Katt a képre a nagyobb felbontásért!
Sokat, nagyon sokat beszéltek már a visegrádi országok (V4: Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország) együttműködéséről, annak szükségességéről, lehetőségeiről − és eddigi kihasználatlanságáról. A rendszerváltások után újra elnyert szabadságot e négy ország a papíron a kezdetektől meglévő együttműködés ellenére nem használta fel arra, hogy valóban erősen és tartósan összefogjanak saját, sok tekintetben azonos érdekeik képviseletére, mind Kelet (az orosz szféra), mind Nyugat felé.
Most, 2015-2016 fordulóján fordulhat a kocka?
Talán Magyarország, különösen a magyar jobboldali kormányok részéről volt mindvégig a legerősebb késztetés arra, hogy az együttműködést szorgalmazzák északi sorstársainkkal. De a magát a nyugat-európai nagyhatalmakhoz mérő Lengyelországgal, a Németország ölében lévő, Magyarországgal és a magyar érdekekkel nem különösebben foglalkozó Csehországgal, valamint a velünk ugyebár tartósan, sok ügyben fasírtban lévő Szlovákiával nem sikerült tartalommal és valódi erővel feltölteni a visegrádi együttműködést.
Ez változott meg 2015-ben a migrációs hullámmal: egy éles, fontos, sőt, történelmi léptékű ügyben a visegrádiak közös nevezőre jutottak és a sarkukra álltak, s azóta is próbálják nagyjából egységesen képviselni a saját érdekeiket, nézeteiket − úgy, hogy egyébként két országban jobboldali, a másik kettőben pedig baloldal kormányzat működik.
A visegrádiak eddigi együttműködéséről és lehetőségeiről könyvtárnyi irodalom és több folyóméternyi publicisztika áll rendelkezésre. Van is miről beszélni a téma kapcsán. De most így, évindítónak csak leközöljük a landofmaps térképét néhány alapvető adattal, amelyekben összevethetjük a visegrádi négyek nagyságát és erejét Európa vezető országaival. És aztán elmélkedhetünk, vitatkozhatunk a kommentekben a témáról.
Ahogy látható: 533 ezer négyzetkilométeres területtel Franciaország mögött a második; 64 milliós összlakossággal a negyedik; 1760 milliárd dolláros GDP-jével Spanyolországot megelőzve (és ami még érdekesebb, Oroszországhoz közelítő nagyságrenddel!) az ötödik legnagyobb gazdasági erejű entitást teszik ki a visegrádiak az EU-ban.
Önök hogy látják: van már esély a V4-csoport valódi összefogására és együttműködésére? Szerintem igen. 2016 legyen a visegrádiak éve!