„Don't regret the rules I broke...”
A dohánylobbi erősebb volt. Pöpec kis szállóige lesz még Balsai István megjegyzéséből, azt hiszem sokat fogjuk idézni és hallani majd. Ne legyünk persze ennyire széplelkűek: amióta a pénzt feltalálták, úgy születnek a törvények, hogy vannak mindenféle lobbik, akik igyekeznek meggyőzni képviselőket és/vagy uralkodókat, hogy az ő általuk képviselt ügyre nézvést kedvezően döntsön.
A lobbi kevésbé elegáns fajtáját egyébként korrupciónak hívják, lényegesen gyorsabb a lobbinál, hiszen nincs mérlegelés, nincs még részlehajló hatástanulmány sem: Géza, ha igent nyomsz, kapsz sok pénzt. És kész is vagyunk.
A politikusok mindenesetre egyikre sem büszkék – hiába no, szűk az a határvonal –, ezért volt olyan meglepő Balsai tömör és határozott mondata arról, hogy ugyan miért mond le az állam 20 milliárd forintról, ami a cigaretta eredetileg megemelt jövedéki adójából származott volna. Érdemes megnézni az Index videóját a módosítót megszavazó kormánypárti képviselőkről: nem is olyan rég még a szocialistáknak volt ilyen kamerafóbiájuk és emlékezetkiesésük, ha Zuschlag Jánoshoz fűződő viszonyukról, vagy Gyurcsány Ferenc aktuális programnak álcázott látomásáról kérdezték őket. Mondjuk most legalább egy fideszes sem tagadta le a nevét.
Ez így önmagában sem rossz történet, de én azt mondom: ebben a helyzetben nem is adhattak volna jó választ, ugyanis olyasmibe gabalyodtak, amibe bele sem kellett volna kezdeni. Ugyanis sok minden belefér a magyar ember forradalmi tempójába, de speciel az nagyon nem, ha népegészségügy címén belenyúlunk a szájába (és a tányérjába), mert akkor bizony egyenesíti a kaszát és megy a szavazófülkébe sallert meg kokit osztani.
Ugyanis pontosan az történt a dohányzás körüli törvényekkel, mint a hamburgeradóból chipsadóvá szelídített valamivel. Mert hát mégiscsak ugyanez a kompánia rendelkezett arról, hogy mostantól az aluljáróban és a kocsmában sincs szívás. Nagyon szép dolgokat mondtunk, elvekkel és célokkal, aztán jött az ilyen meg az olyan lobbi, és szépen füstbe ment az egész. Ahogy a népegészségügy is, bár az eddig is ott volt.