A magyar követségavató után - jó sokkal - a megújult Reakció TV újabb grúz riporttal jelentkezik. Ezúttal ellátogattunk Ergnetibe és helyi lakosokkal beszélgettünk, interjút készítettünk Belágyi Lászlóval, aki a dél-oszét - grúz tűzszüneti vonalon teljesít szolgálatot mint az EBESZ Misszió biztonsági főnöke, valamint interjút adott a Reakció TV-nek Maria Anne Isler Beguin, aki EU parlamenti képviselő és a EU Dél-Kaukázusi régió felelőse. És hogy ne csak templomokat, tájképeket és felégetett, szétlőtt házakat mutassunk, a grúz külügyminisztérium jóvoltából kaptunk archív anyagokat a háború idejéből. Ennek köszönhetően inkább erősebb idegzetű olvasóinkat invitáljuk a vetítésre. De az igazi rockandroll a következő részben lesz, amit holnap mutatunk be itt, a Reakción.
Béke vagy háború?
Háború:
Nincs ütközőzóna a felek között, ezért gyakoriak az átlövöldözések. Az EBESZ megfigyelőkkel szemben az oszétok bizalmatlanok, mert azt gondolják, hogy ők vezették rá a grúzokat nyáron a védelmi vonalaikra.
Az elüldözött lakosság nem tud visszatérni - menekülttáborokban élnek, ugyan Tbilisziből Goriig új lakásokat építenek rohamtempóban a ún. IDP-knek. Ők jelenleg iskolákban, óvodákban laknak és jelképes anyagi segítséget kapnak a kormánytól.
A legnagyobb pusztítást az oszét és csecsen irreguláris erők okozták, ők égették fel és rabolták ki a falvakat. Komolyabb a szemben állók gyűlölete, mint korábban.
Korábban, ha lőttek egyet, nem vették komolyan, ma nagyon feszült a helyzet. Folyamatos a lövöldözés, sok a fel nem robbant lőszer, az akna, a háborús területek megtisztítása évekbe telhet.
Korábban fix ellenőrző pontok voltak az oszét oldalon, most nagyon vékony a tűzszüneti vonal, az oszétok járőröznek a határ mentén, ami könnyen konfliktusra adhat okot.
Tbiliszi és Gori között viszonylag komoly katonai forgalom van.
Béke:
A grúz lakosság döntő többsége most már békepárti. Sokan az egészet Saakashvili kalandjának tartják. Sokan gondolják azt, hogy felesleges volt augusztusban kiprovokálni a konfliktust.
Az oszétok az oroszokkal a hátuk mögött sokkal nagyobb biztonságban érzik magukat, ők nem fogják komolyabban provokálni a grúzokat.
Saakashvilinek az amerikai demokraták győzelmével kevesebb a személyes támogatója Washingtonban.
A bizonytalan ukrán helyzet sem kedvezhet Saakashvili esetleges revansának.
A világgazdasági válság és a csökkenő nyersanyagárak miatt Oroszországnak sokkal inkább belpolitikai kérdésekre kell összpontosítania és más jellegű problémákkal kell szembenéznie.
A sok elhagyott és orosz kézre került grúz fegyver miatt valószínűtlen, hogy a NATO komolyabb technikai segítséget adna a grúzoknak.
Folytatás holnap.