Az első eshetőséget nyugodtan zárójelbe tehetjük. Egyrészt már szenteltünk neki egy saját bejegyzést, másrészt nem kell hozzá politikai elemzőzseninek lenni, hogy belássuk: az MSZP és az SZDSZ pillanatnyilag a háta közepére sem kívánja a demokrácia ünnepét. A második eshetőség nem most merül fel először Őszöd óta, a Figyelő például tavaly ősszel cikkezett Gyurcsány lehetséges utódairól. Az ott felmerülő nevek közül Veres János még viccnek is durva, és Kiss Pétert sem tudjuk elképzelni, ahogy tort ül Gyurcsány felett. Bajnai Gordont és Simor Andrást viszont túl sokfelől rebesgetik potenciális trónörökösként ahhoz, hogy ne adjuk meg nekik az esélyt:
Bajnai-kormány
Ha hinni lehet a folyosói pletykáknak, Bajnai a hivatalos, udvari utódjelölt. Isten bocsássa meg nekünk, de egyszerűen nem bírjuk elképzelni Gyurcsány Ferencről, hogy saját utódlását napirendre vegye a következő nyolc-tíz évben - ennek ellenére saját fülünkkel hallottuk, hogy már építik Bajnait a megfelelő körökben. Pályája kezdetén a KISZ-ben egy politikai csapatban játszott Gyurcsánnyal és Szilvásyval, ez talán elég lehet ahhoz, hogy a jelenlegi miniszterelnök ne akarja kicsontozni egy konstruktív bizalmatlansági kísérlet esetén. Vagy legalábbis ne élő adásban. Gyurcsánnyal szemben a focista iskolát képviselné a kormány élén, mi több, női szakértőnk szerint jóképű is.
Előnye: Leisztinger Tamással focizik
Hátránya: Hálóőr
Simor-kormány
A Magyar Nemzeti Bank elnökét állítólag többször megkeresték már azzal kormánypárti körökből, hogy el tudná képzelni miniszterelnökként. Bonyolítja a helyzetet, hogy információink szerint ő magát már kevésbé: nem szívesen vállalná most a reformok (és a kormánypártok) egyenesbe hozását, a mai kamatdöntési MNB-sajtótájékoztatón nevetve kérdőjelezte meg a felvetés komolyságát. Ugyanakkor valamiért fontosnak érzi, hogy kifejtse véleményét az ország állapotáról, a Népszabadság legutóbbi Hétvége mellékletében Lemaradás vagy felzárkózás címmel elemezte a helyzetet. Az ebben pedzegetett, rokonszenvesen erőteljes, 2000 milliárdos költségcsökkentés kérdésében mintha Varga Mihály is igazat adna Simornak. Ebből még túlzás lenne esetleges Fidesz-támogatásra következtetni egy konstruktív bizalmatlansági indítvány esetén, de ellenzéki elutasítottsága nem is hasonlítható egy-egy kormánypárti bozótharcoséhoz.
Előnye: Megtakarítana 2000 milliárdot
Hátránya: Megtakarítana 2000 milliárdot
Kisebbségi kormány
Pillanatnyilag a legnagyobb esélyt erre látjuk, ha szabad rá gondolni Gyurcsány szerint, ha nem. Voltak már kvázi-kisebbségi kormányaink 1990 óta (mindkét esetben Torgyán József és az FKGP jóvoltából), de ez lenne az első olyan kormány, amelynek bevallottan nincs többsége. Az eseti parlamenti többség biztosítása azért közel sem tűnik lehetetlennek. Az MSZP (Horn Gyulát és Toller Lászlót nem számítva) eleve rendelkezik 188 mandátummal, az SZDSZ nem zárta ki a kormány külső támogatását és bár Dávid Ibolya lassan minden nap követeli, pontosabban kéri Gyurcsány lemondását, az MDF képviselői közül is el tudunk képzelni támogató szavazatokat, ha modern, európai értelemben vett dolgokról van szó.
Előnye: Több szocialista Audi-kulcs
Hátránya: Sokba lesz nekünk