtalálom, ki fogom pakolni a magyarido.blog.hu-ra a címét, rövid kivonatát, és (ha megtalálható a Világhálón) a linkjét.

Nem szeretnék itt hosszan fejtegetni, csak egy momentumot hoznék ide abból a tanulmányból: a szerző úgy próbálta a különböző időszakok életminőségét összehasonlítani, hogy nagyon sok szempontot figyelembe vett. Fontos szempont volt például az önellátás szintje: a család bevétele mellett a szükséges kiadások mértéke.

Ezt csak azért hozom fel, mert ha a mezőgazdaságról gondolkodunk, akkor egy nagyon sokdimenziós kérdésről gondolkodunk. Összehasonlíthatatlan bármely ipar- vagy szolgáltató ággal. A mezőgazdaság felélesztése Magyarországon nem csak azt jelent(het)i, hogy nagy nyereségű ágazatokat futtatunk fel és ezekben sokak munkára találnak, hanem azt is, hogy a háztáji gazdálkodás és a helyi piacok révén nagy mértékben csökkentjük a vidéki lakosság függőségét, kiszolgáltatottságát. Egy egészséges társadalomban ez mindenütt így működik - globalizáció ide vagy oda - ma is, ahol ez nincs, azt úgy hívták és ma is úgy hívják, hogy gyarmat:-(

Értem én, érteni vélem, hogy a globális gazdaság fölülírja a helyi érdekeket. Igen, ha a helyiek hagyják érdekeiket fölülírni. Értem én, érteni vélem, hogy az EU tagjaként igazodnunk kell az uniós alapelvekhez. Igen, de az Unió mi vagyunk, mi határozzuk meg azokat a kereteket, amelyek között képesek és hajlandóak vagyunk együttélni.

Nem szeretnék túlterjeszkedni, ezért most csak annyit még, hogy: értelmes egyezségek révén olyan szabályozást és viszonyokat kell létrehozni az Unión belül, ami - mert az Unió sokmillió megélhetésétvesztett "agrárproletárt" nyilván eltartani nem óhajt - lehetővé teszi ezen tömegek tisztességes megélhetését.

Uff! Beszéltem.;)

ü
bbjnick

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2010.03.12. 23:58:43

Új, működőképes blogmotort szeretnénk!:-(

ü
bbjnick

Tündér_Lala 2010.03.13. 09:16:07

@bbjnick: Igen !!! Ez is egy fontos szempont. A Kádár rendszerben ez úgy működött, hogy a TSZ-ek és állami gazdaságok biztosítottak kedvezményes tenyész állományt és tápot a háztájiban gazdálkodoknak és megoldották a felesleg felvásárlását is. Amikor ezt a rendszert bevezették nagyságrendekkel megugrott az állatállomány. (Ez volt aza az időszak, amikor zsigulival ment kapálni a paraszt.)
Ma a gazdák ebben a tekintetben is magukra vannak hagyva és ki vannak szolgáltatva a takarmánypiac és az átvételi árak ingadozásának. A üzemek ezeket jelentősen tompíthatnák, ha valamilyen szabályozokkal, támogatásokkal / kedvezményekkel ösztönöznék őket a háztáji gazdálkodás támogatására .

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2010.03.13. 09:40:16

@Tündér_Lala:

Uniós szinten újra kellene gondolni ezt az egész agrártörténetet. Ha valóban rólunk szól a Zegybesültejrópa - és nem a multináczik extraprofitjáról -, akkor vegyük már figyelembe a magyar, lengyel, flamand stb. paraszt szempontjait, érdekeit is. Ha az Unió úgy dönt, hogy a nemzetek védhetik a nemzeti agrárpiacaikat, protekcionista módon viszonyulhatnak saját termelőikhez, akkor mindjárt más a menyecske fekvése:-)

ü
bbjnick

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 11:00:51

@bbjnick: Igen, ezt én is olvastam jó pár éve, talán eszembe jut, hogy hol, keresgélem.

Amúgy ez tényleg egy sokdimenziós problémakör és hajlamos vagyok azt hinni, hogy az össztársadalmi fontossága mellett a konkrét pénzügyi haszon szinte elhanyagolható szempont.

(Főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek árának abszolút semmi köze nincs az úgynevezett "szabad piac" által szabályozott árakhoz, az egész világot átszövi az indokolatlanul nyomott árak és az ezt kiegyenlítő protekcionizmus átláthatatlan hálózata. Illetve annyiból átlátható, hogy a rendszer hatása egyértelmű: az erősek pofátlanul lefölözik a hasznot).

Tündér_Lala 2010.03.13. 11:28:40

@bbjnick: @Tehetetlen Dodó: Hozzátenném, hogy stabil árúalap nélkül, a nagy volumenű felvevő piacokkal sem egyszerű tárgyalni. Akkoriban (iszonyatos beruházásokkal) létrehozták Bábolnát, amely a legmodernebb technikával biztosította a legjobb minőségű törzs tenyéállományt a nagyüzemi gazdaságoknak. Ezt az országos termelési hátteret is sikerült felszámolnunk.

Alfőmérnök 2010.03.13. 11:31:32

@Tündér_Lala: @Tehetetlen Dodó: @bbjnick:

Szegény Elpet, nagyon egyedül maradt. Most komolyan: aki egy stratégiai fontosságú, módszeresen tönkretett, szétvert, a multináci tőkéseknek eladott ágazatra azt mondja, hogy lényegében nincs értelme fejleszteni, nagyobb energiákat belefektetni (mert ott bújt ki a szög a zsákból, mikor azt írta, hogy a jelenleginél több embert nem lehet itt foglalkoztatni), az NORMÁLIS??? (idézem: ". én alapvetően azt gondolom, hogy a mezőgazdaságban a mostaninál lényegesen több embert nem lehet foglalkoztatni." Mert abban szinte mindenki egyetért, hogy az 1 milla az túlzás. De Elpet nem ezt állítja, nehogy valakit félrevezessen a post címe.)

Alfőmérnök 2010.03.13. 11:40:28

@Alfőmérnök: "multináci tőkéseknek eladott..." jav.:
a multináci tőkének koncként ODADOBOTT

Tündér_Lala 2010.03.13. 11:52:36

@Alfőmérnök: Ne legyünk igazságtalanok. Érteni vélem Elpet álláspontját is.
Az a baj, hogy miután stratégiai ágazat, a gazadag országok horibilis mértékben támogatják a saját mezőgazdaságukat, amivel azok olyan versenyelőnyt élveznek a piacon, ami nehézzé teszi a versenyt velük (az egyébként fennt álló jobb adottságaink ellenére is).
Ugyanakkor nekünk munkát kell biztosítanunk az (képzetlen)embereknek, ami nem kikerülhető probléma. Lehetetlen, hogy a vidék nem nyújt megélhetést.
Azt nem látom továbbá, hogy milyen más megoldás kínálkozna ennek a problémának a kezelésére, megoldására. Mi az az iparág, amely néhány 10 vagy 100 embernek (egy faluban) retábilisan munkát és megélhetést tudna adni és piacképes is lenne valamennyire. Ilyet én nem látok.

