Októberben indult el a Haza és Haladás Alapítvány költségvetés-magyarázó oldala, a kozoskassza.hu. A honlapon egészen 1995-ig visszamenően megtalálhatók az egyes évek költségvetése, kifejezetten jól áttekinthető formában. Ezeket az adatokat eddig is össze lehetett guberálni innen-onnan, de nem teljes idősorként, s pláne nem grafikus megjelenítéssel megtámogatva, hanem például így:
Ezzel szemben a kozoskassza.hu oldalon évenkénti bontásban követhetjük akár a teljes költségvetés, akár egyes adónemek vagy kiadási tételek alakulását. Ez óriási segítség, amit különösen azok tudnak értékelni, akik kerestek már historikus költségvetési adatokat. Itt van például a személyi jövedelemadóból származó bevételek alakulása 1995-től 2012-ig (az utolsó két év számai természetesen csak tervezetek):
Hogy pontosak-e az adatok, azt pont az adatforrások hihetetlen kuszasága miatt nem tudom ellenőrizni – feltételezem, hogy azok, bár a költségvetés szerkezetének változásai miatt nem lehetett egyszerű az 1995-ös tételeket ugyanolyan logika szerint csoportosítani, mint a 2012-eseket. Nagyon jó, hogy a nominális érték mellett a GDP arányában is megnézhetjük az egyes évek adatait (még egy olyan reálértékes változat lenne jó, ahol jelenértéken lehetne összehasonlítani az egyes évek adatait, mert a nominálértékek ugyancsak megtévesztőek lehetnek a laikusok számára). Az adatok mellett a büdzsé születésének megértését is segíti a honlap, a költségvetési kronológia oldalán például követhetjük, hol tart és hol kéne tartania a jövő évi költségvetésnek.
Elsőre komoly hiányosságnak tűnt, hogy a (joggal utált) flashes technológia miatt az egyes adatokhoz nem lehet közvetlen linket adni, de aztán rájöttem, hogy ez csak akkor van így, ha a www.kozoskassza.hu címet nyitjuk meg, mert ott egy érthetetlen frame elrejti az url-eket a későbbi kattintgatás során. Ha a www.hazaeshaladas.hu/kozoskassza címet használjuk, akkor a böngészőnk címsorában mindig látni fogjuk az aktuális oldal direkt url-jét is.
A kozoskassza.hu igazi közszolgálat, amit egy Jó Államban valamelyik minisztériumnak vagy egyéb állami intézménynek kellett volna létrehoznia (hogy ne legyünk igazságtalanok: a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány alapítói sem kormányzásuk alatt gondoskodtak a költségvetés historikus átláthatóságáról – olyankor épp elég baja van az embernek enélkül is). Jó, hogy megszületett, TDK-t vagy szakdolgozatot író egyetemistáknak épp úgy nagy szolgálatot fog tenni, mint a magunkfajta politikabuziknak.