Útelágazódáshoz érkeztünk, kedves barátaim. Növekszik a feszültség, már szinte érezni lehet a puskapor illatát a levegőben: holnap lesz a Nagy Döntés napja. Megszavazzák-e az egészségbiztosítási reformot, avagy sem? Különös anyagból kellett gyúrni azt a szocit, aki nem esik kétségbe a lehetséges opciók láttán. Az egymásnak feszülő érdekek képviselői életveszélyes szituációba hajszolták magukat, ezért a holnapi szavazást akár egy kollektív orosz rulettnek is fel lehet fogni. Kérdés, kinek a kezében fog elsülni a jó előre betárazott pisztoly?
A játékosok:
Gyurcsány Ferenc: a reformkormányfőnek már biztos zabszem van a seggében, hiszen politikai túlélésének szinte egyetlen biztosítéka van: a saját maga által elképzelt reformok végigvitele. Fletót egyébként simán el tudnám képzelni egy dél-amerikai banánrespublika miniducéjének is: még jó, hogy egy uniós tagország vezetője, hiszen ha a 3. világban lennénk, még belelövetne a békés tüntetőkbe, akiket a bérsajtója fasiszta csőcseléknek nevezne, meg olyanokat is mondana, hogy majd úgyis megunják a tüntetést, aztán hazamennek. Nyilván a sztrájkokat is leszarná. Szóval, elszánásból és arcbőrből nincs hiány, pedig morális tartalékait rég felélte, az utolsók között sunnyog a politikusok népszerűségi listáján, és messze tűnt már az Országgyűlés-beli, önbizalomtól duzzadó szónoklatok korszaka is. Gyurcsány pandantja, Orbán Viktor is már úgy jön fel, mint a kibaszott higany. Könnyen lehet, hogy ha holnap bukik a reform, holnapután bukik vele a kormányfő is.
Az ismeretlen szocialista: igen, tudjuk, a kis magyar legendárium szerint vannak szocik, akik nem OLYANOK, mert a hazáért cselekszenek, lelkiismeretük is van, és nem csak a húsosfazékból akarnak újabb és újabb repetát kérni. Nos, ha valóban léteznek, akkor holnap van az utolsó lehetőség, hogy megmutassák magukat. De ha nem is a lelkiismeretük, hanem jól felfogott érdekeik miatt szavaznak nemmel, azt is megértjük. Az MSZP a szakadék szélén egyensúlyoz, az összes választópolgár 13 százaléka támogatja őket, és ilyen mélyre még nem süllyedt a párt. A parlamenti képviselőiknek halálközeli élményeik vannak, ha vidéki pártüléseken vesznek részt, amiken kiderül, hogy még a kutyafuttatóban is fideszesek vannak. Az MSZP maradék választóinak többsége is elutasítja az egészségbiztosítás reformját, a vizitdíjat, tandíjat és kórházi napidíjat, stb. Mindezek fényében az a kérdés: Gyurcsányban vagy saját szavazóikban látják-e a túlélés esélyét ismeretlen szocialistáink? Mit gondol majd Gyurcsány, ha jönnek páran, akik meg merik tenni?
A Szadesz: a magyarliberális párt egy fokkal kevésbé rossz helyzetben van. Persze, hiszen ők '94 és '98 között vesztették el nagypárti státuszukat. Bár a novemberi Reakcióban erősen győzködték Novák kollégánkat, hogy jól érzik magukat így, kispártként, de azért a Kóka "pannon puma" János alatt elért egy százalékos támogatottság biztos megrettentette őket is. A Szadesz és holdudvara szívesen tetszeleg a felvilágosult elit szerepében, akik a buta tömegek fölött összekacsintva tudják, mi a tuti, mégis, a felmérések szerint a maradék szavazóinak fele nem ért egyet például a kórházi napidíjjal, és akkor az egészségügy magánosításáról nem is beszéltünk. Szadesz-gyűlölő olvasóinknak külön felhívjuk a figyelmét arra, hogy az igen népszerű Horváth Ágnes szerint az igazi cél a tisztán magántőkével működő egészségbiztosítás. Horváth véleményétől még Kökény Mihály (!) és Havas Szófia (!!!) is elhatárolódott.
Gaskó és a szakszervezetek: régen éltünk már meg országos sztrájkot, de Gaskó István, a hiperaktívvá vált szakszervezeti vezér erre készül, ha holnap megszavazzák a reformtörvényt. Fletó filozófiája szerint majd most is megunják és hazamennek, de egyrészt határozatlan időre hirdetik a sztrájkot, és nem fognak hazamenni, sőt, senki sem fog tudni hazamenni, mert sztrájkolni fognak a vasutasok, a BKV-sok, a ferihegyi dolgozók, míg a gazdák ötven helyen útlezárásra készülnek. Ugyanakkor az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok is sztrájkra készülnek. A tiltakozás frontembere, Gaskó István tehát 19-re lapott húzott. Ha eredménytelen lesz a nagyszabású sztrájk, akkor elvesztheti a belé helyezett bizalmat.
A Fidesz: A jobboldali párt népszerűsége az egekben szárnyal, ez egyrészt annak köszönhető, hogy a pártok közül egyedüliként egyben tudta tartani táborát tavaly április óta, másrészt nagyon lassan, de növekszik is a rá szavazók létszáma. Most a szavazók kétharmada, a teljes népesség 38 százaléka támogatja az ellenzéki pártot. És ritka ez a szituáció, de most a Fidesz van könnyű helyzetben: a szocialisták csak a rossz és a rosszabb között választhatnak, és a Fidesz könnyen rá tud ülni az amúgy is másfél éve szított protesthangulatra. A "piszkos munka" nagy részét pedig a szakszervezetek végzik el (egyébként helyesen teszik, az ő dolguk a munkavállalók érdekvédelme). A Fidesz tehát bízhat benne, hogy nem az ő kezében sül el holnap az a bizonyos pisztoly.
Én, te, ő, mi, ti, ők: a játék azonban a mi bőrünkre megy. Ideje átérezni a helyzet súlyát. Civil szerveződések, balról és jobbról megpróbálják rávenni a kormánypártokat, hogy szavazzanak nemmel. És a kedves kormánypártok elfelejtették a közvéleményt tájékoztatni, hogy az egészségügy piacosítása a nemzetközi egyezmények miatt tulajdonképpen visszafordíthatatlan folyamat. Schiering Gábor közgazdász, a Védegylet szakértője a Magyar Nemzetnek nyilatkozva magyarázta el, hogy a GATS egyezmény miatt a már megnyitott piacot gyakorlatilag lehetetlen újra teljesen állami kézbe visszavenni. Így lettünk mi magunk az orosz rulett hatodik játékosa.
Kedves Olvasóink, mit gondolnak a holnapi meccs végeredményéről? Kérjük, tegyék meg tétjeiket!