„Joggal borzadhatunk el attól a gondolattól,
hogy olyanok vezessenek egy várost vagy akár országot,
akik amúgy trafikosok akarnak lenni...
Az az ország, amelyet trafikosok irányítanak,
hagyjon fel minden reménnyel.”
(Aristo: Trafikország)
Eltelt vagy másfél év Aristo kolléga Trafikország cikke óta. A trafikok körüli buherálást persze lenyelte az ország népe: a dohányosok használják a trafikokat, a magamfajta nemdohányosok meg be nem teszik oda a lábukat, mert minek. Kivéve persze, ha este tíz után szeretnénk egy üveg bort venni, mert azt a trafikban meg lehet venni, a szomszédos szimpla éjjel-nappaliban viszont nem. Mert az előbbire nem vonatkoznak az egyre terjedő éjszakai alkoholárusítási tilalmak, a másikra viszont igen. Ennyit a magyar kereskedelem-korlátozó szabályozás színvonaláról, logikájáról és az egész kereskedelmi buherálás értelméről.
Most újra magasabb fokozatba kapcsoltak a trafik- és dohánybiznisz körüli döntéshozók, s azok barátai meg üzletfelei. Jöhet a központi dohány-kiskereskedelmi ellátó. Ellátó. El-lá-tó.
A dohánytermék-kiskereskedelem integrációjáról szóló törvény tervezete szerint 2015 május elsejétől már nem dönthetnék el a trafikok, hogy honnan szerzik be az árut, hanem a létrejövő dohány-kiskereskedelmi ellátótól kéne vásárolniuk – írja a 444.hu. Az ellátónak minden megyében lennének raktárai, és csak neki adhatnának el a dohánygyárak és nagykereskedők, illetve tőle vehetnének a kiskereskedők, azaz a nemzeti trafikok.
A tervezet szerint ráadásul az ellátónak csak hatvan nap múlva kellene kifizetnie az átvett termékek árát a nagykereskedőknek (miközben nemrég még arról volt szó, hogy nem lehet 30 napnál hosszabb fizetési határidőt szabni), úgy, hogy a trafikok számára 15 nap a fizetési határidő. A törvény fix árrést is biztosítana: az ellátó a cigarettát a kiskereskedelmi ár 87 százalékáért, a többi dohányárut pedig 85 százalékáért kell, hogy átvegye. A trafik pedig a cigarettát 88,5–90 százalék közti áron, a többit (vágott dohány, szivar, szivarka) pedig 87–90 százalék közötti áron adhatja el. A 444-nek nyilatkozó logisztikai szakember szerint az ellátónak nagyjából 5-6 milliárd forint tiszta haszna lehet az árrésből, különösebb kockázat nélkül. A tervezet szerint az ellátó lehet egy állam által létrehozott zártkörű részvénytársaság, vagy pedig meghívásos pályázat útján választja ki a céget a miniszter. A feltételek azonban nagyon leszűkítik a számba jöhető cégek számát.
Állam általi koncessziótól függő trafikosoknak dohányt csakis az állam által kiválasztott központi ellátóból? Kádár apánk elégedetten csettinthet a sírjában: úgy szivárog vissza a szocializmus Magyarországra, hogy időközben soha nem is tudtuk teljesen felszámolni az örökségét. Ellátó. Moldova György jut az eszembe, micsoda jó kis abszurd novellákat rittyentett volna a témából a fénykorában, kábé a hatvanas évek legmélyén.
Ahogy Aristo írta tavaly: „A magyar kapitalizmusnak úgyszólván a védjegyévé vált ez az eljárás: beállni harmadiknak két fél közé, és a »közvetítésért« mindkettőtől levenni valami pénzt. Az eljárás tökéletesen működik, különösen akkor, ha az állam is benne van valahogy a dologban. Így történik az, hogy kiválasztják és megbízzák azt a céget, amelyik kiválasztja és megbízza azt, amelyik kiválasztja és megbízza az önkormányzati vécépapír-beszállítót. Így a higiéniai eszköz ugyan kétszeresébe kerül, mintha bemennénk a boltba és egyszerűen megvennénk, viszont nagyszerű lehetőséget tudunk nyújtani a jó barátoknak”.
Az ellátó pont erről fog szólni.
És hogy mi van még itt? A KDNP vasárnapi zárva tartásról szóló ötletét (véleményünk itt) leghangosabban a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség támogatja. Hogy mitől nemzeti, azt nem tudjuk. Az viszont tudható, hogy a szervezet idén alakult és mostanáig alig hallatott magáról, honlapjuk és nyilvános elérhetőségük nincs. A szövetség elnöke Szatmáry-Jähl Angéla budapesti fideszes képviselő és trafikos. Egyben Szatmáry Kristóf NGM-államtitkár édesanyja. Azé az államtitkáré, aki a héten nyújtotta be törvényjavaslatát az újabb dohányipari adóról, amely rendkívüli egészségügyi hozzájárulás megfizetésére kötelezné 2015-ben a dohányipari vállalkozásokat. Kivéve a dohány-kiskereskedőket, vagyis a trafikosokat.
Így építi a konzervatív jobboldal a polgári Magyarországot, miután végleg legyőzték a korrupt, nepotista kommunistákat.