Vecsésen, a helyi szakrendelőben egynapos sebészet nyílik. Az igazgató főorvosnak nagy tervei vannak. Először csak a monori kistérségből szeretne betegeket toborozni, de később akár a London-Liverpool körzet is szóba jöhet. Több olyan érve is volt, ami azt az érzést erősítette bennem: az egészségügy üzlet. Ha jól csinálják.
1.
Én azt mondom: atroszkópiás (errata: artroszkópiás) térdműtét, te azt mondod:
2.
Nénike a múlt héten nem értette, miért törnék magukat a biztosítók a 2%-os haszonkulcsért. Ahogy felvilágosítottak, a történet ennél egyszerűbb. Igazán nagy verseny a koncért és a biztosítói státuszért Kelet- és Észak-Magyarországon lesz, a szegényebb régiókban. Mégpedig azért, mert az itteni fejkvóta jóval magasabb, mint az egy ember által az egészségügyben elköltött összeg. Azaz a szegény régiókban az emberek egyszerűen nem mennek orvoshoz, hanem minden komplikáció nélkül csak meghalnak. Szóval míg az elit budai kerületekben az ottani lakosokra nagy valószínűséggel el kell költeni a fejkvótát (mert minden szírrel-szarral orvoshoz futkosnak), addig keleten szépen csendben lehet tömni a zsebeket. És, mivel a szocik kiherélték a több biztosítós modellt, verseny sem lesz egy-egy régióban a biztosítók között, ezért a biztosító továbbra sem fogja hajtani az embereket szűrűvizsgálatra és hasonló, gyanús dolgokra. A temető a legtutibb szűrő.
3.
Az egészségügy üzlet. Ahogy fogorvosi rendelőt nyitni Sopronban is üzlet. Nem véletlenül nyugszik stabilan a burgenlandi parasztok alsóállkapcsán számtalan nyugat-magyarországi család polgári megélhetése. Nos, nem kéne ennek nagyon másképp lenni a más jellegű orvosi beavatkozásoknál sem. Ha egyszer nagyon sok pénzem lenne, vagy egy bank kellően alám nyúlna, akkor az OEP helyett megcsinálnám az évszázad legtutibb üzletét. Vennék egy hatalmas telket Ferihegy mellett, felépítenék rajta egy kétszáz férőhelyes szállodát, és építenék bele húsz műtőt. Aztán meghirdetném az angoloknál, hogy jöjjön hozzánk gyógyulni! Mert míg Londonban egy atroszkopiás műtétre, egy szemműtétre éveket kell várni, addig itt néhány száz fontért túl van rajta akár egy hónapon belül. Egy fapadossal eljön Ferihegyre, kimennek érte a kórházból, megvizsgálják, befekszik, aztán másnap megműtik. Harmadnap már otthon van. Luxus körülmények, wellness és amit akar. No persze magyar orvosok - de hát Londonban is ők vannak, nem? Aztán ha bejön az egész, akkor le kell szerződni a biztosítójával, és onnan már a biztosítónak is megéri, hogy Magyarországra küldje a betegeket: olcsóbb és gyorsabb.
Nem tűnik túl bonyolult dolognak. Orvos van, nővér van. Kereslet lenne rá. Ott vannak még a pénzes amerikaiak is. Persze lehet sírni is, szívünkhöz szorítva a vízköves csöveket.