Sok van, mi csodálatos, de a Gyurcsány-blognál nincs semmi csodálatosabb. Különösen most, hogy közvetlenül egymás után szerepel benne a Demokraták, ébresztő!, valamint a Kína lenyűgöző című bejegyzés:
Az első írás arról szól, hogy milyen borzasztó, ha egy párt hazudik, erőszakoskodik, és nem hoz intézkedéseket a szociális helyzet jobbítására. A tágabb kontextus alapján a szerző szerint az is borzasztó, ha egy párt több mint kétharmados többséggel rendelkezik az ország parlamentjében, befolyásolja az ügyészséget és a bíróságot, politikai ellenfeleivel szemben köztörvényes ürügyekkel lép fel, korlátozza az alapjogokat, és veszélyezteti a demokratikus intézményrendszert.
A második írás arról szól, hogy milyen fasza, ha egy párt hazudik, erőszakoskodik, nem hoz szociális intézkedéseket, óriási többséggel rendelkezik az ország parlamentjében, befolyásolja az ügyészséget és a bíróságot, politikai ellenfeleivel szemben köztörvényes ürügyekkel lép fel, korlátozza az alapjogokat, és baszik demokratikus intézményrendszert kiépíteni. Gyurcsány ugyanis Kínában járt.
Nos, az alábbi kis videónkat küldjük sok szeretettel Ferencnek:
***
Na de mit keresett Gyurcsány Ferenc Kínában, pontosabban annak Shenzhen (Sencsen) nevű gazdag városában? A poszt szerint jópofizni volt ott:
Ezúttal azért mentem, mert meghívott az ország legnagyobb high-tech kiállításának szervező bizottsága, hogy legyek a díszvendégük, és tartsak néhány beszédet, köszöntőt (...) Amíg én beszédeket tartottam, a város vezetőivel találkoztam és időnként szó szerint ijesztő kinézetű ételbe kellett belekóstolnom a tiszteletünkre adott díszebédeken és vacsorákon, addig az üzletemberek számtalan üzletet kötöttek. Röpködtek az euro tíz- és százmilliók. Persze ezek nem az égből pottyantak, a legtöbbjük mögött több éves előkészítés, tárgyalás van. Most sokan révbe értek, és határozottan büszke vagyok arra, hogy ennek is tanúja lehettem.
A szóban forgó kiállítás a China Hi-Tech Fair (CHTF), a magyar híradások szerint az ehhez kapcsolódó miniszteri fórumon tartotta Gyurcsány az egyik megnyitó beszédet, s megnyitott egy vízügyi megbeszélést is. „Az elmúlt hét esztendő kínai-magyar kapcsolatainak pozitív alakulása indította a szervezőket arra, hogy meghívjanak erre a rangos eseményre” - nyilatkozta Gyurcsány Ferenc az MTI tudósítójának.
A CHTF angol nyelvű honlapján volt miniszterelnökünk nevére keresve 0 találat jön ki, viszont manuálisan valóban megtaláltuk az említett miniszteri fórumon, neve a megnyitó beszédeket mondók hosszú felsorolása után az „Other officials attending the forum” rubrikában szerepel (egyedüliként). (A főszónokok között szerepel viszont Varju László MSZP-s államtitkár.) A vízügyi fórumra itt nem találtunk utalást, bár tény, hogy az angol oldal meglehetősen hiányos.
Megnéztük a vásár kínai nyelvű honlapját is: itt Gyurcsányra keresve szintén 0 a találatok száma, de Magyarországgal több mint 25 cikk foglalkozik, ebből egyetlen egyben szerepel Gyurcsány: volt magyar miniszterelnökként a technikai fejlődés és az életszínvonal-emelkedés fontosságáról, illetve Kína fantasztikus sikereiről mond néhány mondatot.