Alfőmérnök 2010.03.13. 12:21:31

@Tündér_Lala: "miután stratégiai ágazat, a gazadag országok horibilis mértékben támogatják a saját mezőgazdaságukat, amivel azok olyan versenyelőnyt élveznek a piacon, ami nehézzé teszi a versenyt velük" Ez részben igaz, de nem csak exportra kell termelnünk, mert az itthon fogyasztott mezőgazd. termékek jelentős része import árú, tehát ha azt visszaszorítjuk, akkor lesz kereslet (jóval) több hazai termékre. Másik meg ha más országok több pénzt fektetnek bele, akkor nekünk is az a megoldás, hogy több pénzt fektetünk bele(még ha annyit nem is tudunk, mint ők, mivel nincs, ellenben munkerőben, természeti adottságokban bővelkedünk), és akkor versenyképessé válunk. Ehhez persze minőségi árúra, és feldolgozásra (kezdve a csomagolástól, stb.) van szükség. Szóval ügyesen, okosan ki kell dolgozni egy stratégiát, hogy hogyan. Én tudom, mert egy időben rendszeres látogatója voltam a gödöllői 8.-as előadónak, hogy Magyarországon nincs hiány szakértőkben. (Én nem vagyok az.) De az, hogy van egy ellenérv valami ellen, az csak a nagyon csököttek gondolkodásában elég ahhoz, hogy azt a következtést vonjuk le, hogy nincs megoldás. A megoldást ki kell találni. Elpet a modelljét a folyamatosan saját (egyébként meglehetősen nemzetgyilkos) prekoncepcióihoz igazítja, nem a valósághoz, ahogy illene.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 12:22:40

@bbjnick:

Szerintem a legfontosabb feladat a jelenleg falun élő emberek életének, gazdasági helyzetének stabilizálása. Bármely környezet kialakításában elsődleges szempont, hogy magát az életformát tekintsük kiindulópontnak, amelyet a környezetnek háttérként kell szolgálnia. A bevételszerzésre épített mezőgazdasági temelésen kívül komoly szerepe kell legyen a saját területen gazdálkodó, az élelmiszertermelésben részben önellátó családi egységeknek. Azonban vegyük észre: itt nem képzetlen munkaerőről van szó. A gazdálkodáshoz nagyon is komoly képzettség kell, még akkor is, ha ezt nem elsősorban iskolapadban lehet megszerezni. Ha valaki kellő tudás nélkül fog a gazdálkodásba, annak bizony kudarc és elszegényedés lesz a vége a karvalytőke vérszívása nélkül is, úgyhogy a falu gazdálkodói létszámának növelését kellő megfontoltsággal kell végrehajtani.

Amennyire én itt Csongrád és Békés megyében látom, ennek az életformának a legfőbb problémája a kiegészítő tevékenység hiánya. Mivel a gazdálkodás nem tud teljesen önellátó lenni, szükség van pénzbeli bevételre, és ennek lehetőségei itt a végeken nagyon szűkösek. `90 előtt a TSZ melléküzemágak végeztek olyan kisegítő ipari tevékenységet, ami a mezőgazdaságban az adott pillanatban le nem kötött munkaerőnek adott ipari bedolgozói munkát - természetesen a szocialista gazdaságra jellemző gazdaságossági mutatókkal, ezek a melléküzemágak emiatt aztán nem is bírták a piaci versenyt. Én a kiegészítő ipari tevékenységek falura telepítésében nagy fantáziát látnék, éppen a gazdálkodói életforma megőrzése érdekében, a család szükséges mellékes bevételének megteremtésére. Ennek másik pillére a fölösleg városi piacon való értékesítése lenne, piacon vásárló emberként is nagy örömmel láttam a Fidesz programjában az erre vonatkozó részt.
Ne nyújtsam, szerintem a legfontosabb feladat falun a jelenlegi családok és közösségek életének megerősítése és stabilizálása. Hogy ez mennyire bővíthető később, azt majd az élet hozza. Ha látszik falun a reális alternatíva, ami nem jár ordas szegénységgel és sanyarú nélkülözéssel, akkor bizonyára lesznek, akik ezt fogják választani.

Tündér_Lala 2010.03.13. 12:46:42

@Alfőmérnök: Mégegyszer. A probléma lényege (nem csak a mezőgazdaságban),és valahogyan ezt nem kellene axiómának tekinteni, hogy egy vállalkozástól olyan magas a nyereség elvárás (fenn részleteztem), amelyet nem tudnak előállítani. Ennek az eredménye az, hogy a meglévő erőforrások ellenére (föld, víz, nap ) nem termelnek, a földek parlagon maradnak, az emberek munka nélkül, miközben az alap megélhatésüket valamilyen forrásból fedezni kell.
Ha a nyereségelvárást sikerül lejjebb szorítani, akár a segélyek termelő üzemekbe pumpálásával, akkor mindenki jobban jár. Az emberek munkához jutnak, miközben terméket állítanak elő. Biztos, hogy olcsóbb a közösségnek, mint ha csak a segélyből nyomorog és nem állít elő értéket.
Én nem vagyok közgazdász, de biztos vagyok benne, hogy ki lehet számítani azt a szintet ahol ez megéri nemzetgazdasági szinten.

Tündér_Lala 2010.03.13. 13:00:50

@Tündér_Lala: Jelenleg csak ott tartunk, hogy a pézügy miniszterek kiszámítják a költségvetés kiadási oldalát és ehhez rendelnek bevételt adók és járulékok formájában. Csakhogy a bevétel folyamatosan csökken (bezárnak az üzemek) és a kiadás ennek arányában nő (segélyek) és fedezetlen egyéb kiadások (közösségi ellátások). Ez egy negatív spirál, amelyet meg kell fordítani. A munka még kissebb hatékonysággal is értéket teremt, ha többen dolgoznak, kevesebb adóterheléssel is több kerül a bevételi oldalra és kevesebb a kiadási oldalra.

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 14:01:37

@Alfőmérnök:@Tündér_Lala: Egyértelmű, hogy figyelmen kívül kell hagyni a multi kereskedelmi vállalatok érdekeit.
Ha jól megnézzük, az élelmiszeripari import 90% olyan árucikk, amelyből itthon jobb minőséget állítanak (illetve állítottak, míg szét nem verték őket) elő, mint az import holmik.
Ez kizárólag a multi kereskedelmi láncok hasznát segíti.
Konkrét példa: kész vicc, hogy mondjuk a Kiskunmajsán fejt tejet felvásárolják 50 forintért, elviszik valamelyik "tejüzembe", ott porítják, elviszik haza Olaszországba, felöntik vízzel, betöltik kartondobozba, visszahozzák és az osánteszkóban eldaják akciósan 160 forintért.
Mindezt csak azért, hogy pár multi keressen rajta 5 centet dobozonként.
A csomádi tehenész meg lefeji a tejet, aztán napközben a hűtőkocsijával átmegy Gödre, Vácra meg Dunakeszire és ugyanezért a pénzért árulja a friss, valódi tejet a sarkon a sorbanálló közönségnek.
Azt hiszem, nem kell külön részleteznem, melyik a támogatandó megoldás, akár pénzügyi, akár egészségügyi, akár társadalmi vetületét nézzük.

