Hová tartozik egy szlovákiai magyar? Mit jelent a kisebbségi lét a 21. században? Galán Angéla frissen diplomázott rendező Budapesten született, Szlovákiában nőtt fel, most pedig Magyarországon él. Szlovákmagyarok című dokumentumfilmjében a rendezőnő a szlovákiai magyarság önazonosságának kérdését kutatja és tárja elénk személyes, egyéni történetét saját családját és környezetét kamerája elé állítva, a politikán túl.
„Van két nővérem, édestestvérek. Az egyik magyarnak tartja magát, a másik szlováknak. Én Budapesten születtem, Pozsonyban nőttem fel. Tíz éve Budapesten élek. Vagyis nem számítok már szlovákiai magyarnak, de magyarországi magyar sem leszek sosem. Hová tartozom én? Fontos, hogy legyen hazánk? Vagy elég, ha van otthonunk? Fontos még egyáltalán ez a kérdés a 21. században?”
*
Galán Angéla vizsgafilmjét a határon túli magyar kérdésnek szentelte, a mai 20-as, 30-as generáció szemszögéből, egyértelműen személyes megközelítéssel. A Filmművészeti Egyetem televízió újságírás szakának végzőseként diplomafilmjét a 2010-es szlovákiai parlamenti választásokról szerette volna készíteni, benne a két konkurens magyar pártról, az MKP-ról és a Hídról. Leutazott Pozsonyba, de már az első forgatási napon ráébredt, hogy a politikai és közéleti eseményeknél fontosabbak azok a tisztázatlan kérdések, hogy mit jelent határon túli, jelen esetben szlovákiai magyarnak lenni. Mit jelent ez neki, személy szerint és mit jelent többnemzetiségű családjának?
A Szlovákmagyarok című, 48 perces dokumentumfilm alaptémáját illetően meghatározó tény volt, hogy Angéla édesapja első házasságából született két nővére szlovák anyanyelvű, ám magyar nemzetiségű. Ezek az összefonódások, illetve az elfogadás már gyerekkora óta természetesek voltak számára. „Nem volt célom, hogy történelmi, vagy politikai kérdésekben igazságot tegyek. Teljesen egyéni és személyes attitűdöket akartam bemutatni. Ezért is választottam a saját közegemet: egy-két közéleti személyt leszámítva csak ismerősökkel, barátokkal, illetve a film második részében a legszűkebb családommal forgattam” – meséli a rendező, aki kizárólag emberi történeteken keresztül próbálta érzékeltetni a narratívák és identitások összetettségét, az igazságok sokrétűségét és egyenértékű létjogosultságát, hiszen a haza és a nemzetiség mindenki számára más jelentéstartalommal bír.
Angéla szerint egyedül az emberi hang az, ami hiteles tud lenni, minden más így vagy úgy, de valamilyen politikai érdek szolgálatában áll. „Az emberi szint mindig felülírja a politikai szintet” – jelenti ki a filmes, akinek legfőbb célja Szlovákmagyarok-kal, hogy beszélgetéseket, párbeszédeket indítson el mert úgy véli, a konfliktus a legtöbbször felülről generált, a valódi együttélés során egyáltalán nem jellemző.
A film készítője 2011 júniusában diplomázott a filmmel az SZFE-n, és az Egyetem tantestülete a vizsgavetítés után Gundel Művészeti Díjra terjesztette fel, melyet meg is nyert. 2011 novemberében Junior Prima díjat nyert magyar sajtó kategóriában, részben a filmnek köszönhetően. A hivatalos bemutató 2012. február 4-én volt a 43. Magyar Filmszemlén.
Az m1 a Szlovákmagyarok-at Trianon évfordulóján, 2012. június 4-én tűzi műsorára, este 22:35-kor.