Már többször is foglalkoztunk Huszty András magyar-kínai izéügyi miniszterelnöki megbízottal, illetve a 2010-es Sanghaji Világkiállításon való magyar részvétellel, amelyet Huszty felügyel.
A legutóbb arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a sanghaji magyar pavilon felépítésére és működtetésére kiírt 2,5 milliárd forintos pályázat meglehetősen, hogy is mondjuk, személyre szabottnak tűnik. Azóta kiderült, hogy ki nyerte a tendert és a 250.000 egomi látképet. Lássuk hát!
A győztes nem más, mint a Genexpo 2010 Hungary Kft. A másik két pályázót élből kizárták, úgyhogy túl nagy verseny nem volt. Ne szégyellje magát senki, aki még nem hallott e cégről: azt ugyanis tavaly októberben alapították. Ez annak tükrében érdekes, hogy a pályázat kiírását eredetileg 2008 szeptemberére tervezték, de úgy tűnik, meg kellett várni, amíg a Genexpo elintézi a cégalapítási papírokat.
A Genexpo egyik vezetője Pinke György, a Magyar Televízió volt gazdasági alelnöke, aki a Medgyessy-kormány alatt egy rövid ideig az MTV ügyvezető elnöke is volt, a '90-es években pedig az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. ügyvezető igazgatójaként verette.
A cég másik vezetője Dégen István. Róla ezt írja a Heti Válasz:
Dégen István régi motoros a baloldalon (...) Emberünk 1971-ben lépett be az MSZMP-be, ezután a Malév üzletkötője volt, illetve a moszkvai, tiranai, nyugat-berlini kereskedelmi kirendeltségen dolgozott. A nyolcvanas években az Elnöki Tanács munkatársaként és a nemzetközi tájékoztatással foglalkozó káderként a diktatúra sajtóirányításának meghatározó alakja volt. Olyannyira, hogy egy Barabás János MSZMP KB-titkár által neki írt levél szerint még olyan kérdésekben is ő alakított ki politikai álláspontot, hogy az 1986-os szépségkirálynő-választás után a Playboy szerkesztői Magyarországra utazhatnak-e a magyar lányok bájait tanulmányozni.
Dégen a rendszerváltáskor az MSZMP-ből MSZP-vé váló párt elnöke, Nyers Rezső irodáját vezette. Elnökölte a Reform Rt. igazgatótanácsát, a Hornkormány alatt az Ipari Minisztérium kabinetfőnöke, majd a Hungexpo vezérigazgató-helyettese volt - utóbbi helyen az „átkosból” ismert kapcsolata, Barabás János vezérigazgató keze alatt.
Ez idáig szokásos pártállami karrier; ám amint a hvg.hu néhány éve kiderítette, Dégen lelkiismeretét más is terheli. Emberünk ugyanis szerepel azon a listán, mely az 1990 előtti Belügyminisztérium III-as főcsoportja szigorúan titkos tisztjeinek nevét tartalmazza. Ezek szerint Dégen 1977-től 1987-ig D-24-es fedőnéven a III/1-es csoportfőnökség szt-tisztjeként nemzetközi hírszerzéssel, illetve elhárítással foglalkozott (...)
Helyben is vagyunk, Husztytól tehát két klasszik káder arc nyerte el a zsét, ami Huszty előéletét tekintve nem csoda.
Na de menjünk tovább, nézzük csak meg a Genexpo 2010 Hungary Kft. hátterét. Először is hadd jegyezzük meg, hogy a többmilliárdos állami megrendelést elnyerő rendezvényszervező cégnek nincs saját honlapja, ami végül is önmagában még nem gáz, hiszen csak 2009-et írunk. Ugyanakkor becsületükre legyen mondva, hogy a yellowpages.hu-n fenn van a címük.
A pár hónapos kft. - amely egyedül teljesítette a szigorú pályázati feltételeket - anyacége egy hongkongi cég, a Genexpo 2010 Limited. Hogy ez mi fán terem, annak a témára erőteljesen rákattant, jó kínai kapcsolatokkal rendelkező vilagkiallitas.hu járt utána. Íme a cikkük:
Magyar pavilon - titkok kamrája
2009. július 6.
Titkolózik a magyar pavilonnal kapcsolatban a Genexpo 2010 Hungary Kft. A www.vilagkiallitas.hu cikksorozatot szentelne a Shanghai Világkiállításra szánt fenntartható technológiák és a pavilonban használt környezetbarát építési módszerek bemutatásának, Dégen István ügyvezetőt azonban több alkalommal is hiába kerestük.
Tettünk egy próbát a társaság hongkongi anyavállalatának ügyvezetőjénél is, abban bízva, hogy tőle megkaphatjuk a legfrissebb információkat. Pekingi állandó lakcímén azonban egy utazási iroda jelentkezett be, ahol Lou úrról még csak nem is hallottak.
