Visszaköltözött az Egyesült Államok németországi nagykövetsége a Brandenburgi Kapu tőszomszédságába Berlinben. A szimbolikus eseményen idősebb George Bush, volt amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár is részt vett.
Az amerikai nagykövetség a 2. világháború végéig állt a Pariser Platzon, a Brandenburgi kapuval szomszédos telken. A háborúban elpusztult épület telkén bozótos nőtt, amin keresztülhaladt a hírhedt berlini fal is. Az üresen álló területre most modern irodaépületet húztak fel - a telek beépítésével lezárult a Brandenburgi Kapu szimbolikus környékének újjáépítése is. A július 4-ei átadáson Angela Merkel kancellár hangsúlyozta: „Az amerikaiak mindig hittek a szabadság erejében. Mi, németek az Egyesült Államoknak köszönhetően többet tudunk a szabadság értékéről.”
Az amerikai nagykövetség illusztris környezetbe került: a Kapu mellett a Bundestag, a Szövetségi Kancellária épülete, valamint a francia, a brit és a magyar nagykövetség is pár lépésre található a tömbtől.
A történelmen és a politikán túl azonban esztétikai kérdések is napirendre kerültek: a szaksajtóban sokan kritizálták a hosszan elnyúló, homokszínű épület fantáziátlanságát. A tömb azonban elkészült: ezzel befejeződött a Berlin felett az ég című Wenders-filmben és más művészeti alkotásokban megfestett, megénekelt egykori pusztaság újjáépítése.
Jöjjön hát a reakciós Berlini Fal Top Fünf!
A Berlin felett az ég Fal-jelenete, Johnny Cash dalára komponálva
Reagan beszéde a Falnál, 1987-ben: „Tear down this wall”
U2 - One, a berlini videóváltozat
Élet a Fal tövében a nyolcvanas években
David Hasselhoff - Looking for Freedom, a Fal mellett, 1989-ben, villogó dzsekiben