Eheti könyvcsokrunkban - mivel ez a poszt egyben kínai könyvsorozatunk indítója is - a távol-keleti konyhát követjük: került bele mindenféle a könyvpiacról, a képes albumtól, a szakácskönyvön át, a humoros meséig és paródiáig. Sőt, némelyik könyv a műfajkeveredés csodája: a Kafka levese egyszerre a szakácskönyv és irodalmi paródiafüzér. Megismerjük a Sütemények tikos életét, kicsit régészkedünk anyanyelvünkben: ódon szavainkkal ismerkedünk, de mindenekelőtt: bejárjuk-átrepüljük Kínát, ahol sivatagi bobozásal várják a Peking környéki turistát, és mesterséges esővel csapatják szét az utca mocskát.
(1. Kína közelről
2. Szómúzeum - Ódon, furcsa, érdekes, bolondos, emlékezetes szavak, nevek, címek tára
3. Süteménység - A sütemények édes élete
4. Kafka levese - Irodalmi és gasztronómiai ínyencség, a világirodalom 14 receptben)
Inside China / Kína közelről
fotó: Henri Cartier-Bresson et al., bev.: Jonathan Spence
Geographia, 2008
Érdekes nép a kínai. Nem esnek kétségbe, ha pl. a sivatag alig 200 km-re megközelíti a fővárost: helyette turistakomplexumokat húznak fel a homoktenger mellé, és sivatagi bobozással csalogatják oda a külföldit. Peking és a többi, iparosodott nagyváros meg olyan mocskos (és olyan high-tech az ország), hogy már a kilencvenes években mesterséges esőt varázsolnak elő az üres égből, és így mosatják le az utcákat...
A fotóalbumban rövid szöveges összefoglalók vannak Kína (művelődés)történetéről, de az igazán beszédesek - és árulkodók - a képek. Hol madártávlatból látjuk a kontinensnyi virágmezőket vagy épp a városnyi méretű, épülő duzzasztókat, hol zuhanórepülésben zoomolunk rá a kínai nagycsalád ebéd utáni, maradékokkal és mosatlannal teli asztalára: testközelből pillantunk be az ipari rabszolgasorba születettek mindennapjaiba.
Kína díszvendég volt a tavaszi könyvfesztiválon, legalább félszáz kötet jelent meg róluk, illetve tőlük. Online könyvrovatunkban ezentúl minden héten bemutatunk egy-egy frissen megjelent kínai irodalmat: regényeket, antológiákat, sőt kakukktojás is lesz: egy tibeti novelláskötet.
Holnap Hajdu Endre Szómúzeumát ajánljuk a reakciós közönség figyelmébe, ódon és furcsa szószedetével.