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 14:05:49

@Tündér_Lala: Ezek teljesen hülyék, persze.
Még az általuk üzemeltetett "fogyasztói társadalom" alapszabályait sem ismerik: ha fogy a vásárlőerő, fogy a bevétel, fogy az adó, fogy az újraelosztható jövedelem.
És még büszkék, hogy milyen jól pörög minden, mint a hülye pilóta a dugóhúzóban, 20 másodperccel a becsapódás előtt.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 15:07:42

@Tehetetlen Dodó:

Ez jó, csak egy a baj. Aki reggel elrohan dolgozni, és délután-este megjön a munkából, a tejárust nem biztos, hogy ott találja a sarkon. Nem beszélve arról, hogy amennyiben mindent így akar venni, hány helyre kell mennie.

Megoldás lehet a piacok fejlesztése.

Ha nem is a napi, de a hétvégi nagy beszerzéseket meg lehetne oldani a piacokon.

Alfőmérnök 2010.03.13. 15:27:18

Kőrösi Imre felszólalása 1994 febr. 8.-án. (Érdemes utána Varga Istvánt is meghallgatni.)

www.youtube.com/watch?v=Ru8CFl6MGmk&feature=related

Tündér_Lala 2010.03.13. 16:31:24

@Alfőmérnök: Az igazság az, hogy vérlázító ami itt történt. Tulajdonképpen mindegy, hogy tudatlanságból, naivitásból vagy szándékos ártani akarásból. Ráadásul az első nyilvánvaló hibákból (privatizáció piac szrzési célból, üzembezárás gyárfelszámolás, a dolgozók szétkergetése) semmit nem tanulva tovább folytatták ezt a gyakorlatot.
Ezért tartunk ott, ahol tartunk.

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 17:07:22

@Elpet: "Aki reggel elrohan dolgozni, és délután-este megjön a munkából, a tejárust nem biztos, hogy ott találja a sarkon"

De a szövetkezeti boltot igen...

Pelso.. 2010.03.13. 18:26:18

@Elpet: Többen kifejtették itt a búzával kapcsolatos gondolataikat. Kíváncsi lennék, megnézte-e valaki, hogy áll a búza, C&F Hamburg, mondjuk májusi ill novemberi szállításra.

Alfőmérnök 2010.03.13. 19:39:39

@Tehetetlen Dodó: Vagy tejautómatát. Nálunk pl. a szomszéd községben van egy, igen jó ötletnek tartom. És sikeres is, mert lényegesen jobb tejet ad, mint a bolti. A kefírgombám is szereti. ;) Igaz, nem tudom, hogy hogyan és kiktől gyűjtik be, de egy tipikusan jó kezdeményezés.
Persze ezek, én úgy gondolom, hogy csak tüneti kezelései a problémának.

Pelso.. 2010.03.13. 19:48:25

@Tehetetlen Dodó: Nem, még annyi is hogy, számos gondolat bukkant felszínre, de az utolsó, elengedhetetlen láncszemről, az értékesítésről, figyelembe véve a piaci viszonyokat, -kevés racionális ötlet olvasható.

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 19:59:01

@Alfőmérnök: Persze, az alap az, hogy elkerülhetetlenül szükséges egy átfogó koncepció az egész lepusztított vidékkel kapcsolatban.

Arp1 2010.03.13. 20:04:17

"Ám az árbevételből jelentős anyag- és géphasználati költségeket kell fizetni, melyek jelentősen csökkentik a jövedelem fedezetét."

Nem olvastam végig az összes hozzászólást, úgyhogy lehet hogy ezt már írta valaki. Az egyéb költség is valakinek a jövedelme, tehát nem elveszett pénz. Pont az az értelme egy ágazatot jól támogatni, ha az az ágazat más ágazatokat is eltart. Mondjuk mezőgazdasági munkagépek gyártása, vegyipar, stb.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 20:50:27

@Tündér_Lala:

Az a baj, Lala, hogy ezzel a merazantallszétverteatéeszeket megaszovjetpiacot, megamagyaripart kezdetű, gutaütésveszélyes gondolatmenetekkel jól fel lehet kúrni az emberek agyát a munkásőrszoci meg jobbikos lakossági fórumokon, de ezekből az égvilágon semmi olyan tanulság nem keletkezik, aminek segítségével bármit meg lehetne oldani.

Az életben gyakorlati problémák és feladatok vannak, meg kell termelni valamit, csökkenteni kell a költségét, el kell tudni adni, ilyenek. Ezek alól nem ad felmentést az antalljóskázás.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.13. 20:50:35

@Tehetetlen Dodó: A magyar tehén meg tej az egy vicc.
Itt, egy évben egy-két kaszálás van.

Hollandiában 4-5, de a hegyekben (Alpok, Kárpátok, Dinári hegység) is inkább háromszor, mint kétszer.
Ehhez hozzá jön az, hogy a széna minősége itt nem éri el sem a hegyvidéki széna minőségét sem a holland széna minőségét, és nem csak a szakértelem hiánya miatt, hanem azért sem, mert nem terem elég jó fű.

Szóval maximum csak jobb híján érdemes itt tehenészkedni, mert sem minőségben, sem mennyiségben nem tudunk konkurálni azokkal, akiknek jobb adottságaik vannak ehhez.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 20:52:26

@Pelso..:

Nem hiszem, hogy bárki utánanézett volna. De ha tudsz róla valami tanulságosat, ne tartsd meg magadban.

Tehetetlen Dodó 2010.03.13. 21:27:10

@kolbászoszsömle: Akkor nem értetted, amit írtam.
Valami miatt mégis megéri a többnyire olasz tulajdonú itteni tejfeldolgozó vállalatoknak, hogy mesterségesen nyomott áron megvegyék ezt a rossz minőségű magyar tejet, majd némi feldolgozás és pár ezer kilométer megtétele után visszajuttassák az osánteszkókba.
Ahelyett, hogy ugyanez a tej eredeti állapotában 20 kilométeres körzetben direkt kerüljön a fogyasztó asztalára.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 21:36:05

@Pelso..:

Alapvető dolog, hogy bármennyire is előnyben részesítem a magyar élelmiszert, nem fogok naponta kimenni a tehenészetbe fél liter tejért, hanem hetente egyszer akarom megvenni valamilyen tartós formában, bár mondjuk az is jó, ha reggelente leteszik az ajtóm elé két kiflivel.
Ha árajánlatot írok valamiről, odaírom az árhoz, hogy ab Werk, vagy verpackt, geliefert, mert nem ugyanaz az ára. Élelmiszer esetében meg nagyon nem ugyanaz. Az élelmiszert a vevőhöz eljuttatni bizony költség. Akkor is költség, ha a termelő végzi, ezt megkerülni nem lehet.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.13. 21:42:55

@bbjnick: @Elpet: Ennek szerintem a legnagyobb lökést az adná, ha az állambácsi megszüntetné az agrártámogatásokat, különösen a föld alapú agrártámogatást.

Nem átcsoportosítani, nem felülvizsgálni, megszüntetni.

Az a temérdek pénz (kb 260 milliárd forint), ami befolyik a a mezőgazdaságba és eltart 200k embert, ha a kutatásba, turisztikai fejlesztésekbe, vagy lényegében akárhova folyna jobb lenne a helyzet.

