Újabb régi filmhíradók kerültek fel az online archívumba, a NAVA jóvoltából a Mandiner blog olvasói láthatják először az 1914 és 1924 közötti időszak felvételeit. A híradók között szerepel az első (fennmaradt) magyar filmhíradó is, 1914-ből. A legrégebbi híradó első felvétele rögtön Tisza István miniszterelnök és Rakovszky István csornai képviselő (Orbán Viktor versus Gyopáros Alpár, ha szeretik a századokon átívelő párhuzamokat) Váci utcai párbajáról számol be. Az operatőr túl sokat nem kapott el az eseményekből, de az jól látszik, hogy elég rendes nyüzsgés van. A '14-es híradó második jelenete Stepka Istvánt, Budapest legrégebbi tolonckocsisát mutatja be, aki 25 éve viszi a pesti csirkefogókat, majd Gyimes doktort, a diplomás kasszafúrót láthatjuk, ahogy serényen elhagyja a tolonckocsit:
Néhány év szünet után a Tanácsköztársaság idején, 1919-ben készültek újra filmhíradók, Vörös Riport Film név alatt. A vörös propagandafilmek közül az egyik legjobb a magyaroszági szociálista párt Országház előtti gyűléséről számol be, ahol a Fidesz Kossuth téri nagygyűléséhez mérhető nagyságú tömeg előtt Kun Béla és Garbai Sándor mondanak beszédet. Utóbbi többek közt ezt mondja: „Olyan új államot kell berendeznünk, ahol csak a munka marad olyan piedesztálon, melyre mindenki tisztelettel tekint!”
Másik kedvencem a burzsuj lóversenypálya felszántása (más felvételeken a proletárok birtokba veszik a Margitszigetet vagy proletárgyerekek távoznak boldogan az Orfeumból):
A legkeményebb tartalom pedig a Lenin-fiúkról és Burzsuj nevű kutyájukról beszámoló híradó-részlet:
Aztán 1919 novemberében Horthy Miklós budapesti bevonulását már a Corvin Híradó közvetíti:
1921-ben pedig így tér vissza Pécs-Baranya: