Mélyélmények Sörisztánból 3.
Május utolsó péntekén zárt a kétszáz évre visszatekintő Beamish sörgyár corki üzeme. A százhúsz jómunkásember utoljára merített még egyet a friss feketéből, aztán vakuk kereszttüzében a Heineken Ireland helyi vezetői lakatot tettek a kapukra. Szóval a holland tulajok jól eltették hűvösre a régi gyártelepet, és nem érdeklődnek holmi honfias érzelmek iránt. Keserédes reálglobál a szigetekről.
A Beamish Írország déli kapujában, Corkban született 1791-ben. Szerencsés csillagzat alatt, mert a tulajdonosok, William Beamish és William Crawford 1809-re máris a sziget legnagyobb főzdéjével büszkélkedhettek. Nagy felvevőpiacra leltek Angliában, és nyilván ez a dolog tetszett meg Heinekenéknek is. A sör nagy vonalakban, és ami vigasztaló, hogy kevesebb pénzért is hozza a Guinness érzést. Puha, krémes hab (head vagy top), és sejtelmes, olajos feketeség (black stuff) odalenn, bár a nagy testvér (vagy vetélytárs) íze tagadhatatlanul fanyarabb. Berúgni Dublin buliutcáján Guinnessből színtiszta luxus, hiszen a 4 euró 50 centes ár hamar kikészíti a pénztárcánkat. Forduljunk tehát Mr. Beamish-hez, amely 3 euró 50 centes szintezésével nyugtatólag (már amennyire) hat ránk. Aki tehát nem idegenkedik az édeskés fekete sörtől, annak egyenes az útja a Beamish-hez.
A corki jellegzetes Tudor-korabeli épület minden téglája árad a sörillattól, épp ezért is lett volna üdvös sörpanoptikumnak, nosztalgiabárnak, malátamúzeumnak berendezni. Az ingatlan ráadásul a belvárosban található. Nem is lenne érdemtelen kijátszani ezt a neccet a kacsalábon forgó, kilátótornya tetején pubbal kérkedő dublini Guinness Museummal szemben. Úgy néz ki azonban, ebben a kanyarban elaludtak az országimázsépítők.
Ami meg magát a terméket illeti, semmi vész, a fekete cuccot ezentúl a közelben egy modern fermentáló üzemben gyártják. Úgy tűnik, az íreket nem viseli meg az ilyenfajta tulajdonosváltás, szerkezetátalakítás, globalizálódás. Miert is viselné? A cég már a kilencvenes évektől brit kezekben volt... Még talán le is bontják a régi főzdét, hogy lakóparkot húzzanak a helyére. Fő, hogy pia legyen, mégpedig a közelben: a szemközti bauhaus stílusú Oval Barban mindig marad Beamish.