Tegnap megfogalmaztunk egy sejtést, hogy kire illenek a levélben (akár dezinformációs szándékkal) elszórt személyes motívumok. Ahhoz, hogy valaki ilyen kemény vádakat foglaljon levélbe, nagyon erős motiváció szükséges. Lehetett-e oka megsértődni Juhász Ferencnek?
Versenyfutás az elnökhelyettesi posztért
A Népszavát olvasgatva könnyen követhetjük Juhász politikai pályáját a 2009-es kongresszusig. Juhász karrierje fényesen emelkedett a pártban 2000 óta, szinte töretlenül. Honvédelmi miniszterként került be a Medgyessy kormányba. A miniszterelnök-váltást is minden további nélkül túlélte. A 2006-os MSZP kongresszuson, amikor a párt alelnöke volt, még előbbre akart lépni, és kitalálta, hogy legyen egy főállású ügyvezető-elnöke a pártnak Gyurcsány mellett. Arra is fogadalmat tett, hogy ha megkapja a posztot, akkor a párt szervezésére koncentrál, és nem vállal más poziciót.
Ígéretét betartotta, a 2006-os kormányalakításkor nem is vállalta a korábban általa vezetett honvédelmi tárca irányítását. Juhász a 2007-es tisztújító kongresszuson találta szembe magát azzal, hogy a helyi szervezetek egy része nem csak őt, de Szekerest is jelölte az ügyvezető elnöki tisztre. Juhásznak erre is volt válasza: javasolta, hogy ügyvezető elnök helyett legyen inkább két elnökhelyettes. Így aztán Szekerest is, őt is megválasztották - verseny nélkül.
Állítólag 2008 májusára kiderült, a párt szervezése kevésbé lendületes, mint ahogy Gyurcsány Ferenc szeretné. Ezért a pártelnök létrehozott egy elnöki kabinetet, „élére a szociális miniszterségből frissen menesztett Lamperth Mónikát tette. Juhász pedig egy viharos elnökségi ülésen még a lemondását is kilátásba helyezte, majd amikor ezzel nem ért el semmit, hátrébb lépett a politizálásától.” (Népszava) Ezek után Lamperth - ismét a Népszava elmondása alapján - „nyolc hónap alatt szinte valamennyi területi pártvezetővel és pártszervezettel találkozott, újraformálta a párt aktivista-hálózatát és megerősítette az egyéni választókerületi rendszert az EP választásra. Ugyankkor az elnöki kabinet vezetőjének kínos, hogy saját megyéjében, Somogyban, ha kis különbséggel is, de alulmaradt a megyei elnöki posztért folytatott küzdelemben Kolber Istvánnal szemben.”
Végül Lamperth a Népszavának adott interjújában 2009 januárjában bejelentette, hogy indul az MSZP elnökhelyettesi posztjáért.
A feszültség, ami Lamperth elnöki kabinetvezetői kinevezése után tapintható volt Gyurcsány és Juhász között, a neten is nyomon követhető:
I.
Juhász 2008 márciusában kissé ironikusan beszélt egy MSZP-s rendezvényen. Erről a felszólalásról meg is jelent egy rövid írás, az mszp.hu-n, de ott már nem található meg. Csak egy hivatkozás maradt, itt. Már csak a juhaszferenc.hu-n lehet elolvasni, itt. Juhász felszólalásában az örgecskedő feleségekkel viccelődik és azt mondja: „Nem egyszerű magyar szocialistaként utcára, közösségbe menni mostanság.”
II.
A FigyelőNet örökített meg egy gyors januári pengeváltást kettejük között. Míg Gyurcsány szorgalmazta a képviselők költségtérítésének átalakítását, addig párttársa csökkenő fizetésről beszélt.
III.
2009. március 13-án Juhász Kaposváron járt, az MTI tudosítását számos hírportál (Népszava, MNO, Hírszerző) átvette, különböző címeken. Juhász úgy látta, hogy az MSZP 20 éves történetének legnehezebb kongresszusa előtt áll. „A Magyar Szocialista Párt most abban a helyzetben van, hogy 20 éves történetének legnagyobb kihívása előtt áll, 20 éves történetének egyik legnehezebb kongresszusa elé néz.”
Juhász ebben a beszédében sem tudott elszakadni a fájni fog - nem fog fájni dialektikától:
„Most azt kell eldöntenünk, hogy milyen mértékben, milyen ütemben, milyen politikai, gazdasági szövetségesekkel tesszük meg azokat a lépéseket, amelyek "fájni fognak"” - mondta a politikus.
Az MSZP elnökhelyettese úgy látja, a mostani kongresszuson minden küldöttnek arról kell döntenie, hogy „képes-e részt vállalni egy olyan kihívásban, amely kihívásnak a megoldása egészen bizonyosan "fájni fog"”.
