Az Ohio állambeli Clevelandban szomorú a mai nap a magyar katolikusok számára. Richard Lennon helyi püspök ma veszi le a szentelést a százhat éve, magyarok építette Szent Imre templomról, és egy jó nagy lakatot rak rá. A templomot bedeszkázzák, piacra dobják, ergo az egyház pénzhez jut. Lennon püspök eddig ötvenhat, a cleveland-i egyházmegyében működő templomot zárt be, mondván, csökken a hívek száma, fogy a perselypénz, nincs pap. Pedig az Egyesült Államoknak abban a szegletében, ahol száz éve százezer magyar lakott, ma is nagyszámú hazánkfia él. (Tudjuk, nem mindenki beszéli a magyart, hiszen ez a negyedik-ötödik generáció: néha összejárnak, és kürtőskalácsot esznek). Cserkészcsapata viszont sok szállal kötődik a templomhoz.
Ma egy hosszú folyamat végére ér a clevelandi magyarság. A Szent Imre templom annak idején a kivándorolt magyarok adományaiból épült: azóta fontos közösségformáló és karitatív szerepet töltött be. Híres cserkészcsapatába messsziről hozták a gyerekeket azok a szülők, akik valamilyen halvány magyar identitást akartak csempészni a gyerekekbe.
Lennon püspök érdekesen fogja fel a katolikus egyház küldetését: megszüntet, bezár, elad, bizniszel. Lelke rajta. Az ilyen bezárásokat, utolsó miséket mindig tüntetések övezik: a püspök azt mondja, az egyházat a hívek jelentik, nem az épületeik. Ma nagyon sokan lesznek a Szent Imre templom utolsó magyar miséjén. A tüntetés garantált. Érdekes lesz megnézni, a hír mennyire szivárog át a külhoni magyarság iránt roppant mód érdeklődő magyar médiába.
Fricska: egy másik magyar templom esetében azt sem engedte a püspök, hogy a majdani vevő számára ugyan semmilyen értéket nem képviselő, ám a magyaroknak igen nagy eszmei értéket jelentő szentábrázolást leszerelhessék a falról. Clevelandban és környékén legalább öt magyar templomot deszkáznak be a Cleveland Egyházmegye Újjászervezése Terv keretében. Csak egy templom marad, a Szent Erzsébet, az persze a leggettósabb helyen.
A történetben most nyilván Lennon püspök maga az ördög. Ám a folyamat, amelynek ő csupán apró fogaskereke, világunk deszakralizációjáról szól. Leveszi a szentelést. Ez a kulcsmozzanat. Az addig jól van, hogy megnyílnak a vatikáni könyvtár eddig zárt polcai. De ha valaki saját vállalása, hite ellen ront, annak nem örülünk.
A fotók az utolsó vasárnapi misén készültek.