Lehet fanyalogni, ám vitathatatlan, hogy Oscar 1928 óta a filmvilág legnagyobb presztízsű elismerése. Az Amerikai Filmakadémia ceremóniáját 1998-ban követték a legtöbben, 55,25 millióan. Tavaly 41,3 millió nézőt szegezett a képernyő elé a gála, így aki felléphet a Kodak Színház dicsőséget jelentő deszkáira és lenézhet a napszemüveges Jack Nicholsonra, nem árt, ha alaposan átgondolja, hogy kinek és hogyan is köszöni meg a kis kopaszt.
Az Oscar-gála 2009-ben a világválság jegyében low budget külsőségekkel és a nagyszerű éneklő-táncoló Wolverine-nel zajlott le, tavaly Steve Martin és Alec Baldwin párosa vezényelt le egy kedves nyugdíjas show-t, míg idén Anne Hathaway és James Franco virtuális díszletek között nyomták le a háromórás műsort. Pár emlékezetes beszédet gyűjtöttünk össze a díj múltjából - inspiráló és elrettentő példaként egyaránt.
A kínos
Marlon Brandót '73-ban a Keresztapában nyújtott legendás alakításáért tüntették volna ki. A kellemes modoráról híres színész azonban nem ment el a gálára, hanem egy Sacheen Littlefeather nevű indián aktivistával utasíttatta vissza Oscarját, mondván, a filmipar mostohán bánik a bennszülött amerikaiakkal.
A tökös
Jack Palance '91-ben egykezes fekvőtámaszokkal bizonyította, hogy 73 évesen is még bőven szét tudja rúgni bárki seggét.
A meghatódott
Tom Hanks szeret elérzékenyülni, itt éppen zsinórban másodszor nyert, a Forrest Gumpért.
A lényegre törő
A Mandiner kedvenc köszönőbeszéde minden kétséget kizáróan Alfred Hitchcocké. A suspense mestere Irving G. Thalberg emlékdíjat kapott, '68-ban.
A bájos
Marion Cotillard mindenkit lejátszott a Piafban és még gyönyörű is.
A túlpörgött
Ben Affleck és Matt Damon nagyon nem bírt magával, amikor a Good Will Hunting forgatókönyvéért kaptak Oscart. Külön cukiságfaktor, hogy a fiatal duónak a nagy öreg páros, Jack Lemmon és Walter Matthau adta át a díjat.
A meglepő
Adrien Brody-ban a 75. gálán buzgott fel az igazi magyar vér, amikor a színpadra pattanva úgy istenesen lesmárolta Halle Berry-t.
Az imádnivaló
A 26. díjátadón, 1954-ben az utánozhatatlan Audrey Hepburn Donald O'Connortól és Gary Coopertől kapja meg a legjobb színásznőnek járó szobrot a Római vakációért.
A vinnyogós
Gwyneth Paltrow-ba még Shakespeare is beleszeretett, de itt már jól látható, hogy túl sok volt neki a nyomás.
A megható
Charlie Chaplin életműdíjat kap '72-ben.
A meglepő
Egy kakukktojást is elrejtettünk: a házigazda helyzetkezeléséről ismerszik meg. David Niven éppen Elizabeth Taylort jelentette volna be '74-ben, amikor egy meztelen férfi, korának Jimmy Jumpja beszaladt a színpadra.
A zseniális
Roberto Begnini és egész Olaszország hangos diadala '99-ben, amikor Az élet szép című film megkapja a legjobb idegennyelvű film Oscarját.