Ebből még Magyarországon is építenek ötven kilométer autópályát.

Ha a magyar gabonának az áralakító szerepét nézzük, akkor is csak egy forinttal lenne max. drágább a kenyér, ha itt egyáltalán nem termelnénk búzát és kétszázhatvan milliárdból valószínűleg még egy SZDSZ kormány is kihozna százezer munkahelyet.

Pelso.. 2010.03.13. 21:43:19

@Elpet: Fentebb kimondtad a kulcsszót: el kell tudni adni, hozzátenném: exportra. S bármennyire is jelen van egy segítő szándék most is már (támogatások, állami felvásárlás stb), tudomásul kell venni a termelőknek, hogy kőkemény, kegyetlen kapitalizmus van. Siránkozás helyett a termelőknek adott a lehetőségük a legkülönbözőbb, életképes gazdasági társaságok létrehozására, sőt, piackutatásra, -néha látszanak ilyesmik, csak kevés s kevésbé hatékony. Az ugyan szépen hangzik, hogy családi egység önállóan termel, s elad a városi piacon, de a vidék széleskörű stabilizálása tekintetében illúzió csak.

Pelso.. 2010.03.13. 21:46:46

@kolbászoszsömle: Nem rossz ötlet, de nem fogja megszüntetni senki, mert politikai kérdés, nem gazdasági.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 21:51:50

@Tehetetlen Dodó:

Van itt pozitív példa is. Hazai termelői csoportok tejüzemet vásároltak.

www.fvm.hu/main.php?folderID=831&articleID=7667&ctag=articlelist&iid=1

www.alfolditej.hu/rolunk/tortenet

Azt hiszem, az ilyen dolgokról kell beszélni elsősorban. Nem a világot kell fenekestül felfordítani, nem átkokat kell szórni meg a hazaárulókat kutatni minden lépcsőfordulóban, hanem keresni a lehetőségeket, és a megfelelő pillanatban lépni.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.13. 21:57:49

@Tehetetlen Dodó: Ez a tejporutaztatás elég urbán legend dologgá vált.

Az egyik francia tejipari cég egyik azóta már eladott üzemében keletkezett a tejpor, amit raktározgattak, meg fizették a bérleti díjat, meg ilyenek, aztán, amikor kezdett lejárni a szavatosság, akkor felvizezték, és tejcsi lett belőle.

Közben békésen gyűlt a tejpor, mert túltermelés volt, így néha eladták, néha meg elcserélték.
De közben fizetni kellett a raktározásért.

Az olasz valószínű, hogy azt csinálja, hogy van neki Olaszországban saját raktára, amiért nem kell fizetnie, így a tejport elhordja oda (a tejpor szállítása elég olcsó), és a lejáró tejport meg hozza vissza.
Ez azért jó neki, mert így nem függ a tejellátás az itteni száj és körömfájástól.
A tejpor hordozása meg tejliterenként költségben nem jelent neki többet egy-két fillérnél, míg, ha itt raktározná, az forintokat veszítene.

A tejporosdit meg azért kell játszani, mert egy közgazdász kimutatásában haszonként jelentkezik a tejpor.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 22:03:17

@kolbászoszsömle:

Markáns és eléggé elterjedt vélemény, sokfelé találkoztam már vele. Ennek bírálatára gondoltam építeni a bejegyzés második részét.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.13. 22:07:00

@Pelso..:

Fentebb említett Alföldi Tej Kft évi 110 millió liter tejet exportál.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.13. 22:10:44

@Elpet: kíváncsian várom, mert értelmes érvet még nem hallottam az mellett, hogy az összes támogatás kb 40%-át miért kell odaadni a népesség kb 4%-nak, akiknek kb a felének csak azért éri meg azt csinálni, amit, mert megkapják ezt a temérdek pénzt, amiből viszont nyalni menne a Kanári szigetekre.

Nekem is van földem, és az, aki bérli, gyakorlatilag a földalapú támogatást fizeti nekem és megéri neki bérelni a földet.

Ez pedig kb azt jelenti, hogy nem kell a támogatás a hasznossághoz, az csak a bónusz.

Pelso.. 2010.03.13. 22:45:34

@Elpet: Dicséretes, jó példa a többinek.

Más: tudomásom szerint évi több, mint 450 Mrd ft megy az ágazatba most is. Hol az eredmény, ha az ágazat, -egyben a vidék állapotát oly katasztrofálisnak tartják sokan? Mintha lyukas vödörrel hordanánk vizet feneketlen kútba.

Alfőmérnök 2010.03.13. 23:19:52

@Pelso..: "Ami a forrásokat illeti, egy tévhitet el kell oszlatnom: alapvetően nem azok mennyisége, hanem elképesztően egyenlőtlen elosztása, szűk tőkés csoportok irányába terelése okoz problémát. Valószínűleg nem véletlenül nyilatkozta 2005 elején Szanyi Tibor, aki az FVM politikai államtitkáraként elég közel volt a források elosztásához, hogy „az agrárpénzek több mint 90 %-át kevesebb, mint 100 ember teszi zsebre”. És nem kevés pénzről van szó. Az agrár- és vidékfejlesztésre rendelkezésre álló – a mindannyiunk által összeadott hazai és EU közpénzekből származó – forrás meghaladja az évi 400 milliárd Ft-ot. Nem „rózsaszínű álom” tehát annak a programnak a megvalósítása, amely a helyi közösségek, a vidék társadalma és gazdasága, az egyéni parasztgazdaságok megerősítését és összefogásuk segítésével piaci versenyképességük növelését eredményezheti. „Csak” az kell ehhez, hogy „közpénzeket kizárólag a köz számára hasznos teljesítményekért adjunk”. Az a jelentős nagyságrendű közpénz, amit ma túlnyomórészt tőkés társaságok extraprofitjának növelésére fordítunk, katalizálhatja a gazdatársadalom, a gazdálkodó családok, a kis- és középbirtokok, vállalkozások és mindezzel a vidék gazdaságának és társadalmának megerősödését.

Nincsenek atekintetben illúzióim, hogy a „kapuvárosokban szigetszerűen megjelenő külföldi tőke” megoldhatná a magyar agrárium és vidék problémáit. Nem is ez a szándéka! Nem tartom tehát meglepőnek, hogy a rendszerváltás óta tartó – zömében „spontán” – „privatizációs” folyamatok a jelenlegi helyzethez vezettek. Az államot azonban szilárd meggyőződésem szerint éppen azért tartjuk fenn, hogy a köz érdekében – a korszerű ökoszociális piacgazdasági modellnek megfelelően – korlátok között tartsa ezeket a spontán mechanizmusokat, a közpénzeket pedig ennek jegyében a köz számára hasznos teljesítmények honorálására fordítsa. A környezet, a gazdaság és a társadalom harmóniájának helyreállításában, kiegyensúlyozott, fenntartható fejlődésében csak akkor reménykedhetünk, ha abban a „modern kétpártiságban”, amelyben az egyik oldalon a – helyi rezidensek által támogatott – globális tőkeérdekek, a másik oldalon pedig a helyi közösségek érdekei állnak, az állam – eredeti funkciójának megfelelően – a közösségek pártjára áll. A szükséges változáshoz, a vázolt jövőkép irányába történő elmozduláshoz – megfelelő politikai akarat esetén – a ma még létező gazdatársadalomra magától értetődően számíthatunk, a közpénzek és a mozgósítható magánpénzek pedig – multinacionális tőkeérdekeltségektől függetlenül is – rendelkezésre állnak."
Ángyán József, Fideszes képviselő

Arp1 2010.03.13. 23:35:01

@Pelso..: A lyukas vödör szerintem is jó hasonlat. A probléma abban lehet, hogy az egész vertikálisan tele van ellenérdekekkel. Hiába támogatott a termelés, amikor a kereskedelem lenyomja az árakat, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag a kereskedők kapják meg a támogatást és nem a termelők.

