Nosza, adjunk valami olvasnivalót azon látogatóinknak, akik szerint csak kivénhedt rockdinoszauruszokról számolunk be a Reakció blogján. Tehát: jön a Justice a Szigetre. Ez egy örvendetes tény, több okból is.
A Justice egy francia elektro-house duó, akik, ha a popvilágot nem is váltják meg, legalább színesítik az elektronikus zenei szcénát, amely kábé az ezredforduló óta képtelen a megújulásra. A techno és mindenoldali leágazása a kilencvenes években élte fénykorát. Ez a jövőzenének hitt műfaj a 2000-es évektől kezdve kénytelen volt átadni központi helyét és az ezzel járó felhajtást a kócos fejű, gitárnyúzó ifjú titánoknak. Igaza volt hát Schuster Lórinak: a rock örök és elpusztíthatatlan. Az elektronikus zenészek jelentős hányada is a dob-gitár-basszus háromságából emelt át elemeket, hogy feldúsítsák hangzásukat. Sőt, a kinézetüket is: nézzük meg például a Justice szőrős tagságát - Schuster Lóri is ráférne a képre, na.
Szóval, a Justice-t tavaly nyáron kapták fel azok a körök, akiknek a felkapás a lételemük. Zenéjük a franciás elektro hagyományaihoz hű: szellemes, elegáns ötletekkel csavarják meg a gépzene monotonitását, színpompás, flitteres luxusdiszkót varázsolva a tuc-tucból. Erős stílusbeli párhuzamokat találhatunk a tíz évvel ezelőtt befutott Daft Punkkal, és a Cassiusszal, akik szintén franciák, elektronikusok, és duó voltak. Ilyenek ezek a burkusok. Zenéjüket hallgatva párizsi lounge clubban koktélt szürcsölő, kistáskával tipegő címlaplányok jelennek meg lelki szemeink előtt. A Justice sznob divatdiszkó: van, akinek bejön, van, akinek nem.
Klipjeik viszont tényleg izgalmasak: az igen szellemes D.A.N.C.E. című számuk ügyes videója kisebbfajta kultstátuszt ért el azok körében, akik önmagukat leginkább egy pólómintával tudják kifejezni. Nem kevesen vannak - olvassuk el a pólóminta-váltogató klip hozzászólásait a világ minden tájáról.
A DVNO retrós hangulatú neonreklámokat és tévészpotokat idéz fel:
Legújabb, Stress című klipjük viszont tényleg túlmutat a vidám, tarka popvilágon: kőkemény szociosztori egy nyugati nagyváros bevándorlókölykeiről, abszolút nem píszi módon ábrázolva az erőszakot és a tehetetlen dühöt. Az a baj, hogy nem viccelnek: akár a valóságban is megtörténhet egy ilyen ámokfutás Dél-Londonban vagy a párizsi külvárosokban. Techno-diszkó, mint a valóság tükre, ezt is megéltük.