„Szóval ez a savas eső, ami mindent tönkretesz?” – kérdezi naivan Fluor Tomi a kémia évének videócsatornáján. Nagy Anna kormányszóvivő és a Mr. Mizuként is emlegetett popsztár a két arca a kémia éve kampánynak, amely a továbbtanulás előtt álló diákokat a kémia megkedvelésére buzdítja. A Sanofi-Aventis gyógyszergyár és a Magyar Kémikusok Egyesülete által indított akció a továbbtanulás előtt álló fiatalokat célozza meg: azt szeretnék, ha az egyetemre/főiskolára készülő korosztály olyan pályát választana, aminek köze van a kémiához.
„Karácsony Tamás vagyok” – nyújt kezet Fluor, aki még nem sejti, hogy egész napját egy vegyi laborban fog eltölteni, ahol kamerák kereszttüzében kell elhitetnie a 14-18-as korosztállyal, hogy a kémia a lehető legjobb dolog, amit a továbbtanuláshoz választhatnak. Nemrég több klip is felkerült az internetre, ahol fiatal kémikusok különböző látványos kísérleteket végeznek, melyek végére rendre előkerül Fluor is, a lehető legautentikusabban szólítandó meg a célcsoportot.
„Szóval akkor menjek oda, és mondjak valami vicceset? Hát ez szerintem menni fog!” – mondja a szponzori szerződésének köszönhetően gyakorlatilag kizárólag háromcsíkos cuccokat viselő rapper, aki a forgatás alatt olyan, mint egy kimeríthetetlen Móricka-magazin. Végig telefonál: egy haverjával a Való Világ hétvégi párbaját tárgyalja ki, találkozókat szervez, vagy a fényes nappal az éjszakának nekivágó L. Miki videóit mutatja YouTube-on.
Fluor a tudomány mellett lassan a közéletbe is beavászkodik: azzal kerül be a híradókba, hogy Rétvári Bence KDNP-s képviselő az alkotmánytervezet vitájában a Mizu című számából idézett. A Mokka kedd reggeli adásában a közigazgatási államtitkár olyan árukapcsolásokkal remekel, mint: „Megnéztem este a YouTube-on Fluor videóját, és láttam, hogy több mint ötmilliós letöltése vagy nézettsége van eddig. Ez pont ötször több, mint ahányan tavasszal az MSZP-re szavaztak.” Azért azt is tegyük hozzá: több mint ötször annyi, mint ahányan visszaküldték az alkotmányozási kérdőívet.
Egyre kevesebb ember ért viszont a kémiához: idén nyáron, amikor az első bolognai évfolyam végez, az egész országban tíznél kevesebb lesz az egyes természettudományos szakokon végzett új tanárok száma. Kémiából például legfeljebb egy, környezettanból egy sem. Ideje hát minden lehetőséget megragadni, hogy a fiatalok körében felkeltsék az érdeklődést a vegyészet iránt.
„A kémia körülvesz, az tuti. Most már csak az a kérdés, hogy miért viszolyog a diákok jelentős része tőle. Erre a válasz az, hogy a kémia ciki. Fura szagú a kémiaterem, a kémikusok köpenye folyton foltos, és lássuk be, Magyarországon senki nem ismer élő kémikust Vágó Istvánon kívül, akit szintén nem a kémia tett naggyá. Ráadásul azzal a mondattal még soha senkinek nem sikerült becsajozni/bepasizni, hogy hali, én ismerem a sav-bázis reakciókat” – áll a kampány honlapján. Pedig simán lehetne, mert nátrium-alginát-oldatból és gyümölcsléből házilag mindenféle színű kaviárt készíteni sokkal menőbb, mint egész nap tumblrezgetni és MTI-közlemények címét + tartalmát átfogalmazni.
Az érdekes kísérleteket Fluor Tomival megtámogató videókon kívül éppen ezért számos olyan foglalkozást mutat be a kezdeményezés honlapja, amelyek nagyon is vonzók lehetnek. Csakhogy ma a középiskola első két évében le lehet tudni a kémiát, és utána nem is kell már vele többet foglalkozni, így az átlagot sem rontja le felvételikor. A még nem létező anyagokat kitaláló műanyagkémikus, a káros anyagokat semlegesítő környezetkémikus, a bioüzemanyagokkal foglalkozó mezőgazdasági vegyész, a molekuláris gasztronómiával és élelmiszerbiztonsággal foglalkozó élelmiszerkémikus vagy az intelligens textileket tervező textilkémikus mind-mind inspiráló és érdekes szakmának tűnik.