Ez nem csak a mezőgazdaságra igaz, hanem általában a termelésre. A kereskedelem megfojtja a termelést.

Kellene egy olyan mutató, ami azt mutatja, hogy hány kézen megy át az áru a termelőtől a fogyasztóig. Ebbe a mutatóba beleszámítana minden kilométer amit az áru megtett, minden raktár ahol várakoztatták, meg egyebek is. A támogatást ennek függvényében lehetne megosztani. A kereskedők saját profitjukból kellene utaztassák az árút, és nem a termelőjéből.

Nincs ebben semmi protekcionizmus, ahogy a pofátlan bankokat, úgy a pofátlan kereskedőket is meg kell egy kicsit szabályozni.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2010.03.14. 06:57:36

@Elpet: & @Tündér_Lala: & @Tehetetlen Dodó: & @Alfőmérnök: & @kolbászoszsömle:

Ha, megengeditek, maradnék még egy kicsit az Uniónál:-)

Mi van, ha mi egy olyan "egyenletet" próbálunk megoldani, aminek nincs megoldása?

ü
bbjnick:-)

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 06:59:19

@Elpet: Nagyon jó.
Pont erről van szó. Többek között újra kell építeni a hazai élelmiszer-feldolgozást, ha már azok a marha Antallék teljesen fölöslegesen elkótyavetyélték.

(A tejjel való trükközés meg nem urban legend. Én két régi cimborámtól hallottam sok érdekes dolgot, mindkettő tehenész. Az egyiknek Tamási környékén volt tehenészete, ő már tönkrement közben, a másik Komárom-Esztergom megyében üzemeltet 400 tehenes tehenészetet, ő még tartja magát).

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 07:01:09

@bbjnick:
Én két megoldást látok:
1) próbálkozunk
2) halomra lőjük a maradék parasztokat és kitesszük a "Vidék zárva" táblát.

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 07:02:58

@Arp1: Nagyon jól mondod.
Amíg a maffiotikus lehúzás az alapszabály, addig nincs kilábalás.

bbjnick · http://bbjnick.blog.hu 2010.03.14. 07:25:48

@Tehetetlen Dodó:

3) az egyenletet alakítjuk át úgy, hogy megoldható legyen

ü
bbjnick

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.14. 08:53:18

@Tehetetlen Dodó: A tejjel történő események nem trükközés, hanem egy gazdasági szükségszerűség.

Egy parmalatnyi cég nem engedheti meg magának, hogy friss tejet áruljon, mert úgy ki van téve a betegségnek, a beszállítók sztrájkjának és az egyenetlen minőségnek, még ha ez az egyenetlen minőség legalacsonyabb pontja is magasabb, mint amit az egyenletes minőséggel el lehet érni.
(Az emberek kilencven százalékának fogalma sincs arról, hogy milyen íze van tejnek, és gusztustalannak, romlottnak tartja azt, ami nincs homogenizálva.
A maradék tíz százalék meg vagy biohippi, vagy közel áll hozzá, de igazából az se szereti.)

Szóval, a lényeg, hogy a tejnek áramolnia kell.
Ezért utaztatják a tejport, ami tejliterre vetítve nem jelent nagy költséget.

@bbjnick: A jelen formában feladott egyenletnek valóban nincs megoldása.

A ma elvárt életszínvonalat nagy tömegeknek nem tudja biztosítani a mezőgazdaság, és a jelenleg foglalkoztatottak harmada-ötöde is elég lenne a szükséges élelmiszer megtermeléséhez.

Ezeket kell összerakni és kilépni a körből.

A mezőgazdaság nyersanyagot, alapanyagot gyárt. Annak az előállítása meg nem a hasznosságáról híres.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.14. 09:52:26

A szociális célú, támogatott mezőgazdasági foglalkoztatással kapcsolatban el kell mondani, hogy ezt az iparban is meg lehet ám csinálni. Nem veszem meg a drága csomagológépet, nem fizetem az üzemeltetési és karbantartási költségeit, hanem beültetek két támogatott munkaerőt a gépsor végére. Miért pont a mezőgazdaságban kellene ezt csinálni?

Bizony, mindenhol nem lehet. Valakinek nyereségesnek is kell lenni, ha támogatásokat akarunk fizetni. Csakhogy amennyiben egy ilyen rendszert megvalósítunk,idő után lesznek majd, akik ugyanúgy felteszik az egyenlőtlen teherviselésre vonatkozó kényelmetlen kérdéseket, mint most a szociális segélyezéssel kapcsolatosan.

Tündér_Lala 2010.03.14. 10:15:54

@Elpet: Félre értesz. Antallék kényszer helyzetben voltak, mert a SZU fizetésképtelen volt. Tartozásaik így is magask voltak és miután mi is bajban voltunk nem tudtunk tovább hitelezni nekik.
Nem haszontalan ugyan akkor a multat vizsgálni, mert a pzitív elemek felhasználhatók a jövőre vonatkozóan.

A probléma kezelési megoldások eddig döntő módon a következőt mutatták. Adjuk a piacnak, majd az megoldja. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez nem jött be.
Valamilyen szempontból tehát részt kellene venni az államnak a folyamatokban, azt befolyásolnia kellene. Ehhez fel kellene mérni a valós állapotokat, folyamatokat és terveket kellene készíteni hogy milyen irányba fejlődjünk. Itt nem valamely ügyek megszállottjaira, csoda tevőkere van szükségünk, hanem megfontolt fenntartható haladásra, működésre. Konszenzust teremtve, mert ezek a folyamatok hooszútávon fejthetik ki pozitív hatásukat (nem 1-2 ciklus alatt) intézkedésekkel, szabályozókkal, értékesítési szövetkezetekkel, el kell indulni egy irányba.
Eddig (a gazdaság egész területén) ötletelést (ennek a piacon van a helye kockázataival, nem pedig az állami intézkedések körében), végig nem vitt elképzeléseket, tűzoltást tapasztalhattunk csak. Ezen kellene változtatni. A piac kérdése fontos, de árúalap nélkül piacot keresni sem tudunk. Ugyanakkor csak a piac trendjeinek ismeretében, megfontoltan lehet az árúalapokat létrehozni.
Én nem vagyok a területnek szakembere (ti sem ahogyan érzékelem) csupán azt érzékeljük, hogy az előállt helyzet nem jó az ország szempontjából. Meggyőződésem (csak már látnék ilyet), hogy elkötelezett szakmai tímek képesek meghatározni követendő irányt, képesek kidolgozni az ezek eléréséhez szükséges intézkedés sorozatot (menet közben a szükséges korrekciókat végrehajtani) és a területet fejlődési pályára állítani.

