A minap oly hosszú (kérésre közlöm: ugyanakkor rendkívül tartalmas) bejegyzést eszközöltem az Árpád-sávos zászló történetéről, szimbolikájáról, hogy az időkorlát lejárt, elszállt az egész a francba és Turul kolléga hangosan röhögött rajtam, joggal .
Most azonban váratlan segítséget kaptam, nem várt oldalról. Itt különösen figyelmet érdemel az a tény, hogy a Jobbikhoz köthető portál dicséretes nyitottságról tett tanúbizonyságot, akkor, amikor az egyébként az Index közelében irogató szerző National Geographic-ban megjelent, témába vágó írását is feltette honlapjára (Egyesült Államokban élő hungarista autószerelők izzó aktualitású alkotásai mellett). Ezúttal sajnos a Wikipédiában nem lehet megbízni, én a magam részéről inkább Bertényi professzornak hiszek (2003/2-es szám), amennyiben az első tuti jel a hétszer/kilencszer vágott (heraldice: sávozott) pajzsmező használatára 1202-ből származik: Imre királyunk villogni akart aragóniai neje előtt, és maga is használni kezdte a sávozást. XIII. századi ábrázolásokon a fehér (heraldice: ezüst) pólyákban még oroszlánok is felbukkantak. Azok időközben felszívódtak. Az Árpádok korábbi zászlaja vélhetően a vörös volt, benne hercig turullal. Jól nézne ki, ha ma azzal tüntetnénk.
Tehát összefoglalóan:
- Az Árpád-ház, kihalásából kifolyólag alig száz évig használta a sávozott zászlót (lényegesen kevesebb ideig mint a vereset).
- Későbbi használatának politikai okai voltak: vegyesházi királyaink szerettek utalgatni arra, hogy ők az Árpádok leszármazottai.
- Szálasi Ferenc mozgalma nemcsak használta (kis módosítással) az Árpád-sávot, hanem állami lobogóvá is akarta tenni.
- Ne legyünk naívak: akik Árpád-sávossal mászkálnak, cseszni akarják a liberálisok csőrét, ami önmagában üdvözlendő, de a jelkép talán nem jól megválasztott. (Miért nem hollós, sárkányos vagy labancosztó koronás sasos esetleg egyéb címerekre izgulnak?) Mások pedig komolyan hiszik, hogy ezzel a dicső magyar múltra utalnak (tévesen, de erről mindjárt), illetve egy töredék rész valóban hungi-bungi.
E szempontból baromira mindegy, hogy a nemzetvédelmi egyetem, az NBH, vagy Iváncsa község mit használ, ők nem lobogtatják a Kossuth téren (bár az NBH mongyuk...). A magyar lakosság egy részében ez rossz emlékeket idéz: ez szerintem elfogadható érv.
És sajnálom: Árpád-sávos zászló nem volt ott sem az isaszegi csatában, sem a kiegyezéskor, sem Caporettónál, sem a Donnál, sem a falurombolás elleni tüntetésen, sem '56-ban, sem '89-ben (nagyon).
Nekem nem mond semmit. A nemzetiszín zászló ellenben igen.