Nem akarom feszegetni, hogy kinek a hibája, hogy így alakult (rég volt, hagyjuk), de azt azért rögzítsük, hogy jó nagy szopóágra küldték az egész országot azok, akik hagyták, hogy ilyen mértékben adósodjunk el devizában. Ráadásul úgy tették ezt, hogy voltak, akik szóltak, hogy ebből baj lesz. Ha a döntéshozók csak annyit megtettek volna, hogy az euróhitelek felé terelik a népet a frankhitelek helyett, akkor ma legalább lenne egyszerűbb „exit stratégia”, mivel az eurózónához állítólag szándékunkban áll csatlakozni. Egyébként a szakirodalomban a jelenséget (nem véletlenül) eredendő bűn (original sin) néven írták le először a ’90-es évek végén.
Szóval valamit tenni kell az biztos, mert az egész gazdaságot több oldalról köti gúzsba a jelenlegi helyzet. Ezért fogadjuk el, hogy a rendkívüli helyzetek rendkívüli megoldásokat kívánnak. Valamint azt is, hogy nem árt kicsit a bankokat is megszívatni, mert rájuk fér. (Ez nem valami bankellenes indulat, évek óta vagy bankban, vagy a pénzügyi szektorban működő cégnél dolgozom, így belülről látom, hogyan működik a rendszer.)
De akkor is furcsa dolog, amit kitaláltak, főleg a fene nagy igazságosság szempontjából szemlélve a dolgot.
Eleve nem értem, miért nem azt mondjuk, hogy a felvételkori és a jelenlegi árfolyam átlagán (esetleg más arányán) van lehetősége mindenkinek végtörleszteni? Akkor tényleg osztozna az árfolyam-veszteségen az adós és a bank. Vagy miért nem azt mondjuk, hogy a felvételkori árfolyam plusz iksz forinton lehet végtörleszteni? Mi értelme van a 180-as frank árfolyamnak, miért nem 176,28974? Van, aki 140-es és van, aki 179-es HUF/CHF árfolyamon vette fel a hitelét, az egyiknek frankonként adunk 51 Ft-ot, a másiknak meg 90 Ft-ot? Aki pedig 181-es árfolyamon vette fel, annak semmit? A 200 milliót felvevő, bajba jutott adóst tényleg meg kell menteni?
Aztán van egy olyan pénzügyi termék is, hogy zárt végű lakáslízing. Ez a konstrukció jogilag más, mint a hitel (jelzálog helyett a tulajdon van a pénzintézetnél az utolsó részlet megfizetéséig), de az adós szempontjából teljesen ugyanolyan a helyzet, mintha lakáshitele lenne. A jelenleg beterjesztett törvény szerint ők nem élhetnek majd a végtörlesztési lehetőséggel. Senkit sem hagyunk az út szélén, legfeljebb páran ott felejtődnek. Ők, amellett, hogy nem tudnak élni a lehetőséggel, a törvény okozta árfolyamgyengülés hatása miatt még rosszabb helyzetbe is kerülnek (a többi, a végtörlesztéssel élni nem tudó/akaró adósokkal együtt).