Ha elképzelést látok az intézkedések mögött (98-02), egy elképzelt haladási irányt, akkor már úgy érzem jó irányba léptünk, mert az elmúlt 20 éveben ebből volt a legnagyobb hiány.

kolbászoszsömle · http://limerik.blog.hu/ 2010.03.14. 10:21:15

@Tündér_Lala: Antallék gazdaságszétverése, és az ország külföldi kézre juttatása azért történt meg, hogy a komcsik hatalmának restaurizációja lehetetlen legyen.

Magyarul eladták az országot, mert utálták a komcsikat.

Tündér_Lala 2010.03.14. 10:23:59

@kolbászoszsömle: A komcsik + SZDSZ meg folytatták, mert utáltak minket.

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 10:41:56

@Tündér_Lala: Antallék egyszerűen hülyék voltak, nem fogták fel, hogy mit tesznek.
Az öcsém akkoriban az FM-ben dolgozott, rémregényeket mesélt.
Aztán ugye az ÁVÜ élére egy ilyen kiszbolsi Csepit tettek, hát az meg le is bonyolította az akciókat rendesen.

Tündér_Lala 2010.03.14. 10:58:48

@Tehetetlen Dodó: Valahogyan én is így gondolom (plusz hihetetlenül naivak), de az igazi bűn az, hogy a nyilvánvaló visszajelzések után sem módosítottak, változtattak a folyamatokon. 95 végére, a gyárak 15-20 %-át már leépítették és becsukták.

bz249 2010.03.14. 11:12:37

@kolbászoszsömle: egyrészről Antallék dilettáns marhák voltak. A gazdaság ellenben 1980-ra összeomlott, csak kaptunk IMF hitelt. Antalléknak annyi maradt, hogy a lehető legtöbb rézdrótot huzigáljanak ki a falból és vigyenek be a MÉH-telepre.

Alfőmérnök 2010.03.14. 11:34:29

@tenzin: Ezt tényleg utoljára hallhattad, mert azóta nem mondta senki.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.14. 14:17:42

@Tündér_Lala:

A `90-es évek elején lezajlott változásoknak sokféle interpretációja létezik. Ám jelen pillanatban a `80-as évek mezőgazdasági exportfolyamatainak megszűnése fölött sajnálkozni fölösleges. Közkedvelt gondolat a régi szovjet piacra termelő mezőgazdaságot emlegetni, mint a társadalmi foglalkoztatás egyik bázisát. Nos, ez roppant félrevezető asszociációkat szokott felidézni, mivel az akkori helyzet nem azonos a maival. A bármilyen minőségű terméket valamilyen csereértéken korlátlan mennyiségben felvevő szovjet gazdaság a múlté. A ma Oroszországa nem azonos az akkori Szovjetunióval, mivel maga is - jelentős - élelmiszer-exportőr, a piacán ugyanolyan verseny van, mint bárhol a világon, a vevők pedig egyre igényesebbek, harcolni kell értük. Az a régi helyzet nem jön vissza soha többé.

Más kérdés, hogy az az akkori élelmiszer-export mennyire érte meg nekünk, ezt a tervgazdasági elszámolásokból gyakorlatilag lehetetlen kikalkulálni.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.14. 14:26:37

@Tündér_Lala:

Érdemes lenne megnézni, hogy abból a 15-20%-ból mennyi volt a könnyűipari üzemek aránya. A `80-as évek ipari fejlesztéseinek egyik súlypontját tévesen a textiliparra helyezte az állami és pártvezetés, ami a kínai könnyűipar előretörésével lehetetlen helyzetbe került. A régi rendszer elhibázott gazdaságpolitikájáért talán ne a rendszerváltás utáni politikát okoljuk.
Csak Szegeden 4 nagy könnyűipari üzem volt, ami nem bírta a versenyt. A Kábelgyár meg az Ikarus üzeme ügyesebb kombinációkkal bizonyára megmaradhatott volna valamilyen formában, de ezeket, meg a Délép Házgyárat gyakorlatilag nem lehetett megmenteni.

Tündér_Lala 2010.03.14. 15:27:00

@Elpet: A mi cégünk benne volt a privatizáció első körében. 3 évre előre lekötött rendelés állománnyal rendelkező híradástechnikai cég volt,ca. 6000 foglalkoztatott emberrel. 95-re gyakorlatilag felszámolták. Mint később kiderült a multi aki felvásárolta 2 évvel korábban létrehozta Bécsben Európa egyik legmodernebb gyártó kapacitását, amelyt nem tudtak munkával ellátni. Gyakorlatilag tehát egy konkurenst vásároltak fel, annak piacaiért. (Rém boldogok voltunk, amíg rá nem jöttünk, hogy szó nem lehet arról, hogy a hálózat egy termelő üzeme legyünk.)

Régen piszkálja egyébként a csőröm, hogy határozott téveszmék vannak az akkori gazdasággal kapcsolatban. Mindenkinek érdeke, hogy ez fennt maradjon és ezért mindenki ismételgeti, becsapva az embereket. Egy régi kommentem:

Tündér_Lala 2009.05.02. 13:14:07
Azt a dumát - már mondtam párszor de még mondani is fogom - felejtsétek már el, hogy a rendszerváltás elötti adosságot feléltük.Egy frászt.
Az történt, hogy a KGST szakosítása nyomán nagyarányú ipari fejlesztést határoztak el.Rába, Videoton, Ikarusz stb. Ezekben a gyárakban az adott kor szinvonalának megfelelő - jó és minőségi ugrást jelentő - termékeket gyártottak nagy sorozatban. Ezeket exportáltuk a KGST-be, de elsősorban az oroszoknak, akik boldogok is voltak vele. Az alkatrészek egy részét azonban dollárért kellett venni, miközben rubelt kaptunk a késztermékért.Az olaj árrobbanás után az orosz olajért is dollárt kellett adni. Ugyanez volt a baj a mezőgazdasági expottal is. A nyugati adósság ebből keletkezett és ez volt az oka ellenirányban az orosz államadósságnak is.
Amit adtak volna rubelért az nekünk nem kellett, amit vittünk volna azt nem adták csak dollárért.
Az oroszok nem úgy fosztottak ki bennünket ahogy a legenda szól - hogy ingyen vitték a dolgokat - hanem a fenti módszerrel. Ha tiszta elszámolási viszonyok lettek volna komoly aktívum lett volna.
A pénzügyi és politikai vezetés felelőssége éppen az, hogy ezt tudomásul vették és a rendszerváltás után ezért vesztettük el az orosz piacot, mert a szállítások finanszírozhatatlanná váltak. Az iparunk nagy és legkorszerűbb része padig ennek a piacnak az igényeire épült fel.

