Én tényleg nagy rajongója, kedvelője és megértője vagyok a németeknek, tudok egyet s mást a történelmükről, a szellem- és kultúrtörténetükről, s arról is, hogy mi folyik manapság a Fel-Duna meg a Rajna vidékén. Van valami fogalmam arról is, mi hogyan és miért sikerül jól avagy sikerül félre a mai Németországban, a politikában és a társadalomban. Beszéltünk már eleget a német sajtó végletes félresiklásáról is, már ami a magyarországi ügyek bemutatását és értékelését illeti. Egyszerűen kialakult egy olyan magyar országimázs a német sajtóban, ahol létező és valóban aggasztó jelenségek totális felnagyításával, és a komplex magyar valóság s annak számtalan normális eseményének, jelenségének teljes elhallgatásával alakítottak ki egy alternatív Magyarország-képet. Mégse lehet erről eleget beszélni, mert a német sajtóban kialakult virtuális Magyarország nyomán már olyan kommentárok is születnek arrafelé, amelyeknek egyszerűen nincs közük a valósághoz. Például ma is. Ungarn: Eine Revolution geht offline (Magyarország: offline-ra vált egy forradalom) – szól a hangzatos cikk címe, amely a ZDF német közszolgálati adó honlapján jelent meg (magyarul itt, MTI-hírben).
A cikk tartalma röviden: más ellenálló harcosokkal szemben a magyar kormány ellen lázadók szinte láthatatlanok az interneten. Sokan el is tűnnek az internetről, aminek az oka: „a félelem”. Félelem attól, hogy az állam felügyeli őket, ellenőrzi a Facebook-oldalukat, meghackeli a hálózataikat. A ZDF cikke Tunéziát és Egyiptomot bezzegországokként (!) hozza fel, ahol a neten szervezhették a forradalmat; de Magyarországon a kormány már ezen a felületen, időben megakadályozza az ilyen aktivitást. Sőt, „aki a neten véleményt nyilvánít, azt az államilag kontrollált sajtó árulónak bélyegzi”!
A ZDF szerint nem csak a tiltakozó csoportok aggódnak: mindegy, hogy ki mit közöl a neten, nagy az aggodalom, hogy a kormányzat azt olvassa vagy látja. A cikk kitér a Sirály aktuális ügyére is, a német szöveg egyszerűen zsidó kocsmának (jüdische Kneipe) nevezi a helyet. Kiderül még az is, hogy a legbátrabb ellenállókon kívül alig akad olyan magyar a neten, aki kormánykritikus fotókat, tartalmakat tovább merne osztani másoknak. A cikk végül azzal zárul: az ellenállók azért nem írnak sokat angolul, mert „ha valaki sokszor publikál angolul, azt gyorsan megvádolják azzal, hogy külföldi összeesküvésben vesz részt”.
A német közönséget ily tényszerűséggel tájékoztató közszolgálati ZDF-cikket egyébként egyszerre három újságíró hölgy, Lisa Altmeier, Magdalena Schmude és Charlotte Haunhorst hozta össze.
Három német újságíró és két megszólaló magyar ellenálló csak nem tévedhet! Talán tényleg én vagyok a helikopter, hogy mindenhonnan akadálytalanul ömlő, a jogos kritikáktól a vad marhaságokig, a tényszerű elemzésektől a nettó propagandáig terjedő kormánykritikus tartalmakat; jól és rosszul sikerült mémek folyamatos áradatát; kismillió, egymással is rivalizáló, de a kormánnyal szemben mindenképp kritikus pár fős vagy akár százezres online csoportot; no meg blogot, mikroblogot, kommentelőt, bloggert és publicistát vizionálok a magyar internetre.
Az utolsó 100 komment: