Több mint fél évezrede győzött a reconquista az Ibériai-félszigeten, amikor az utolsó nyugat-európai muszlim bástya, Granada is újból keresztény kézbe került. Most viszont alighanem El Cid is forog a sírjában.
A világ egyik legjobb futballklubja – a Real Madrid – úgy döntött, hogy leveszi a keresztet a hivatalos logójáról, hogy erősítse a szurkolói bázisát az Európában és a Közel-Keleten élő muszlimok között. A Marca spanyol sportújság szerint erre a lépésre azért van szükség, hogy: „elkerüljenek mindenféle félreértést egy olyan régióban, ahol a társadalom többsége muszlim”. A Real Madrid szerint a kereszt eltávolítása egyszerűen az üzlet költsége a globalizált világban.
A klubnak a „királyi” címet és a velejáró védnökséget XIII. Alfonz spanyol király adományozta 1920-ban. A korona is ekkor jelent meg a csapat címerén, a spanyol koronának pedig integráns része a kereszt – tehát komoly kérdést vet fel, hogy a Real lépése után meddig is nevezhetik még magukat királyi klubnak és mikor fogja visszavonni a királyi család a kiváltságlevelet. A kereszt-affér a Real egyik új projektjével párhuzamosan látott napvilágot. A klub egymilliárd dolláros turista-paradicsomot épít egy mesterséges szigeten az Egyesült Arab Emirátusokban. Íme:
De mielőtt mindenki elkezdené köpködni a Realt, az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem csak ők keresik a kegyeit a muzulmánoknak a nagy csapatok közül. A Barcelona a lent látható logóval árulja a mezeit Szaúd-Arábiában.
A muszlimok érzékenysége pikáns témát szolgáltatott az Internazionale centenáriumi meze kapcsán is. Az Inter egy új szereléssel, fehér alapon piros kereszttel kívánta megünnepelni a klub meglapításának századik évfordulóját. (A szimbólum egyébként Milánó címerében és zászlajában is szerepel, a feszület pedig a város védőszentjének, Szent Ambrusnak a keresztje.) A csapat otthon lépett pályára a fent említett mezben a vendég Fenerbahce ellen. Egy török ügyvéd viszont úgy gondolta, hogy ez azért túl durva, be is perelte a klubot és panaszt nyújtott be az UEFA-nál az Inter meze miatt. Mint elmondta: a jelkép kísértetiesen hasonlít a templomos lovagok viseletére, és a nyugati rasszista felsőbbrendűséget szimbolizálja az iszlám felett (sic!).
Amint láthatjuk, a végtelenül érzékeny muszlimok nagy pályán játszanak a nemzetközi labdarúgás terén is. A csak a profitot hajhászó mamutklubok pedig meg is le is hajolnak az érzékenység fátylába csavart civilizációs nyomulás előtt. 2022-ben Katarban lesz a világbajnokság. Csak remélhetjük, hogy az angol, a svéd vagy a dán válogatottak nem kerülnek olyan helyzet elé, hogy választaniuk kelljen a vízszintes vagy a függőleges vonal között zászlajukon.