Megkerestük a Kormányszóvivői Irodát is, ahol érdeklődésünket több alkalommal elhárították, arra hivatkozva, hogy a közbeszerzési eljárás nem zárult le, vagyis a 2,5 milliárdos tender nyertesével még nem kötöttek szerződést.
A közbeszerzési törvény szerint a szerződés nyilvános, azt az ajánlatkérőnek haladéktalanul közzé kell tennie honlapján. A szerződéskötés határideje július vége, a Kormányszóvivői Iroda végül ekkorra ígért bővebb tájékoztatást.
Addig is lássuk, mit lehet tudni a Genexpo 2010 Hungary Kft.–ről. A társaság igen fiatal, 2008. októberében jegyezték be. Felmerül a kérdés, hogyan tud a cég megfelelni a szigorú kiírásnak, vagyis például legalább két, Kína területén harminc ország részvételével szervezett expót prezentálni, amelyből három évre visszamenőleg többmillió eurós bevételre tett szert, hiszen ekkor még nem is létezett. Utána néztünk a társaság tagjainak, talán náluk megtaláljuk az eljárásban elvárt referenciákat. A cégnyilvántartás adatai szerint a Genexpo 2010 Hungary Kft. minősített többséggel rendelkező tagja a hongkongi székhelyű Genexpo 2010 Limited.
Neve elhallgatását kérő forrásunk a hongkongi cégnyilvántartóban lekérte a Genexpo 2010 Limited cégkivonatát. Ebből kiderül, hogy az anyavállalatnak tekinthető cég alapítása csak hónapokkal előzi meg a magyar leányvállalatét, így ez a cég sem tudhatja maga mögött a közbeszerzési eljárásban elvárt üzleti sikereket és szakmai tapasztalata sincs.
A 2008. júliusában Hongkongban bejegyzett anyavállalat székhelyét egy off-shore cégekre és külföldi vállalatokra szakosodott vállalkozás biztosítja. Informátorunk következő útja a társaság székhelyére, a Success Business Centerhez vezetett, a homlokzaton azonban nem szerepel a Genexpo 2010 Limited cégtáblája, így itt nem járt sikerrel.
Ezután telefonon a cégnyilvántartóban bejelentett állandó lakcímén kerestük a Pekingben élő ügyvezetőt, ott azonban egy utazási iroda jelentkezett, ahol Lou úrról még csak nem is hallottak.
A cégkivonat alapján annyi tudható: a társaságot 10.000 hongkongi dollár jegyzett tőkével (kb. 254.000 Ft) alapították, amit nem helyeztek letétbe. Az ügyvezető egy pekingi férfi, aki nem rendelkezik hongkongi személyazonossággal, vagyis vélhetően nem Hongkongban dolgozik.
Hogy miért jó Hongkongban céget alapítani? A kis állam teljes adómentességet biztosít minden területén kívül végzett tevékenységre. Ez ebben az esetben rendkívül optimális, hiszen a munkavégzés területe Kína és Magyarország lesz. Emellett nincs forrásadó az osztalék után, nincs ÁFA, vagy más jellegű forgalmi adó, a cég akár egy igazgatóval is működhet, és minimum indulótőke sincs meghatározva.
Miután az általunk elérhető nyilvános adatbázisokban hiába kutattuk, milyen referenciákat tud felmutatni a közbeszerzési eljárás befutójának számító Genexpo 2010 Hungary Kft., újfent megkerestük a Kormányszóvivői Irodát.
Ott azt közölték: ebben az esetben a 10% feletti alvállalkozó (ún. erőforrást biztosító szervezet) mutatta be az alkalmasságot igazoló dokumentumokat, ami alapján a Genexpo Hungary Kft. megfelel az előírásoknak. Azt a Kormányszóvivői Iroda nem említette, melyik cég az alvállalkozó.
(...)
(A hongkongi anyacég cégnyilvántartási adatlapja innen tölthető le).
Összefoglalva: A 2,5 milliárdos állami tendert egy alig több mint fél éve alapított icike-picike kft. nyeri, amelynek vezetői régi szoci káderek, egyikük némi titkosszolgálati múlttal. A kft. fő tulajdonosa egy gyakorlatilag nem létező hongkongi cég, amelynek igazgatója, egy bizonyos Lou Qinghong egy pekingi irodaházban működő utazási iroda címét adta meg saját lakcímeként. Itt látható az épület, ahol Lou állítólag székel (ez tényleg létezik, lecsekkoltuk):
Sokan értetlenkednek, hogy a kormánypártok miért nem szeretnének semmiképpen előrehozott választásokat. Hát - többek között - ezért.