Régi adósságomat törlesztem ennek a telefonnal beszkennelt levélnek a feltöltésével, amit néhány hónapja találtam egy antikváriumban T. E. Lawrence (gyk. Arábiai Lawrence) A bölcsesség hét pillére című könyvébe csúsztatva.
A levélíró ifj. Sréter Istvánról némi guglizással kiderült, hogy katonatiszt volt, akárcsak az első világháborúban kidekorált ezredes édesapja (Signum Laudis! Vaskoronarend! és egyben az első Teleki-kormány honvédelmi minisztere és szabad királyválasztó kisgazda politikus), akivel közösen ellenforradalmárkodtak a Tanácsköztársaság idején a Dunántúlon.
Vajon ki lehet a kedves jó Franczi? Katonatárs? Barát, vagy csak egy újabb hitelező, akivel alázatoskodni kellett? Miféle adósságokba verhette magát a fiatal édesapa akkoriban, amikor már havi kétszáz pengőből is nótatéma lehetett? Kártya, úri muri? Becsődölt vállalkozás? Begyűrűző válság? Vajon Sréter elhitte, hogy Franczi komolyan veszi, amikor azt írta neki, hogy az újabb és újabb kölcsönöktől nőtt több mint háromszorosára az adóssága? De mi volt a kovácsügy? Kik kentek meg kiket, és miért? Hogy tartotta titokban Sréter ezt az óriási adósságot a felesége előtt?
Vajon az argumentum ad misericordiam tankönyvi esetével állunk szemben, vagy a tisztet tényleg piszkosul verte a sors? Milyen érzés lehetett egy katonadinasztia sarjának elveszítenie fiúgyermekét, ráadásul karácsony előtt?
Vajon Sréter apja járt el az ezredes úrnál? A bölcsesség hét pillérét, amit szinte tukmál a kedves jó Franczira, csak pletykaszerzés és a hírnév megtartása fejében ajándékozta el? Csak azért adta ajándékba, hogy felhozhassa, tartozása miatt több száz könyvétől vált meg? Mi lett a sorsa a Lawrence-könyveknek? Sréter úgy döntött, nem teszi pénzzé a két kötetet, az antikváriumba viszont Franczi örököseitől kerülhetett, akik még a levelet sem vették ki belőle.
Mi lett Sréter és Franczi sorsa?
Kiküldték őket a frontra? Hazajöttek? Málenkij robot? Emigrálás '56-ban?
Satöbbi.