A „fájni fog” kitétel a levélben is előkerül:
„Nem akarom titkolni, hogy az utóbbi hónapok tömény és buta hazudozásának ami a lehallgatási ügyben, a polipban, az „azért csak jövő májusig szól az IMF mentőöv mert ők így szokták adni”, a "nálunk nincs cigány bűnözés csak van aki szeret késelni", "mélyrehatóbb lesz a reform mint a Bokrosé – de nem fog fájni" típusú szemétségeknek köze van ahhoz, hogy betelt a pohár."
A Juhász Ferenc vs. Lamperth „Gyurcsány” Mónika versenyfutással a Népszava többször foglalkozott. Három nappal a kongresszus előtt imígyen:
„Nagyjából konszenzus van abban is, hogy Lamperth Mónika elnökhelyettesi posztra szóló támogatottsága elég lesz ahhoz, hogy elhódítsa a tisztséget Juhász Ferenctől. Erre utal az is, hogy az elnöki kabinetet vezető somogyi politikus értesüléseink szerint szintén bírja a főváros (és persze az 1994-ben őt felfedező Szekeres Imre) támogatását. A jelölést előkészítő bizottság (JEB) ülésén a megyék is sorra álltak mögé, miközben ugyanott Juhász Ferenc alig kapta meg az induláshoz szükséges egyharmados támogatottságot. Forrásaink nagy többsége szerint Juhász nem lesz elnökhelyettes, de még alelnök sem, legfeljebb egy elnökségi helyet szerez meg, míg néhányan úgy vélik, a politikussal szemben annyi "büntetőszavazat" várható, hogy akár még az elnökségbe bekerülése is veszélyben lehet.”
De még a kongresszus napjának reggelén. 9 órakor és 9.30-kor is jelent meg egy-egy írás a két versengő elnökhelyettesről. Mindkettőhöz tartozott egy MSZP-s kampányvideó, jelenleg egyik sem elérhető. (Ha valakinek megvan, vagy elő tudja bányászni a netről, az király lenne.)
A kongresszuson végül az elnökhelyettesi posztért való versenyfutásban Juhász alulmaradt - pontosabban visszalépett. Zárt ülésen. És az a Lamperth Mónika lett az elnökhelyettes, akire Gyurcsány saját miniszterelnöki lemondása után a sajtótájékoztató megtartását bízta. Lamperth támogatottsága azonban korántsem volt combos. Így ír erről a Hírszerző: „Mivel Juhász Ferenc bejelentette, hogy sem az elnökhelyettesi, sem az alelnöki posztért nem kíván versenybe szállni, a két elnökhelyettesi tisztségre két jelölt maradt: Szekeres Imre és Lamperth Mónika, előbbi 85, utóbbi 68 százalékos támogatottsággal.”
Gyurcsány és Juhász között tehát az utóbbi egy évben komoly hatalmi harc bontakozott ki. A kongresszus március 21-én volt. A levél első nyomon követhető internetes megjelenése március 25. Március 28-án Gyurcsány végül a pártelnökségről is lemondott.
Röviden szeretnék reagálni az eddigi hozzászólásokra is. Ez egy blog. Akik arra várnak, hogy holnap délután nemzetközi sajtótájékoztatón videóval leplezzük le X.Y.-t, amint éppen a levelet írja, azokat ki kell ábrándítanunk. A magunk egyszerű eszközeivel próbáljuk összerakni ezt a kirakóst, mert a szimatunk azt mondja, hogy akár igaz is lehet. De a kiarkóst sokkal jobb együtt összerakni. Ha segítetek, előbbre jutunk. Ha nem, lehet minket szidni. Mindenesetre végig akarjuk elemezni a levélben leírtakat. Mi lehet igaz, és mi nem, mi igazolható, és mi nem, mi az, ami a jelen állapotainak időzavaros visszavetítése a múltba, és mi nem.
Így itt köszönjük meg Krokodil hozzászólását, aki felhívta figyelmünket erre a videóra (bár az ezen elhangzó, lehallgatott beszélgetés mindenképpen még Zuschlag 2007-es őrizetbevétele előtt zajlott).
Vagy triumphator kommentjeit, aki a '89 januári KISZ-es bulikra és az Országgyűlés 2009. február 16-ai ülésére hívta fel a figyelmet:
1989.mti.hu/Pages/News.aspx?se=1&wo=KISZ+KB&sd=0101&ed=0505&sp=0&ni=116077&ty=1”
„gyurcsány kongresszus előtti, utolsó nagyívű "vergődése" február 16-án volt a házban.
www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat?p_ckl=38&p_uln=188&p_felsz=6&p_szoveg=&p_felszig=
szerintem ezt nézte előző nap a karzatról a levélíró. ha elfogadjuk valósnak a levelet.”
Folytatjuk.
1989.mti.hu/Pages/News.aspx?date=0409&ni=111899&li=5&rt=2&ty=1