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 16:05:53

@Tündér_Lala: Pontosan így (is) mentek a dolgok.
Én sem tudom, miért, de újra meg újra azt halljuk, hogy a teljes magyar ipar korszerűtlen volt és életképtelen.
Ez egyszerűen nem igaz: ahogy írod, a 80-as években sok nagy fejlesztés, korszerűsítés volt, komplett iparágak modernizálása, a világszínvonal közelébe emelése (Videoton, Ikarus, Rába, MHD, CSIV, GÖCS, egy sor Mezőgép, FÉG és még sok más). Ezek egy része termelt a KGST piacra, ez persze tarthatatlan volt, részben a produktív import magas aránya miatt (Videoton), vagy a beszűkülő igények miatt (Ikarus). De 90 előtt már elkezdődött a privatizálás előkészítése, amelynek során egyszerűen ellopták, vagy baksisért kiközvetítették külföldieknek jól működő, jól felszerelt ipari üzemeink nagy részét. Így tűnt el a hajógyár (az Angyal nevű gazember közreműködésével), a CSIV, a GÖCS, hogy csak azokat említsem, amelyek nem sokkal előtte nagy fejlesztéseken estek át, de az egész vonalon ez ment. (A Videoton széthordása (szó szerint) is megindult 91-ben, az, hogy egyáltalán maradt belőle valami, annak köszönhető, hogy Széles megvette (elég olcsón...) a céget, mert amilyen tempóban lopták szét a gépparkot, pár hónap alatt kiürült volna az egész).

Pelso.. 2010.03.14. 17:28:56

@Tehetetlen Dodó: Így van, nem volt életképtelen. Csakhogy akkoriban az volt a szlogen. Valószínűnek tartom, érdemes lett volna néhány ún. szoc.nagyüzemet fenntartani, ahelyett, hogy fizetjük a munkanélküli ellátást s mégis régiók mentek tönkre.

Tündér_Lala 2010.03.14. 18:48:38

@Tehetetlen Dodó: @Pelso..: Így van. A multi 1 Md-ért vette meg a gyárat egy háztömbnyi telekkel a Hungária ku. mellett 3 10-20 éves új 6 emeletes épülettel. Útána kiárulták a gépeket 1,5 Md-ért úgy, hogy egy sváci fúró maró gépért optikával patronokkal stb 70 eFt-ot kértek.Ma szerintem csak a felszerszámozásért 1-1,5 MFt-ot kérnének. De volt olyan méregdrága speciális nyák. fotó berendezés, amit nem tudtak eladni.Az 3-4 évesen ott rohadt az udvaron hónapokig.
Borzasztó volt végig nézni, hogy sok generáció építkezése, munkája hogyan ment füstbe. A szakember gárdát szétzavarták, a szakmai műhelyek megszüntek és komoly szakemberek (mérnökök) árúkiadói munkát voltak kénytelenek elvállalni. Nekem hallatlan szerencsém volt, hogy (a mellékesen megszerzett számítógépes tudásomnak köszönhetően) egy rendszergazdai állást sikerült megkapnom (ismeretségnek köszönhetően).
Így ment ez akkoriban.

Pelso.. 2010.03.14. 19:43:47

@Alfőmérnök: Ángyán szavai jól hangzanak, de hát mégiscsak egy politikus mondja.
Pl. nem állnak kellő mértékben rendelkezésre magánpénzek, mert az ágazat fokozottan forráshiányos. Állami pénzek, még, a jelenlegieken kívül? Egy fillért se.
A multival politikai eszközökkel nem érdemes küzdeni, hanem csakis piaci módszerekkel, ami persze nem feltétlen alacsonyabb árat jelent.

hiba 2010.03.14. 20:18:09

@Pelso..: "Ángyán szavai jól hangzanak, de hát mégiscsak egy politikus mondja."
A pontosság kedvéért Ángyán elsősorban mezőgazdasági szakember és a magyar mezőgazdaság egyik "küldetéses" embere. Azért lett politikus, hogy küldetését végigvigye. Abban nem vagyok biztos, hogy jó irány -e amiért harcol.

"A multival politikai eszközökkel nem érdemes küzdeni, hanem csakis piaci módszerekkel, ami persze nem feltétlen alacsonyabb árat jelent."
Nagyon nehéz a multival piaci alapon küzdeni. Itt gondolom arra gondolsz, hogy pl. a mezőgazdaságban a termelői szövetségek erősebb alkupozíciója lehetne egy eszköz, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ez nem működik annyira. A multi kereskedelmi láncok kordában tartásához szükséges a politikai akarat és állami beavatkozás (is).

Alfőmérnök 2010.03.14. 20:24:36

@Pelso..: A multinacionális vállalatok trükkök százaival nyúlják le a tulajdonosoktól (akiktől a földet bérlik) támogatásokat. Ezt az állam segíti törvényekkel. Olyan törvényeket kell hozni, hogy ezt ne tehessék meg. Nagyjából ez a mondókájának a lényege.

Tehetetlen Dodó 2010.03.14. 20:38:08

@Tündér_Lala: Telefongyár??
Egy a szétlopott sok közül.
Egy svájci CNC fúró-marómű már akkor 8-10 milliós tétel volt...

Pelso.. 2010.03.15. 07:34:01

@Alfőmérnök: Nem vagyok annyira otthon a földalapú támogatások ügyében, elhiszem, hogy így van.
Azt elképzelhetőnek tartom, hogy lesznek kísérletek a nem multi termelők helyzetének javítására, de abban erősen kételkedem, hogy ezzel párhuzamosan a multik működését korlátozó törvények szülessenek. Mert óriási a befolyásuk, s érvényesítik is azt, mindenkinek a fantáziájára bízom, hogyan, tapasztaltam.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 08:28:35

Amennyiben valaki mackósajtot termel évi egymillió dobozzal, dobozonkénti 117 Ft-os önköltséggel, akkor nagyon megéri neki dobozonként 118 Ft-ért eladni, ha valaki biztosan elvisz tőle ezen az áron 800 e dobozzal.
Amennyiben a fennmaradó 200 e dobozt el tudja adni 30 másik különböző piaci szereplőnek 155 Ft-os dobozáron, akkor a 800 e dobozzal még 112 Ft-os áron is érdemes odaadnia, mert összességében még így is nyereséges lesz. Amennyiben csak a 200 e dobozt termelné meg, a fajlagos költségei dobozonként könnyen 155 Ft fölé mehetnek, amivel már veszteséges lenne.

Ez egy kevés üzemgazdasági ismerettel, higgadt fejjel megérthető. Anélkül nem.

Tehetetlen Dodó 2010.03.15. 08:35:51

@Elpet: Ja, Te a dömpingár mellett vagy.
Sőt, tegyük kötelezővé a kartellezést is a szabad piac nagyobb dicsőségére.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 08:47:16

@Tehetetlen Dodó:

Ha a termelő maga tart fenn értékesítési hálózatot, az is költség.