Gyurcsány itt a miniszteri fórum oldalán is szerepel a résztvevő „fontos külföldi politikusok” között (és a fórumok listáján is). Igaz, a felsoroltak közül egyetlenként fényképet és életrajzot nem küldött magáról, így az oldalon csak a neve („Gyurcsány Ferenc”) és beosztása („Magyarország korábbi kormányának miniszterelnöke”) szerepel:
Vízügyi fórumot a vásár hivatalos rendezvényei között nem találtunk, de ettől Gyurcsány még részt vehetett ilyenen, Shenzhenben folyton tartanak mindenféle konferenciákat meg workshopokat meg ilyesmiket, nyugodtan megjelenhetett egyen, ha már úgyis arra járt.
Mindezek alapján megállapíthatjuk, hogy Gyurcsány valóban volt a shenzheni CHTF-en, bár a legfontosabb vendég nem ő volt, s a HVG címadása - „Gyurcsány high-tech vásárt nyitott meg Kínában” - némileg túlzónak tűnik.
***
A kínai honlapon böngészve Gyurcsányról ugyan nem, de egy régi barátjáról és harcostársáról találtunk néhány repifotót:
Igen, ez a tarka hajú úriember nem más, mint Dessewffy Tibor, a Gyurcsány szellemi hátországát jelentő - állami pénzekkel bőven kitömött - Demos Alapítvány vezetője. Bizony, ő is Shenzhenben járt Gyurcsánnyal egy időben, s építette a magyar-kínai kapcsolatokat. Az indok erre az volt, hogy jövőre a Demos szervez Magyarországon egy CHTF-szimpóziumot.
A kínai szövegekben Dessewffy - akit többször csak „Tibor úrként” említenek - egyébként a magyar miniszterelnök főtanácsadójaként szerepel, a Demos alapítványról pedig ezt írják: „A magyar Demos Alapítvány a magyar kormány által alapított különleges alapítványi szervezet, amely a Magyarország és más országok közötti kulturális, oktatási és egyéb kapcsolatok és együttműködés fejlesztését segíti. Magyarországon ez az alapítvány egy speciális propagandaszervezet, amely a magyar kormány és más országok közötti baráti kapcsolatok propagálásán munkálkodik.” Érdekes dolgokat mondhattak magukról Dessewffyék, ha a kínaiaknak ez jött le. De hát lelkük rajta: ha Kínában szégyellik, hogy szervezetüket hivatalosan nem a magyar kormány, hanem Dessewffy, Babarczy Eszter, illetve a nemrég minket személyesen a szájára vevő - s ennek alapján meglehetősen butának és tudálékosnak tűnő - Hammer Ferenc alapította, akkor mondjanak, amit akarnak. Végül is ilyan atyákra és anyára mi sem lennénk túl büszkék.
***
De még mindig ott a a kérdés: mit keres a demokrácia fáklyájának hordozója, illetve fő ideológiai támasza Kínában? Annyira jófejek ők, hogy szűkös szabadidejükben is hazánk külkapcsolatainak építésén munkálkodnak, s ezért még mindenféle tengeri herkentyűt is hajlandóak megenni?
Ez is lehet. De például az is lehet, hogy a Kína iránti rajongás okait a lapok üzleti rovataiban kell keresni. A HVG-ben például ezt találtuk:
Gyurcsány Ferenc Kínával üzletelne
A Távol-Kelet, főképp Kína irányába kíván terjeszkedni a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök érdekeltségében álló Altus-csoport – tudta meg a HVG.
Első lépésként a holdingszerepet betöltő Altus Zrt. létrehozta a BudaShen Kereskedőház Kft.-t, amit majd újabb cégek követnek. Az 510 ezer forint törzstőkéjű, a budapesti Szalay utcai Altus-központba bejegyzett BudaShen konferenciákat, kereskedelmi bemutatókat szervez, híradástechnikai cikkekkel kereskedik, illetve üzletviteli tanácsokat ad majd. Az új kft kisebbségi üzletrészét a kínaiul is beszélő Sülyi Áron szociológus, a Dessewffy Tibor egykori miniszterelnökségi tanácsadó nevével fémjelzett Ithaka Kht. társtulajdonosa birtokolja.
