A Spiegel angol nyelvű kiadásában megjelent, tárgyi tévedésekben és rosszindulatban bővelkedő, Budapest Experiences A New Wave of Hate című, Europe's Capital of Anti-Semitism felcímű írásról megemlékeztünk már blogunkon (a magyar sajtóban elég rendes visszhangja volt a cikknek, a HVG.hu-n például Pelle János, a komment.hu-n pedig Novák Attila tette helyre Erich Follath megállapításait). Follath különösen tömény nácizással dolgozó riportja utólag finomodott egy kicsit, kikerült például belőle a nagyvonalú „the far-right Jobbik party is part of the government and Jews are being openly intimidated”. Még így is kellően erős maradt az anyag ahhoz, hogy ne csak a mi provinciális-túlérzékeny csőrünket bökje, de írásra sarkallja az Economist bloggerét, Adam LeBort is.
LeBor, bár egyetért azzal, hogy az antiszemitizmus nagyon érzékeny kérdés Magyarországon, és vannak baljós jelek (például a Jobbik választási eredménye), erősen vitatja a Spiegel-cikk által sugallt összképet. Mint írja, Budapesten található a világ egyik legjobb (és a térség egyetlen) holokauszt-múzeuma, ezrek vesznek részt évről évre az Élet Menetén és számos tábla és szobor emlékezik az áldozatokra. A szélsőjobb és a kormányzó jobboldali erők összemosását is sérelmezi, s hiányolja, hogy miért nem esik szó a város pezsgő zsidó életéről, ami ugyancsak távol áll a Follath által kávéházakból kiszoruló, összepakolt bőrönddel rettegő zsidókról festett képtől.
LeBor blogbejegyzése önmagában nyilván nem ellensúlyozza a Magyarország fasizálódásáról szóló nyugati híreket, de reményt keltő, hogy itt dolgozó külföldi tudósítóként is érzi, mennyire túlzóak, egyoldalúak és igazságtalanok sok esetben ezek a beszámolók. Sőt, nem csak érzi, de még arra is veszi a fáradságot, hogy cáfolja egy másik neves lap szerzőjének megállapításait - ami egyáltalán nem magától értetődő lépés.