Induljunk stílszerűen a kályhától, s távolodjunk ruganyos léptekkel, mert – Alekszej Miller ide, gáznyomás oda - olyan veszettül meleg van a lakásban, hogy rántottát lehet sütni a radiátoron. Szögezzük le, nagyon drága rántottát. Mert a Főtáv is a szolgáltatott hőenergia 2/3-át erőművektől vásárolja. (Az erőmű gázt éget?) „Társaságunk azonban nem tetszőlegesen (alkalmilag) vásárolhat hőt, illetve gázt, hanem egy évre leköt bizonyos teljesítményt, amelyet - garantáltan igénybe vehet.” Nekünk meg az izgulás jut, reménykedhetünk, hogy a Főtáv jól saccol.
Jó lenne a parizeres zsömle, mi? - mondja a kopasz, kigyúrt Főtáv, azzal lemegy a boltba, lazacot meg kaviárt vesz legyengült szervezetünk láttán, de ha nem fizetjük a hozott számlát, lerúgja a vesénket. Nagyjából ez a szolgáltatási filozófiája. (Nyáron nem szolgáltat, de akkor is fizet mindenki, akit jó sora - értsd: a szocialista urbanizáció - a panelbe repített.) Ha már izzik a galagonya ruhája is az ingatlanban, legfeljebb ablakot nyit. Ha kicsit tudatosabb, vesz magának egy úgynevezett termosztátfejes szelepet, ami persze csak a hőt szabályozza, a fűtés árát nem csökkenti.
Amúgy sok érdekes információ olvasható a társaság honlapján, de arról egy betű sem, hogy hogyan lehet, a rendszerről leválni. Az izgalmak elkerülése végett jelezzük: sehogy. Szinte sehogy.
A Főtáv a Fővárosi Önkormányzat szocialista nagyvállalata. Drága és pazarló, de a miénk (övék). Pedig egy önerős beruházással (saját kazán) – ezt a legkisebb szegénylegényként fellépő lakásszövetkezeti közös képviselő számolta ki – egy 60 nm-es lakás fűtési költségéből havi 7774 forint takarítható meg. Bátor kisemberként tehát beintett a Demszky birodalomnak, és megvalósított egy álmot. Hitelt vett fel, megépíttette a kazánt, mely 1000 lakást fűt már. A költség mégsem lett kisebb. Mert a Főtáv, noha már nem szolgáltatott, tovább számlázott, hisz értelmezése szerint a szerződés tovább él. Ez az a bizonyos apró betűs rész.
Nekem sem tartozik az elalvás előtti olvasmányaim közé a Főtáv szolgáltatási szerződése, de van egy naiv vízióm a jogegyenlőségről és az erőfölénnyel való visszaélésről. A helyzet ugyanis úgy áll, hogy a Főtávnak joga van a jogviszonya megszűnése utáni időszak feltételeit is meghatározni. Kérdés, hogy egy közmű cég feladata-e környezetvédelmi szempontok érvényesítése. Merthogy a távfűtés helyett, csak az ennél drágább villamos-energiára, gyengébb napenergiára, technikailag kivitelezhetetlen geotermikus energiára, illetve szélenergiára szabad átállni. A távhőnél olcsóbb gázra (nota bene tűzifás kandallóra) nem!
A regionális közigazgatási hivatal vezetője egyéként már kimondta, hogy a szerződési feltételeket megszabó rendelet alkotmányellenes, a Demszky csapat azonban nem engedi ilyen könnyen felizgatni magát. Nem különösebben érdekel - nagyjából így reagált Lakos Imre.
Heti kérdésünk pedig így hangzik: ön szerint a Főtáv Zrt. megmondhatja-e, hogy ki mivel fűthet?
Update: mavo és Nyári Krisztián jelzésére korrigálunk: a Főtáv nyáron természetesen szolgáltat (melegvizet), és van elvi lehetőség egyéni mérés alapján díjfizetésre.