Tündér_Lala 2010.03.15. 08:49:49

@Tehetetlen Dodó: Az.
@Elpet: Nem cak így trükköznek, hanem olyan szerződéseket kényszerítenek ki, hogy a lejárati idő vagy szezon vége után, azonos áron visszavásárolni vagy kénytelen az árút. Így természetesen bőven rendelnek és a tönkrement árú megsemmisítéséről is neked kell gondoskodnod.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 08:55:26

@Elpet:

Egyébként mondok én valamit. Nem én vagyok a dömpingár mellett, hanem egyszeri proletár szereti a dömpingárat, mert inkább megveszi a hiperben olcsóbban a mackósajtot, mint a panelgarázs-kisboltban. Én piacon veszem az élelmiszer nagy részét, sokszor ugyanannyiért vagy többért, mint amennyiért a hiper adja, és becsöngeti utána az ÁFÁt is az államkasszába.

Tehetetlen Dodó 2010.03.15. 09:20:04

@Elpet: Az egyszerű proletár nem "szereti" a dömpingárat, hanem rá van kényszerülve.
De itt már messzebbre mennénk: fogyasztói társadalmat úgy lehet játszani, ha egyensúlyban vannak a jövedelmek és az árak és sok minden más, különben jön ez a negatív spirál, amelyben vagyunk.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 09:45:05

A nagy áruházláncok működésében a legnagyobb problémának azt látom, hogy a kereskedelmi forgalom profitja nem valószínű, hogy a magyar gazdaság fejlesztését célozza.

www.agrarhaszon.hu/product/1336/

A TESCO adózott nyeresége hazánkban 2007-ben 10 millárd Ft körül volt.

Ha azt számolom, hogy kétműszakos munkarend esetén 20 millió forintból igen magas színvonalú ipari munkahelyet lehet létesíteni, az azt jelenti, hogy ebben az évben 500 fő számára lehetett volna versenyképes jövedelmű munkahelyet teremteni. Ez persze nem egy megdöbbentően nagy szám, de sok ilyenből akár megdöbbentően nagy szám is kijöhet.
Megjegyzem viszont, arra sincs biztosítékunk, hogy egy magyar tulajdonos a nyereségből nem helikoptert, tengeri luxusyachtot és csendes-óceáni szigetet venne a nyereségből.
Értem én ám, amikor valaki ezeket a folyamatokat a közösség akaratával irányítani akarja, csak vannak bizonyos kétségeim a szabályzás eredményességével kapcsolatosan.

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 09:50:15

Hivatkozás a Tesco nyereségével kapcsolatosan:

www.maipiac.hu/index.php/2009-januar-februar/552-ertekesites/2810-a-hipermarketek-piaca

Na, de most menjünk ünnepelni a szebb magyar jövő reményével! Meg fogjuk oldani a problémáinkat, ebben biztos vagyok, és közösen fogjuk megoldani.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.15. 09:51:15

@Tehetetlen Dodó:
nincs a proli a dömpingre kényszerítve. ha gazdaságossági megfontolások vezetnék, akkor a piacra járna, és otthon főzne. de nem, ő konzumálni szeret, ha a maga szintjén is. ha már autója nem lehet olyan mint annak aki összeügyeskedte, vagy megdolgozott érte, legalább a telefonjuk legyen hasonló. ez a luxusa a prolinak. aztán meg vásárolni is szeretne úgy, mint a "nagyok" bevásárlókocsi, telepakolva. igaz nem osztrigával, hát csipsszel. de tele van, tolható, meg program is a családnak. aztán kifele, fornetti. hadd ragadjon össze a család béle. aztán zacskóslevest főznek, pizzát hozatnak,borsodit vedelnek, a hitelbe vett lapostévét bámulják. ez kétannyiba kerül mintha viszonylag minőségi alapanyagokból főzne-sütne valamit. de a proli lusta és pazarló.

Alfőmérnök 2010.03.15. 09:55:36

@Pelso..: "abban erősen kételkedem, hogy ezzel párhuzamosan a multik működését korlátozó törvények szülessenek. Mert óriási a befolyásuk, s érvényesítik is azt..."
Sajnos én is ettől tartok. De talán olyan törvényeket nem hoznak, mint a jelenlegi SPS támogatási rendszer. (Viszonylag kevés nyilvánosságot kapott, Sólyom alkotmányossági normakontrollra küldte, de végül elfogadták. Röveden: aki 2006ban bérelte a földet, az kapja a támogatást. De ezt a bérbeadók 2006ban nem tudhatták. Erős a gyanú, h a bérlők egy része előre tudta...)

Alfőmérnök 2010.03.15. 09:57:02

@Grift: "borsodit vedelnek"- ezzel mi a baj?

bz249 2010.03.15. 09:58:36

@Grift: na ja de a konzumalast a legtobben beazonositjak joletkent. Holott a jolet az leginkabb a minosegi konzumalas, de az meg draga. Nem veletlen, hogy eppen ezert lett a jolet jelkepe.

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.15. 10:03:49

@bz249:
persze. különösen ejrópai-materialista értelemben. a jólét a fogyasztás. magas minőségű élelem-ital-utazás. lelki űr.
a proli még ennek is a halvány földi másával él. :)

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.15. 10:04:25

@Alfőmérnök:
ha mán így kérdi, a csipsszel sincsen semmi. :)

bz249 2010.03.15. 10:13:53

@Grift: hat tudja a lelki joletet nehezebb statisztikaba rendezni, oszt ezert azt nem merik. Ugyanakkor nem latom az ellentmondast, ami materialis es a lelki jolet kozott feszulne. De bizonyosan azert, mert materialis ajropai vagyok. :)

bz249 2010.03.15. 10:17:45

@Grift: szoval azt mondja, hogy a lelki beke es a szarvasgombas majaskrem osellensegek? :-o

Elpet · http://nyarspolgar.blog.hu/ 2010.03.15. 10:20:28

@Grift:

Elképzelem, mekkora aszkéta lehet maga! :))

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.15. 10:22:04

@bz249:
tudja, aki a szarvasgombára hajt annak a célkitűzése hibás. ha az erdei meditációja után éppen belerúg egy kilós fehér szarvasgombába, és rászeli egy fácántojás rántottára, hát legyen. de akinek az a fontos, hogy valamely gumigyárista étteremben magábatömjön úgy 100 ejrónyi finomságot, nos ez nem passzol a lelki út lehetőségével. de maga ezt nem érti, tudom. :)

Grift · http://gozdom.blogspot.com/ 2010.03.15. 10:23:46

@Elpet:
nem, aszkéta nem, de a fogyasztásom kb 90%-al van a lehetőségeim alatt.

bz249 2010.03.15. 10:27:08

@Grift: vegulis az onhittseg es sajat magaunk felmagasztalasa sem rossz ut a lelki egyensulyhoz.

Tehetetlen Dodó 2010.03.15. 10:33:15

@Grift: Szerénység, Virág, szerénység.
Ha valamit szeretek magamban, az a a szerénység.

Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.03.19. 01:12:26

@abandi: "Csak a mezőgazdaság lehet a kiutunk."

hova, a feudalizmusba?

abandi 2010.03.19. 01:38:54

@Brendel Mátyás:
Hát, nem éppen arra gondoltam!
Ellenben az emberierőt igénybevevő zöldség-gyümölcs-állattenyésztésre.
Jó, tudom: eladni kunszt, nem termelni!
Mondják a zsidók...
És: az öntöző-víztározó földműveket kiásni, karbantartani...
A faszba a Poclainsatöbbikkel!
süti beállítások módosítása