Ezt egészítette ki a Heti Válasz:
A BudaShen nevében ott rejtőzik a dél-kínai megalopolisz, Shenzen neve, ahol - információink szerint - Szajp Szabolcs személyében már állomásozik Gyurcsány-kompatibilis felderítő. Utóbbi közgazdász, korábban a Dessewffy Tibor igazgatta Demos kutatója volt. Úgy tudjuk, Szajp a kínai nagyvárosban a november végén megrendezendő technológiai vásár, a China Hi-Tech Fair előkészítő irodáján dolgozik - ami hasznos kapcsolat lehet a részint híradástechnikai cikkek kereskedelmére alapított Altus cégnek.
Nahát, helyben is vagyunk: Shenzhenben tehát minden bizonnyal nem csupán diplomáciai bújj, bújj, zöld ág zajlott, hanem egyfajta Altus igazgatótanácsi ülés, na meg kőkemény bizniszelés is - erre blogjában, mint láttuk, Gyurcsány is utal, csak ott többes szám harmadik személyben, nem elsőben. Legalábbis nehéz elképzelni, hogyha a CHTF előtt nem sokkal Gyurcsányék létrehoznak egy már nevében is Shenzhenre utaló céget, akkor a shenzheni utat nem használják ki egy kis fusizásra.
Minderről persze nyilvánosan egy szót sem ejtettek, s valószínűleg nem is fognak. Ahogy valószínűleg azt sem fogjuk megtudni, hogy a költségeiket ki fedezte.
Ez utóbbi kérdés azonban több további problémát is felvet. A CHTF-en való részvételt ugyanis a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary Zrt.) szervezte, amely tisztán állami szerv, s a gazdasági minisztérium háttérintézményeként működik. Shenzhenben ez bérelte a magyar pavilont, amelynek igénybevételéért a magyar cégeknek nem kellett fizetniük, ám az ITDH fő szolgáltatása nem ez, hanem a szervezés, kapcsolatépítés, információszolgáltatás. Ezek méregdrága dolgok, amelyekért a magyar állam fizet; s nehéz elképzelni, hogy Gyurcsányék ne részesültek volna a jóból.
(Megjegyzendő, hogy az ITDH honlapján a szervezet gazdálkodásáról szóló adatok közül a legkésőbbi 2007-es; vonatkozó információkat a gazdasági minisztérium honlapján sem találunk, a legtöbb izgi adatsor „feltöltés alatt” van.)
Feltételezésünket erősíti, hogy az ITDH partnere a szervezésben az InnoMind Consulting nevű cég, s ennek shenzheni embere a Heti Válasz által említett Szajp Szabolcs, a Demos kutatója, aki Dessewffy Tiborral közösen írt könyvet. Vagyis - az InnoMindon keresztül - az állami ITDH és a Gyurcsány-Dessewffy üzleti kör között személyi kapcsolat is található.
Nyakatekert ez a gondolatmenet? Igen. Előéletét és a BudaShen megalapítását figyelembe véve feltételezhető Gyurcsányról, hogy miközben „fontos külföldi politikusként” Kínába látogat, magánzsebre is üzletel? Igen. Elképzelhető, hogy magánüzletéhez állami pénzen kiépített kapcsolatrendszert is igénybe vesz? Igen. Nos, ennek alapján még nem fogják lecsukni, de azért érdemes Gyurcsány kínai kapcsolatain rajta tartanunk a szemünket - fogunk még hallani róluk.
Amúgy minket nem zavar különösen, ha a volt miniszterelnök importál még 800 tonna kínai fokhagymát vagy rakétaalkatrészt Magyarországra - mi csak azt az egyet szeretnénk, hogy a politikából húzzon el, de tényleg.
(Ha valaki a pinyin átírás használatáért megró minket, annak számítógépét azonnal szénné égetjük kínai hacker barátainkkal.)