Úgy tűnik, nem a pénteki kör volt az utolsó a szopórolleren, egy héten belül újabb 10+1 ponttal örvendeztetett meg minket a gazdasági kormányzat. Az adórendszert érintő módosításokról Az egykulcsos szja megteremtésének lépései címmel ad hírt a kormányzati portál, aminek a 9. pontban megfogalmazott, a havi bruttó 202.000 forintot (ami kevesebb, mint a magyar átlagbér) meghaladó jövedelműek számára előírt átmeneti jellegű hozzájárulás (ÁJH) ad egy vajszínű árnyalatot.
Az ÁJH-t még nem konkretizálta Matolcsy György minisztériuma, így az vélhetően kitűnő lehetőséget kínál majd egy újabb bejelentésre. Bármennyi lesz is az, ez gyakorlatilag egy újabb kulcsot hoz a nem rég egykulcsosított szja-rendszerbe, ami semmiképpen sem az egy kulcs felé tett újabb lépés. Az adójóváírás és a szuperbruttó kivezetése hiába vezet tényleg a hirdetett irányba, ha közben az ÁJH látványosan negligálja az eddig foggal-körömmel védett egy kulcsot.
A jelentős minimálbér-emelés, illetve a magukat teljes munkaidőben, minimálbéren foglalkoztató vállalkozástulajdonosok járulékalapjának 50%-os emelése mögött jól látható az a feltétezés, hogy itt eltitkolt (a minimálbér fölött feketén kifizetett) jövedelmekről van szó, és így igyekszik a kormányzat fehéríteni a gazdaságot. Ez a kiindulási alap valószínűleg sok esetben nem áll távol a valóságtól, így részben alkalmas lehet a kitűzött cél elérésére, viszont komoly nehézségeket okoz azoknak a vállalkozásoknak, akik valóban minimálbéren adnak munkát embereknek. A 8. pontban meghatározott módon a munkavállalók nyilatkozhatnak a NAV felé arról, hogy valóban minimálbért keresnek, és más jövedelmük nincsen, ekkor valamiféle kompenzációban részesülnek, azonban az újabb adminisztrációs teher és persze az ezzel együtt járó ellenőrzés megint csak nem a meghirdetett egyszerű és átlátható adórendszer irányába hat.
Legalább abban reménykedhetünk, hogy esetleg ugyanazokkal az adó- és járulékkulcsokkal fejezzük be a jövő évet, amivel elkezdtük azt – írtam a pénteki bejelentésekről. Ha mindössze négy napot kellett várni az újabb változtatásokra (vagy legalábbis azok még csak nem is teljes körű bejelentésére), akkor nehéz elképzelni egy teljes, nyugodt, módosításoktól mentes (adó)évet. Ezzel pedig az egyik legolcsóbb, legkézenfekvőbb gazdaságsegítő eszközéről mond le a kormány: a kiszámítható környezetről.
Az utolsó 100 komment: