Oli bácsi mikroblogja megkapta első olvasói levelét, amely egy olvasói levélről szól: a 168 Óra múltkori Buják-cikke után született meg Nagy Zoltán debreceni médiakutató (!) reakciója szerény kommunánkról, Underground reakció címmel. Oli bátyánk először arra gyanakodott, hogy talán egyik kollégánk hekkelte meg a nívós hetilapot egy abszurd performansz keretében, de Nagy Zoltán tényleg létezik. A megboldogult UFi-val holtában többet foglalkoznak, mint fénykorában (igaz, akkor Lovas és Gazdag István tűzte tollhegyre lapunkat). Miután megfogadtuk, hogy először és utoljára gépelünk le 168 órás olvlevelet, most betű- és idézőjelhíven közöljük a Református Tanítóképző Főiskola médiakutatójának érdekes eszmefuttatását, benne magyarkodással, társadalmi haladással és Kádár Jánossal. Mik ki nem derülnek a Reakcióról!
„Mint kommunikáció- és médiatudomány oktatásával is foglalkozó kutató, érdeklődéssel olvastam a jobboldali netvilágban tett látogatásukról szóló összeállítást. Mivel ízlésem ellen valók, nem vagyok olvasója ezen oldalaknak (alapvetően a hírportálokat és a nyomtatott sajtó online változatait követem figyelemmel). Végre betekintést kaphattam: milyen felületeken tanítják (!) a jövő újságíróinak az online kommunikációt a hazai felsőoktatás egyes intézményeiben.
Hallgatóimtól tudom, hogy például a reakcio.hu „ősforrásnak" (!) számít a keresésgyakorlásban. Utánanéztem: a tartalomszolgáltató önmagát minősíti, bár látva a többit is, ez még azért a lightosok közül való.
Azért "méltó" utódja az UFi-nak. Ezt a mozaikszót is egy szemináriumon hallottam először a főiskolásoktól. A magát az underground (és nem az avantgárd, mint a cikkükben szerepel) polgári ifjúság fórumának azonosító „valami" rémisztő terep a jövő véleményformáló értelmiségének „agymosásához". Erről hallgatni kellene, nem pedig tanítani! (Nemcsak Morvai Krisztina oktatja a majdani diplomásokat!)
Nem is annyira tartalma okán, hiszen az egyoldalúsága, uszítása, „magyarkodása" nyilvánvaló. Sokkal inkább a szakmaiságot nélkülöző volta miatt.
Az underground persze sokat (?) mond az ifjaknak. Legtöbben valami földalatti mozgalmat sejtenek, ez pedig ugyebár már izgalmas lehet.
Tapasztalatból tudom, a hallgatók többségének fogalma nincs a politikáról, de a "büdöskomcsizásból" érdemjegyet lehet szerezni! (Nesze neked, pártatlan, elfogulatlan, kiegyensúlyozott, sokszínű stb. sajtófelfogás tanítása...) Az Utolsó Figyelmeztetés (UFI) pedig jól (?!) hangzik. Szeretik a fiatalok. (Sic!) Akik jogaikat igen, kötelességeiket hírből sem ismerik. Maga a szó, a „reakció" is persze sokféle módon értelmezhető.
Nem vagyok nyelvész, ám a Magyar értelmező kéziszótár szerint van ennek egy olyan olvasata is, hogy „a társadalmi haladásnak való ellenszegülés". Na, ez pedig különösen megérinti az erre fogékonyakat, pláne, ha ehhez még tanári (!) segédletet is kapnak.
Így aztán nem csodálkozhatunk azon sem, ha az Ifjúság 2008 című kutatás eredményét elemezve a Magyar Hírlap (!) vastag betűs címben hozza: „Kádár - nosztalgia a fiatalok körében." (Olvastam a jelentést, valóban ez tűnik ki belőle). Csakhogy, illusztrációként ott egy ifjak csoportjáról szóló óriásfotó. Alatta pedig a képaláírás: a kutatásból megtudhatjuk, hogy "igazolható az a nemzedéki sajátosság, miszerint a fiatal korcsoportok körében szignifikánsan magasabb a jobbközép és jobboldali orientációjúak együttes aránya". Na, ezt a logikát követi az, akinek a reakciót tanítják.
Nagy Zoltán, médiakutató, Debrecen”