Nem sikerült a kommunistáknak az elitváltás: nem tudták teljesen felszámolni a keresztény középosztályt, a jobboldali-konzervatív örökséget, nem tudtak mindenkiből munkást és parasztot csinálni. Mégis, Magyarországon ma nincs igazán jobboldali párt – mondja Ungváry Krisztián a Mandinernek. A történészt Búvópatakok című, a jobboldali csoportok Kádár-rendszer alatti működését vizsgáló, általa szerkesztett tanulmánykötet kapcsán kérdeztük emlékezetről, ideológiáról, rendszerváltásról – és tavalyi borterméséről.
„Hogyan éltek a jobboldali csoportok a Kádár-rendszerben?
Fontos, hogy szakítsunk egy illúzióval: bár a kommunista rendszer egy elitváltást szeretett volna elérni, saját maguk, az ávósok is rájöttek arra, hogy ez nekik nem sikerült. A hetvenes években volt egy vizsgálat, ami azt nézte, hogy az úgynevezett »volt elemek« kategóriájába tartozó emberekkel mi történt, és mennyire tudták kiszorítani őket a felsőoktatásból. S az derült ki, hogy semennyire. Hiába nem vették fel az embereket az egyetemre, akkor mégis elvégeztek máshol egy főiskolát, ha nem előbb, akkor utóbb. Az igaz, hogy mivel a középosztály létszámában jelentősen bővült ’45 és 1970 közt, a bővülés kívülről tudott jönni, és ez mobilizációt jelenthetett a kádárizmus nyerteseinek. De a keresztény középosztály meglepő módon meg tudta őrizni pozícióinak jelentős részét. Azért, mert mégiscsak az övé volt az a lakás, vagy ha kitették, szerzett másikat, működött a közösségi háló, az uram-bátyám világ is átmentődött valamennyire. Ez tette kevéssé szörnyűvé az életüket. Az Antall-család pozitív iskolapéldája annak, ahogy a kapcsolati háló segíti a tagjait, s részint meg is menti a legrosszabbtól. A keresztény középosztály megsemmisítésének politikai programja tehát nem volt teljesen sikeres, abban az értelemben pedig teljesen sikertelen volt, hogy mindenkiből munkást és parasztot csináljanak.
A ’90 utáni magyar jobboldali politikai elit mennyire kompromittálódott a Kádár-rendszerben?
A legteljesebb mértékben. Ha pedig a személyében nem kompromittálódott, akkor sokat tett azért az előző húsz évben, hogy kompromittálja magát azokkal a személyekkel, akikkel körülvette magát.”
Szilvay Gergely interjúját híroldalunkon olvashatják.