Ergé szombat esti polgárháborús posztja után eléggé szíven ütött a hír: a borsodi Sajóbábonyban a Jobbik/Gárda és a helyi cigányság közötti feszültség miatt a rendőrség lezárta a városba bevezető egyetlen utat. Már a szombati jobbikos-gárdás lakossági fórum is parázs hangulatban telt, a feleszerésük alapján nem feltétlenül békés szándékú romák tiltakoztak a rendezvény ellen - de ekkor még tettlegességre nem került sor. Vasárnap reggel azonban megfenyegették a Jobbik helyi elnökét, cigányok bántalmazták a helyi boltot vezető asszonyt, aki MSZP-s önkormányzati képviselő, majd délután botokkal és fejszékkel verték szét a a gárdisták egyik autóját.
Sajóbábonyban nem most először eszkalálódott a feszültség: 2006-ban Molotov-koktéllal gyújtották fel egy cigány család házát, az eset után Nagy Imre polgármester demográfiai terrorról beszélt. Később egy brutális gyilkosságot követően a település szocialista többségű képviselőtestülete kezdeményezte a btk. jelentős szigorítását és a halálbüntetés visszaállítását, s a szocialista polgármester már a Magyar Gárdát is hívta Sajóbábonyba.
A szomorú jövőt ígérő statáriális állapotokról szóló híreket olvasva jutott eszembe, hogy megnézzem, hogyan szerepelt a 2006-os és a 2009-es választásokon Sajóbábonyban az MSZP és a Jobbik. Az eredmények igazán sokkolóak: 2006-ban 65%-os részvétel mellett az 1558 érvényes szavazatból listán az MSZP 919-et (59%), a Fidesz 489-et (31%) kapott. A többi párt meg sem közelítette az 5%-os küszöböt, a MIÉP-Jobbik lista a maga 33 szavazatával (2%) még az SZDSZ 54 és az MDF 47 voksához képest is rendesen lemaradt.
Hogyan szavazott aztán Sajóbábony népe 2009-ben, az EP-választáson? 34,4%-os részvétel mellett a Fidesz 289 szavazatot kapott, ami messze az országos átlag alatti, mindössze 36%-os eredmény. Az MSZP 214 voksával 27%-ot szerzett, ami sokkal jobb eredmény, mint országosan, de brutális visszaesés a 2006-os 59%-hoz képest (az elveszett szavazók abszolút számáról nem is beszélve). A Jobbik 233 szavazatot, 29%-ot szerzett. (Az SZDSZ-re 3-an, az MDF-re 40-en szavaztak.)
Látható, hogy a 2006-os MIÉP-Jobbik és a 2009-es Jobbik között ég és föld a különbség: 33 helyett 233 szavazat, ez 200 új szavazót jelent, ráadásul jóval alacsonyabb részvételi arány mellett. Hogy kitől érkeztek ezek a szavazók, azt csak valószínűsíteni lehet - az MSZP óriási visszaeséséből biztosan profitált a párt, de a Fidesztől is érkezhettek választói.
2006-ban a MIÉP és a Jobbik Harmadik Út nevű választási szövetsége még a Dávid-csillaggal volt elfoglalva. 2006 után aztán a Jobbik ráfeküdt a cigánybűnözésre és megalapította a gárdát - a sajóbábonyi számok alapján nem eredménytelenül.
Az utolsó 100 komment: